Czy je znasz? Francuskie wynalazki, które zmieniły świat

Niektórzy ją uwielbiają, inni uważają za zbyt zadufaną w sobie. Jedno jest pewne. Obok Francji nie da się przejść obojętnie. Od zawsze budziła i wciąż budzi niezwykłe emocje. Stolica mody, kultury i inspiracji dla całych pokoleń. Do dziś korzystamy z jej bogactwa i niesamowitych wynalazków, choćby w deszczową majową wiosnę, gdy używamy parasola. Pierwszy rozkładany parasol powstał właśnie we Francji i na stałe zrewolucjonizował życie milionów ludzi. 

Francuskie wynalazki, które zmieniły świat – Parasol

Parasol zgodnie ze swoją etymologią pierwotnie chronił głównie przed słońcem, dopiero z czasem przypisano mu rolę także przeciwdeszczową. Pomysłodawcą tego wynalazku był paryski kaletnik Jean Marius, który stworzył parasol pokryty natłuszczoną tkaniną chroniącą przed deszczem. Dzięki swojej pierwszej klientce, księżnej Elżbiecie Charlottcie, zachwyconej innowacyjnym jak na ówczesne lata rozwiązaniem, parasole Mariusa zaczęły sprzedawać się jak ciepłe bułeczki. Produkcja wynalazku była jednak dość kosztowna, dlatego posiadanie parasola przeciwdeszczowego przez długi czas było domeną osób zamożnych. Pozostali mogli liczyć m.in. na wypożyczenie sprzętu np. z kawiarni. Jak wiadomo popyt rodzi podaż, dlatego w 1769 r., w Paryżu, powstały nawet oficjalne wypożyczalnie parasoli! Pierwsza z nich znalazła się przy Pont Neuf i działała od rana do późnych godzin nocnych. Popularność „deszczochronów”, jak je wtedy nazywano, szybko przełożyła się na efekt tzw. domina. Na przestrzeni lat powstawały parasole z dodatkowymi „funkcjami” m.in. z lornetką teatralną, futerałem na okulary czy zegarkiem.

Długopis także zawdzięczamy Francuzom

Kolejnej rewolucji w codziennym życiu Francuzów i nie tylko dokonał Baron Marcel Bich. To właśnie jego determinacji i pomysłowości zawdzięczamy długopisy kulkowe! Gdy w roku 1950, Bich zakładał firmę wraz ze swoim wspólnikiem Edouardem Buffardem, cały świat do pisania używał piór wiecznych. Genialny wizjoner wpada na pomysł innowacyjnego długopisu zakończonego kulką i umożliwiającego szybsze pisanie bez konieczności czekania na wyschnięcie atramentu. Tak właśnie powstał BIC Cristal. Pierwszy, kulkowy, jednorazowy długopis błyskawicznie stał się modny we Francji i pozostałych państwach Europy tworząc tym samym jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie.

Warunki polowe

– Skoro jesteśmy przy modzie, to trzeba przyznać, że Francji zawdzięczamy w tym temacie dużo, jeśli nie wszystko. I nie chodzi tu wcale o nazwiska znanych projektantów, którzy od setek lat ubierają ludzi na całym świecie, ale o tzw. modowe wynalazki – mówi Stephane Antiga, dyrektor generalny French Touch. – Kto z nas wyobraża sobie np. rozgrywki golfa bez prostych, acz eleganckich koszulek polo? Dzisiaj noszą je wszyscy, mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci – dodaje. Pomysłodawcą tego konkretnego kroju koszulki był Francuz René Lacoste. W latach 20-tych XX wieku wymyślił pierwszą bawełnianą bluzkę z krótkimi rękawami i miękkim kołnierzykiem. Lacoste, sportowiec i profesjonalny tenisista wystąpił w niej jako pierwszy gracz w historii tenisa podczas meczu w 1926 r. Prostota, elegancja, a przede wszystkim wygoda koszulki polo szybko wzbudziła zainteresowanie całej branży. Kilka lat później, po zakończeniu kariery, Lacoste zdecydował się na zmianę ścieżki kariery, założenie firmy odzieżowej wraz z André Gillierem i rozpoczęcie masowej produkcji „polówek”. Początkowo w sprzedaży, ukierunkowanej na rynek tenisistów i innych sportowców, znajdowały się tylko białe koszulki, z czasem firma poszerzyła swoje grono odbiorców i wprowadziła inne kolory. Dziś polo z charakterystycznym znaczkiem krokodyla to symbol najwyżej jakości i komfortu.

Wychodzone zmiany

Ten ostatni – komfort, przyświecał Rose Repetto, matce znanego francuskiego tancerza i choreografa Rolanda Petita, gdy na prośbę syna zaprojektowała baletki. Ręcznie robione, szyte na lewą stronę (na prawą były odwracane dopiero po uszyciu) miały być przede wszystkim wygodne i bezpieczne dla stóp tancerza. I tak pierwsza para baletek uszyta w małej pracowni w samym sercu Paryża dała początek gigantycznemu imperium istniejącemu do dziś. Sława baletek od Repetto rozprzestrzeniała się błyskawicznie i wyszła poza krąg ludzi związanych z teatrem i baletem. Pierwsze „cywilne” buty Rose Repetto stworzyła na zamówienie wschodzącej wówczas gwiazdy kina – Brigitte Bardot. Aktorka zagrała w nich w kultowym filmie „I bóg stworzył kobietę” i zapoczątkowała modę na noszenie balerin, która trwa do dziś.

 

Przełamanie tabu

Jak widać Francja bez wątpienia zrewolucjonizowała świat kobiet. A co z mężczyznami? Podobnie! To nad Sekwaną powstały wynalazki, które na zawsze zmieniły m.in. uwielbiany przez panów świat motoryzacji. Najlepszym przykładem jest skrzynia biegów. Twórcą przełomowego rozwiązania był Francuz, Louis Renault, który w 1898 roku zaprezentował swój wynalazek na wzgórzach Montmartre. Młody mechanik zdobył wówczas swoje pierwsze zamówienia, które bezpośrednio przyczyniły się do powstania jednej z najsłynniejszych marek motoryzacyjnych na świecie.

Francja odegrała także ogromną rolę w rewolucji obyczajowej i seksualnej w Europie. Wystarczy wspomnieć o „Barbelli”, jednym z pierwszych filmów erotycznych nakręconym w 1968 r. na podstawie francuskiego komiksu Jean-Claude’a Foresta, czy piosence „Je t’aime… moi non plus”. Utwór Jane Birkin i Serge’a Gainsbourga, raz na zawsze złamał wszelkie tabu. Singiel był pierwszą, tak otwartą, ogólnoświatową prowokacją muzyczną. Potępił go nawet sam Watykan! Piosenka została zakazana w wielu krajach Europy, w tym również w Polsce, a w samej Francji można ją było usłyszeć w radiu dopiero po godzinie dwudziestej trzeciej. Mimo, iż od premiery minęło tyle lat, odgłosy miłosnych uniesień do dziś rozpalają zmysły ludzi na całym świecie.

***

Artykuł powstał w  ramach French Touch czyli święta Francji w Polsce. French Touch to kampania edukacyjna połączona z ogólnopolską akcją handlową i zakończona uroczystą galą w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.  Główne cele kampanii to przybliżenie Polakom francuskiego stylu życia, francuskiej kultury, mody etc. Więcej na http://frenchtouchlabellevie.pl/

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (180 głosów, średnia: 4,19 z 5)
loading... zapisuję głos...