Fototerapia a atopowe zapalenie skóry (AZS)

Osób cierpiących z powodu atopowego zapalenia skóry z każdym rokiem przybywa – nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Dopada ono zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nie bez powodu zatem mówi się, że jest to jedna z chorób cywilizacyjnych – na jej powstawanie i rozwój wpływ ma wiele czynników. Czy fototerapia pomaga w leczeniu?

atopowe zapalenie skóry u kobiety

fot. Freepik, goffkein

 

AZS – najpopularniejsza egzema, czym jest?

AZS to przewlekła, nawrotowa, zapalna dermatoza (choroba skóry) charakteryzująca się m.in. występowaniem okresów zaostrzeń i remisji oraz uporczywego i nawracającego świądu, a także liszajowaceniem skóry. Mówiąc o przyczynach, wskazuje się na niewłaściwą reakcję immunologiczną organizmu. Niezwykle istotną rolę odgrywają tu czynniki genetyczne i środowiskowe. U chorego pojawiają się zmiany na skórze – zazwyczaj na dłoniach, kolanach oraz na szyi, a u niemowlaków także na twarzy. Skóra w tych miejscach jest bardzo sucha, łuszczy się, często tworzą się na niej skazy w kolorze szaro-brązowym, grudki i wypełnione płynem pęcherzyki.

W stosunku do atopowego zapalenia skóry nierzadko używa się zamiennie określenia egzema. Jest to uzasadnione, ponieważ AZS to rodzaj egzemy – czyli wyprysku zwanego też zapaleniem skóry.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Mimo że na przestrzeni ostatnich lat medycyna zrobiła ogromny postęp, nie udało się znaleźć skutecznego lekarstwa na atopowe zapalenie skóry. Stosuje się leczenie objawowe mające na celu ulżyć pacjentom – wykorzystywane są w nim leki przeciwuczuleniowe, kortykosteroidy w formie maści (w okresie zaostrzeń) oraz leki immunosupresyjne ogólne i miejscowe. Zaleca się ponadto odpowiednią pielęgnację i noszenie ubrań niepodrażniających skóry. Niezbędne jest ograniczenie czynników nasilających objawy – nie zawsze niestety da się je całkowicie wyeliminować. Z pomocą chorym na AZS przychodzi również fototerapia.

Fototerapia przy atopowym zapaleniu skóry

Fototerapia to metoda, której warto poświęcić nieco więcej uwagi – leczenie światłem wykorzystywane jest bowiem w wielu chorobach skóry. U chorych na atopowe zapalenie skóry fototerapia wykazuje się dużą skutecznością. W jej ramach stosowane są takie rozwiązania, jak:

  • PUVA – polega na naświetlaniu chorego promieniowaniem UVA przy jednoczesnym podawaniu mu doustnych środków chemicznych mających uczynić skórę bardziej podatną na wspomniane promieniowanie,
  • UVB (UVB 311 nm.) – jest to naświetlanie wąskopasmowe, dające dobre rezultaty przy AZS z rozległymi zmianami oraz w przypadkach, gdy wiele innych sposobów na łagodzenie objawów nie przynosi pożądanych efektów,
  • UVA1 – naświetlanie za pomocą specjalnych lamp fluorescencyjnych lub metalohalogenkowych (w zależności od dawki – lampy fluorescencyjne umożliwiają terapię małymi i średnimi dawkami, a metalohalogenkowe dużymi) stosowane w najcięższych przypadkach atopowego zapalenia skóry.

Największą zaletą fototerapii jest to, że powoduje ustąpienie zmian na skórze typowych dla AZS oraz remisję dokuczliwego świądu. Oczywiście o wyborze omawianej metody leczenia decyduje lekarz – on także zaleca, które promieniowanie będzie najlepsze dla konkretnego pacjenta.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (155 głosów, średnia: 4,38 z 5)
zapisuję głos...