Gdy dziecko chce zwierzątko
Nadchodzi taki moment w życiu niemalże każdego rodzica, w którym jego latorośl zaczyna nudzić się zabawkami i prosi o zwierzątko. Psycholodzy uważają ten etap w życiu dziecka za naukę odpowiedzialności, troskliwości i potrzebę bliskości. Dla dziecka chęć posiadania zwierzątka najczęściej wiąże się z maskotką do zabawy, mniejsze dzieci nie wiedzą ile opieki i pracy trzeba włożyć jeżeli chce się posiadać zwierzątko. Kolejną sprawą jest przedmiotowe traktowanie zwierząt, to, że nasz maluch chcę mieć zwierzątko jest powodem do radości ale pamiętajmy by zastanowić się nad tym racjonalnie, przemyśleć plusy i minusy posiadania nowego członka rodziny. Niestety, znamy mnóstwo przypadków w których rodzice bezmyślnie spełniają każdą zachciankę dziecka kupując mu zwierzątko, często psa, który po kilku tygodniach ląduje w schronisku lub wyrzucony z samochodu, bo dziecku się znudziło i nie było komu się nim zajmować.
Takich przypadków jest naprawdę wiele, trzeba podjąć tę decyzję racjonalnie i w pełni świadomie, ponieważ zwierzę jest żywą istotą a nie przedmiotem. Zatem pierwszym etapem jest prośba dziecka, tutaj powinni wkroczyć rodzice i zastanowić się czy zwierzątko nie będzie problemem. Następnym etapem jest wytłumaczenie dziecku, że z posiadaniem przyjaciela wiążą się nie tylko przyjemności ale i obowiązki. Dziecko musi być gotowe na zajmowanie się nim, wyprowadzanie na spacer czy karmieniem. Ważny jest również wybór odpowiedniego zwierzęcia, to, że dziecko chce koniecznie dużego psa nie musi oznaczać, że mieszkając w małym mieszkaniu na 8 piętrze kupimy wielkiego psa. Rodzaj zwierzątka powinien być ustalony wspólnie. Warto więc zastanowić się nad kupnem mniejszego zwierzątka. Nie zawsze musi być to pies.
Dobrym rozwiązaniem jest kupno chomika. Chomik jest dość tani, można go kupić już od 10 złotych. Jego okres życia może wynieść nawet 3 lata, jeśli dbamy o niego odpowiednio i jest zdrowy. Przesypiają całe dnie zagrzebane legowisku, a nocą zaczynają wracać do życia. Chomiki mogą również przegryzać kable, lub inne przedmioty, które napotkają na swojej drodze gdy wypuści się je z klatki. Nie znoszą temperatury poniżej 15 stopni, jednak upały też im szkodzą. Chomika można karmić ziarnami pszenicy, słonecznika, siemienia lnianego, suchym pieczywem, ryżem, marchewka, białym serem, pędami drzew, orzechami. Chomik potrzebuje sporej wygodnej klatki i dużo ściółki, siana, liści, grubych trocin.
Królik jest ruchliwym zwierzątkiem. Lubią być wypuszczane z latek, które również powinny być dopasowane do jego rozmiaru. Króliki również brudzą i mogą przegryzać równe kable. Klatka powinna być wysypana żwirkiem drewnianym lub trocinami, ewentualnie sianem. Klatkę czyścic trzeba dwa razy w tygodniu. Królik nie lubi nagłych zmian w diecie.
Jeśli chodzi o papużki, jest to decyzja na kilka lat. Skrzydlatym domownikiem trzeba zajmować się codziennie. Jeśli chodzi pożywienie papużki lubią: jabłka, marchewki, biszkopty, ziarna. Jednak tutaj opieka musi być podzielona między dziecko a rodziców, bo gdy papużka wyleci z klatki, ciężko ja złapać. Rodzai jest wiele papużki faliste, nimfy, łąkówki te mogą żyć samotnie, jeśli natomiast zdecydujecie się państwo na zakup papużki nierozłączki warto sprawić jej towarzysza.
Opcji jest naprawdę wiele, trzeba przemyśleć ta decyzję i koniecznie porozmawiać z dzieckiem, by wiedziało z czym wiąże się posiadanie zwierzątka.