Gainer – wysokoenergetyczny suplement diety

Gainer to węglowodanowo-białkowa odżywka, która stanowi wysokoenergetyczny suplement diety. To preparat doceniany przez sportowców, który może przyczyniać się do zwiększenia masy ciała, w tym masy mięśniowej, a także może wpływać na wydłużenie czasu trwania treningu i pozytywnie oddziaływać na regenerację ustroju po zakończeniu wykonywania aktywności.

Spis treści:

Czym jest gainer?

Gainer to odżywka węglowodanowo-białkowa, w której wykorzystuje się makroskładniki w stosunku 4:1, gdzie węglowodany stanowią 80% produktu, a proteiny – 20%. To odżywka na masę, która może zawierać także dodatkowe elementy i składniki, takie jak aminokwasy rozgałęzione BCAA, olej MCT czy beta-alanina. To produkt stworzony z myślą o intensywnie trenujących sportowcach oraz osobach aktywnych fizycznie, które mają trudności z zaspokojeniem zwiększonego zapotrzebowania energetycznego. Odżywki na masę mogą sprawdzić się również wśród osób, którym zależy na dostarczeniu do organizmu znacznej porcji energii w krótkim czasie – jako okazjonalny zamiennik tradycyjnego posiłku mogą zapewnić podaż dużej ilości kalorii, a także węglowodanów i białka. Warto jednak mieć na uwadze, iż gainery to suplementy diety, które stanowią jedynie uzupełnienie jadłospisu, a nie pełnowartościowy posiłek.

Odżywki na masę – wpływ na organizm człowieka

Gainery, ze względu na wysoką zawartość protein, mogą pobudzać syntezę białka i wykazywać silne działanie anaboliczne, hamując jednocześnie procesy kataboliczne. Obecne w odżywce na masę węglowodany, które stanowią źródło energii, mogą natomiast opóźniać pojawienie się uczucia znużenia i zmęczenia, i przyczyniać się do wydłużenia treningu, a tym samym mogą sprzyjać szybszemu osiągnięciu pożądanych rezultatów – zwiększeniu siły, wydolności czy wytrzymałości organizmu. Odżywki węglowodanowo-białkowe mogą być pomocne w procesie zwiększania masy ciała, a także podczas rozbudowy masy mięśniowej. Co więcej, mogą wspomagać przebieg procesów regeneracyjnych, wspierać uzupełnianie zapasów glikogenu i umożliwiać szybsze wykonywanie kolejnych treningów. Gainer może też pozytywnie oddziaływać na samopoczucie ćwiczącego, a także może stanowić cenne uzupełnienie codziennej diety, dostarczając do ustroju znaczne ilości kalorii, węglowodanów i białek.

Jaki gainer jest najlepszy?

Poszukując najlepszego gainera wśród wielu produktów dostępnych na rynku, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na skład węglowodanowo-białkowej odżywki. Czy wybrany gainer zawiera tylko pożądane składniki, czy też stanowi źródło zbędnych substancji i wypełniaczy? Dobra odżywka na masę mięśniową zawiera węglowodany złożone, które umożliwiają stopniowy przypływ energii do ustroju i na dłuższy czas zaspokajają potrzeby organizmu, a jednocześnie nie przyczyniają się do gwałtownych skoków poziomu glukozy we krwi. Ponadto najlepszy gainer stanowi źródło wysokiej jakości białka, które wyróżnia się doskonałą przyswajalnością – w odżywkach na masę często wykorzystuje się białko serwatki, a także kazeinę czy albuminę jaj. Korzystnie na jakość preparatu może wpływać również wykorzystanie w gainerze wartościowych dodatków, które mogą wspierać funkcjonowanie organizmu sportowca. Cennymi składnikami, które można znaleźć w suplementach na masę, są związki, takie jak np. aminokwasy BCAA, olej MCT czy kreatyna. W poszukiwaniu wysokiej jakości suplementów diety odwiedź oficjalny sklep producenta OstroVit: https://ostrovit.com/pl/menu/gainer-18826.html

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (15 głosów, średnia: 4,87 z 5)
zapisuję głos...