Gąbka morska – skarb Morza Śródziemnego, idealny do naturalnej pielęgnacji!

Na fali rosnącej świadomości i dążenia do zdrowszego stylu życia coraz więcej uwagi poświęcamy nie tylko odpowiedniemu odżywianiu, ale także naturalnej pielęgnacji, opartej na kosmetykach wolnych od alkoholu, parabenów, silikonów czy SLS. Jeśli i Ty jesteś w trakcie zmieniania swoich nawyków, poznaj ciekawą alternatywę dla akcesoriów do mycia, takich jak myjki czy rękawice pod prysznic – naturalne gąbki morskie!

Gąbka morska to prawdziwe „złoto morza”, często niedoceniane przez turystów oglądających wystawy lokalnych greckich sklepików albo odwiedzających maleńką wyspę Symi – kolebkę greckiej tradycji poławiania gąbek. Przy pomocy tego zaskakującego skarbu z morskiego dna możemy nie tylko przeprowadzić rytuał naturalnej kąpieli, oczyszczając skórę z bakterii, kurzu i martwych, złuszczonych komórek, ale także wykonać ekologiczny demakijaż. Poznaj historię i właściwości gąbek morskich!

Gąbka morska – skarb Morza Śródziemnego, idealny do naturalnej pielęgnacji!

Gąbka morska jest poławiana i używana do oczyszczania skóry już od dwóch tysięcy lat. Wbrew powszechnej opinii nie jest to jednak roślina, a prymitywny wielokomórkowiec, który żyje na dnie ciepłych mórz i oceanów, gdzie przefiltrowuje wodę przez swoje ciało. Gąbki egzystują na głębokościach nawet do 200 metrów, przyczepione do morskich skał, a ich wzrastanie trwa od 2 do 20 lat. Na świecie istnieje ponad pięć tysięcy różnych gatunków o rozmaitych kolorach, kształtach i teksturach, ale tylko niektóre z nich nadają się do użycia. Najpopularniejsze są te wyławiane z wód Grecji. Ich pielęgnacyjno-kosmetyczne właściwości zachęcają kolejnych poławiaczy gąbek do kontynuowania tradycji swoich dziadków. Na szczęście nie musimy lecieć na Rodos czy Zakynthos, aby cieszyć się bogactwem podwodnego świata – dziś możemy zamówić je także przez internetowe drogerie.

 

Gąbka naturalna zalety

Wyjątkowość gąbek morskich stosowanych w charakterze akcesoriów do kąpieli polega na tym, że są one w 100% naturalne i biodegradowalne, a dodatkowo pełne dobroczynnych minerałów, które kondycjonują skórę za każdym potarciem. To właśnie obecności związków mineralnych gąbki zawdzięczają swój kolor, przez który są nazywane morskim złotem. Co więcej, każda gąbka morska jest w stanie chłonąć od 20 do nawet 50 razy więcej płynów i wody niż sama waży.

Organiczna struktura gąbki, przypominająca plaster miodu sprawia, że jest ona doskonałym środkiem do wykonywania delikatnego demakijażu. Gąbki subtelnie złuszczają też naskórek (łatwo zauważyć, że na sucho są bardzo sztywne i szorstkie), pobudzając krążenie, dzięki czemu ich stosowanie przynosi efekt w postaci gładkiej, promiennej skóry o wyrównanym kolorycie, która starzeje się wolniej. 

Na końcu warto dodać, że naturalna gąbka morska nie wywołuje alergii, dzięki czemu może służyć do oczyszczania skóry wrażliwej i atopowej, a nawet do mycia małych dzieci.

 

Jak używać gąbek morskich?

Gąbka morska sprawdza się najlepiej, gdy jest używana bez kosmetyków, wyłącznie w połączeniu z wodą, ponieważ wówczas nasza skóra może wchłaniać jedynie cenne, morskie pierwiastki. Używając naturalnych gąbek musimy pamiętać, że po każdym zastosowaniu należy je wyciskać, ale w żadnym razie nie wykręcać, gdyż grozi to uszkodzeniem ich delikatnej struktury. Lepiej też nie wkładać ich do wody o temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza. 

Kiedy natomiast zauważymy, że gąbka morska traci swoje właściwości, należy wrzucić ją na 15 minut do miski z ciepłą wodą wymieszaną z łyżeczką sody oczyszczonej albo do roztworu wody wymieszanej z ok. 8 kroplami olejku herbacianego. Jeśli zaś brzegi gąbki staną się poszarpane, wystarczy lekko przyciąć je nożycami. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (181 głosów, średnia: 4,60 z 5)
loading... zapisuję głos...