Gdy twój maluszek ma potówki

Jednym z niepokojów młodej mamy są potówki u noworodków i niemowląt. Są one częstym zjawiskiem.  Są to drobne i liczne małe pęcherzyki, których średnica wynosi maks. 2mm. Mogą się samoistnie powiększać a następnie pękać. Występują zwykle w tych miejscach, gdzie skóra malucha najbardziej się poci. Do tych miejsc zaliczamy zwykle fałdy skóry, kark, szyję, plecy, obszar wokół uszu.  Ich powstawanie jest wynikiem wzmożonego pocenia się dziecka przy jednoczesnym utrudnieniu w oddawaniu potu. Często są one spowodowane przegrzewaniem noworodka czy niemowlęcia.

Mamy często troszcząc się o zdrowie swojego maluszka ubierają go bardzo ciepło, aby ten się nie przeziębił. Szczególnie młode mamy mają problem z oszacowaniem ?czy dziecku w tym będzie ciepło?. Wybierając się na spacer powinniśmy ubierać dziecko o jedną warstwę więcej niż siebie. Jeśli Tobie nie będzie zimno to dziecku prawdopodobnie także.

Zbyt ciepło ubrane dziecko poci się w skutek czego powstają właśnie potówki u noworodków. Czynnikiem sprzyjającym ich powstawaniu jest także niedojrzałość gruczołów potowych. Jeśli zauważysz na ciele dziecka małe czerwone krostki jest to sygnał, że dziecku było za gorąco.

Jak pozbyć się potówek u niemowląt

Pozbycie się potówek na szczęście nie należy do trudnych. Wystarczy usunąć przyczyny, które wywołały nadmierne pocenie się (lekkie ubranie, obniżenie temperatury otoczenia, zastosowanie leków obniżających temperaturę u dzieci gorączkujących). W praktyce wystarczy odsłonić miejsce, w którym zauważyłaś potówki i tak np. jeśli pojawiły się one u dziecka na pupie rozbierz maluszka i pozwól mu trochę ?pofikać? z gołą pupą. Dzięki temu potówki u noworodka zostaną osuszone i szybciej znikną. Pamiętaj o tym, że pomieszczenie, w którym rozbierasz maluszka musi być ciepłe, żeby dziecko się nie przeziębiło.

Najlepszym czasem na rozebranie maluszka jest czas przed kąpielą. Pozwól dziecku pobawić się nago na kilka minut przed włożeniem go do wody. Sprawisz mu tym wielką radość oraz pomożesz w pozbyciu się ?czerwonego problemu?.

Potówki u noworodków można też potraktować specjalną zasypką. Należy ją zastosować bezpośrednio na skórę (nie na oliwkę czy krem), zmniejsza ona potliwość skóry, zapobiega otarciom itp. Wskazane są kąpiele z zastosowaniem delikatnego mydła dla dzieci. Nie powinno się także stosować w tym czasie po kąpieli oliwek itp. ponieważ mogą one nasilić zmiany występujące na skórze.

Artykuł powstał m.in. w oparciu o materiały dostarczone przez portal www.badaniaprenatalne.pl

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (126 głosów, średnia: 4,18 z 5)
zapisuję głos...