Gdy niemowlę choruje – jak rozpoznać objawy i co Ci w tym pomoże?

Okres jesienno ? zimowy to czas infekcji wirusowych i bakteryjnych. Trudno ustrzec przed nimi najmłodszych, zwłaszcza wtedy, gdy chorują wszyscy wokół. Czy wiesz, jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby u malucha  i jak się jej skutecznie przeciwstawiać?

chore dziecko

Podwyższona temperatura

Jednym z podstawowych symptomów zwiastujących chorobę dziecka jest podwyższona temperatura ciała. To zwykle pierwszy z sygnałów  świadczących o tym, że z maluchem dzieje się coś niedobrego. Gorączka może towarzyszyć takim chorobom jak przeziębienie, zapalenie ucha, zapalenie gardła, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zatruciu pokarmowemu, grypie. Może być także objawem ząbkowania. Niezależnie jednak od powodów wystąpienia podwyższonej temperatury i objawów jej towarzyszących, zawsze wtedy, gdy termometr wskazuje powyżej 37,2 stopnia, powinnaś udać się z dzieckiem do lekarza. Gorączka u najmłodszych dzieci może być objawem najróżniejszych schorzeń i bardzo szybko się rozszerza. Niezwalczana może spowodować w organizmie malucha poważne szkody.

Monitorowanie temperatury

Kilkutygodniowe niemowlę nie powie nam, że źle się czuje. To my-rodzice, czujnie obserwując pociechę i monitorując ciepłotę ciała, kontrolujemy stan zdrowia dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby kompletując wyprawkę dla malucha, zaopatrzyć się w dobry, wysokiej klasy termometr. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w zestaw elektronicznych termometrów  na przykład marki LUVION Thermometer Set Exact 70 (www.babymama.pl)zestaw trzech cyfrowych termometrów dla niemowląt wykonanych z  najwyższej jakości materiałów. W zestawie znajduje się  klasyczny termometr i termometr w smoczku.

Zwalcz infekcje

Walcząc z infekcją, która dopadła Twoją pociechę, musisz pamiętać o kilku rzeczach: ciągłym monitorowaniu temperatury ciała malucha, podawaniu odpowiedniej ilości płynów i leków przeciwgorączkowych zaleconych przez lekarza. Bardzo ważne jest także, aby odpowiednio zadbać o otoczenie, w jakim przebywa dziecko. Specjaliści rekomendują, aby powietrze, jakim oddycha maluch było wilgotne, czyste i świeże oraz by temperatura w domu nie przekraczała 22 stopni. Niemowlętom zmagającym się  z gorączką rekomenduje się też kąpiel w wodzie chłodniejszej o około 2 stopnie niż temperatura ciała dziecka. To ma pomóc schłodzić rozgrzany mały organizm. Warto wówczas sięgnąć po termometr do kąpieli i pomiaru temperatury w pokoju 2w1 LUVION (www.babymama.pl).  To bardzo wygodny sposób sprawdzenia temperatury otoczenia. Termometr 2 w 1 na stałe mierzy temperaturę w pokoju dziecka,  a po wrzuceniu go do wanny, unosi się na wodzie i błyskawicznie mierzy jej temperaturę. Termometr został wyposażony w wizualny system ostrzegania o zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze wody do kąpieli. Urządzenie może służyć także jako bezpieczna zabawka do kąpieli dla dziecka.

 

Obalamy mity: Gorączka u dzieci – jak z nią walczyć?

Obalamy mity: Gorączka u dzieci – jak z nią walczyć?

Gorączka u dzieci jest zawsze powodem do niepokojów u rodziców. Czy słusznie? Jak z nią walczyć?  Gorączka nie jest samodzielną chorobą, lecz objawem innych procesów zachodzących w organizmie. Z perspektywy profesjonalisty gorączka to podwyższona temperatura

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (107 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. stokrotkapolna  29 marca 2017 09:22

    Matka zawsze zorientuj się,że jest coś nie tak z maluszkiem. i wtydy do pediatry, a nie szukać samemu pomocy.Ciekawy artykuł.Ja tez nie mialam problemu z pediatrą.Trafiłam na kompetentnego , który prowadził całą moją trójkę.I szczególnie dbał o rozwój moich pociech.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany