Gąbka konjac – naturalne azjatyckie cudo do mycia twarzy, które musisz wypróbować!
Okrągłe gąbki we wszystkich kolorach tęczy, przywodzące na myśl swoim kształtem naturalny pumeks są ostatnio często pojawiającym się gadżetem na instagramowych kontach, które promują naturalną pielęgnację i zdrowy tryb życia. Jednak czym tak naprawdę są i jak działają gąbki o tajemniczo brzmiącej nazwie Konjac? Przyjrzyjmy się im razem!
Gąbka konjac to organiczne narzędzie do mycia twarzy stosowane na co dzień jako nieodłączny element rytuału azjatyckiej pielęgnacji. W ostatnich miesiącach coraz częściej możemy zobaczyć ją jednak także na instagramowych zdjęciach europejskich influencerek, które zachwalają jej właściwości. W czym tkwi niezwykła moc niepozornej gąbeczki?
Gąbka konjac – naturalne azjatyckie cudo do mycia twarzy, które musisz wypróbować!
Gąbka konjac posiada charakterystyczną porowatą strukturę, która wynika z naturalnej budowy rośliny, z jakiej jest wytwarzana. Nosi ona nazwę Amorphophallus (tłumaczoną na język polski jako „dziwidło„), którą zawdzięcza niezwykłemu cyklowi kwitnienia. Przez pierwsze 10 lat nie zakwita podobno wcale. Po tym okresie kwitnie zaś raz na kilka lat, ale nawet wtedy moment ten trudno jest uchwycić, gdyż jej kwiat utrzymuje się zaledwie 3 dni. Zdaje się jednak, że nikt nie ma jej tego za złe. W okresie kwitnienia główka rośliny wydziela bowiem zapach… zgniłego mięsa.
Najbardziej wartościową częścią rośliny jest jej korzeń. Pozyskuje się z niego glukomannan – rzadko spotykany rodzaj błonnika, którego zdolności absorpcyjne są naprawdę zadziwiające. Potrafi on wchłonąć nawet 200-krotność własnej wagi. Co więcej, spożywany regularnie, obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi, wspiera trawienie i odprowadzanie toksyn z organizmu, a przy tym wszystkim zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Dzięki temu jest prawdziwym sprzymierzeńcem osób borykających się z nadwagą. Dodatkowo zawiera także bogactwo witamin, lipidów, minerałów (jak cynk, żelazo i miedź) oraz białek.
Gąbka konjac w codziennej pielęgnacji
Zastosowanie gąbki konjac w charakterze narzędzia do pielęgnacji twarzy początkowo było podyktowane przede wszystkim wyjątkowymi zdolnościami do zatrzymywania wody. Jej powierzchnia zawsze jest bowiem gładka i wilgotna, co pozwala uniknąć nieprzyjemnego szorowania myjką po delikatnej skórze. Gdy okazało się, że poza tą właściwością, gąbka konjac cechuje się także zasadowym odczynem, Japończycy uznali ją za doskonały gadżet do mycia dzieci. Z takim przeznaczeniem kupują ją już od ponad 100 lat, podkreślając, że nic nie jest równie przyjazne delikatnej skórze niemowląt.
Teraz, kiedy poszukująca ciągle nowych rozwiązań branża beauty postanowiła wziąć ją pod lupę i wykazała także wysoką skuteczność tej gąbki w usuwaniu brudu, martwego naskórka i resztek makijażu ze skóry, a dodatkowo udowodniła, że jest antybakteryjna i wspaniale stymuluje przepływ krwi oraz procesy regeneracyjne naskórka, ogłoszono ją hitem idealnym absolutnie dla wszystkich. Poleca się stosowanie gąbki typu konjac do mycia cery każdego typu, także tej problematycznej. Podobno szczególne korzyści przynosi jednak skórze borykającej się z trądzikiem młodzieńczym i różowatym oraz z atopowym zapaleniem skóry.
Jak używać gąbki konjac?
Gąbkę każdorazowo należy dokładnie zwilżyć pod strumieniem ciepłej wody aż zmieni swoją postać do miękkiej, luźnej formy przypominającej nieco galaretkę. Następnie myje się nią dokładnie całą twarz (wyłącznie przy użyciu wody lub z dodatkiem ulubionego żelu). Na koniec wystarczy lekko opłukać twarz, by móc cieszyć się idealnie wyczyszczonym, odświeżonym i lekko naciągniętym naskórkiem.
Gąbkę również dokładnie płuczemy po każdym myciu i wymieniamy na nową po upływie około 6 tygodni.
Warto zauważyć, że gąbka konjac jest w pełni przyjazna środowisku. Biodegradowalna i wegańska, ulega szybkiemu rozkładowi, dzięki czemu nie musimy martwić się koniecznością jej częstej wymiany. Co więcej, producenci tego typu gąbek często uzupełniają je o dodatkowe wartościowe składniki, takie jak zielona herbata czy węgiel aktywny, by poszerzyć spektrum ich dobroczynnego działania. Estetyczny wygląd i wesołe kolory to już tylko kropka nad „i”, która sprawia, że staną się ozdobą każdej łazienki.
Wypróbujecie?