Fotografia ślubna

Fotografie ze ślubu dla większości par są pamiątkami na całe życie. Zakochani sięgają po nie, żeby przypomnieć sobie te bezcenne momenty albo żeby podzielić się swoimi wspomnieniami z bliskimi i przyjaciółmi. Zdjęcia pozwalają uchwycić ulotne chwile i warto zadbać o to, żeby były nie tylko zapisem wydarzeń z dniu ślubu, lecz również wyrażały klimat, emocje i uczucie, które łączy Parę Młodą w tym ważnym dla nich dniu.

 

Amator czy profesjonalista?

Pierwszym pytaniem, na które musi odpowiedzieć Młoda Para odnośnie fotografii to, kto będzie odpowiedzialny za uwiecznianie ślubu i wesela? Możemy zaangażować znajomego amatora, który spędzi czas na robieniu zdjęć w trakcie wydarzenia. Możemy także wynająć profesjonalnego fotografa- to najczęściej stosowane rozwiązanie, na które decydują się pary. Warto pamiętać, że na robienie zdjęć w kościele musimy mieć specjalne pozwolenie, które posiada większość profesjonalistów.

Poszukiwania warto zacząć od wywiadu wśród znajomych i rodziny- może będą znać kogoś godnego polecenia, z kim wcześniej współpracowali i są zadowoleni ze zdjęć przez niego robionych. Wartym sprawdzenia źródłem informacji jest także prasa lokalna i Internet. Na stronach internetowych specjaliści umieszczają swoje portfolia i referencje od klientów. Należy pamiętać, że fotograf, spełniający twoje oczekiwania może przypaść do gustu także innym, więc warto zarezerwować termin w momencie, kiedy będziecie już zdecydowani na dzień ślubu.  Zdecydowana większość par bierze ślub w okresach wiosennym i letnim, co sprawia, że zimą i późną jesienią nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem fotografa.

 

Co uwiecznić?

To do was należy decyzja, co będziecie chcieli uwiecznić na zdjęciach i które momenty mają stać się pamiątką na wspólne lata. Szczegóły i nasze wymagania trzeba uzgodnić z osobą, która będzie robiła zdjęcia. Część par decyduje się na obecność fotografa przez cały dzień ślubu, zaczynając już od wczesnego rana. Towarzyszy on w czasie przygotowań i przymiarek oraz dojazdu do kościoła, czy Urzędu Stanu Cywilnego, a później  podczas ceremonii zaślubin i wesela. Najlepiej jest jak Młoda Para ma zaufanie do fotografa i nie krępuje ich jego obecności- zdjęcia spontaniczne i niezauważone są najbardziej wartościowe, bo wyrażają prawdziwe uczucia.

W plenerze

Fotografie w pięknej scenerii to marzenie każdej pary. Na sesję zdjęciową musimy poświęcić od 3 do 4 godzin. W zależności od pory roku można spodziewać się innej scenerii. Zimą świat pokryty jest śniegiem, ale niestety ilość światła może być niedostateczna . Natomiast latem na brak słońca nie można narzekać, ale za to temperatura może oddziaływać negatywnie na  nasze nastawienie do pozowania i efekty mogą być odmienne od oczekiwanych. Na wszystko są oczywiście sposoby- w ciepłe dni na sesję można udać się rano albo pod wieczór, a w zimne dni wybrać podświetlane ruiny zamku.

Wybór fotografa powinien być jednym z pierwszych etapów przygotowań do ślubu. Unikniecie przez to stresu związanego z poszukiwaniami na ostatnią chwilę i odnajdziecie kogoś, kto sprosta Waszym wymaganiom. Dobry fotograf, to fotograf, którego będziecie mogli polecić Waszym najbliższym! Do dzieła!

 

Artykuł w oparciu o materiały dostarczone przez portal:  www.SalaDlaCiebie.pl

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (138 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Paulla0406  17 stycznia 2012 17:29

  My wybraliśmy profesjonalistę dlatego też będziemy miec ,,droższego” fotografa ale za to odmówiliśmy sobie kamerzysty ponieważ jednak zdjęcia zostaną na wiele wiele więcej lat i będa je oglądać dzieci przez wiele pokoleń 😉 A co do pleneru zdecydowaliśmy się na jakąś opuszczona hale bądź budynek tego typu

  Odpowiedz
  • emilia_milka  16 lutego 2012 13:45

   My z mężem zrobiliśmy podobnie – po co kamerzysta, skoro filmu i tak nikt by penie nie obejrzał? Oczepiny nagrał jeden z gości weselnych, więc jakaś pamiątka na taśmie już jest 🙂 Za to fotograf musi być porządny! Z dobrym sprzętem i odpowiednim podejściem. W dniu ślubu zdjęcia były zrobione profesjonalnie, a plener przepiękny! Żaden amator nie byłby w stanie zrobić takiego cudeńka 🙂

   Odpowiedz
 2. aapp  25 maja 2012 12:43

  dla mnie i dobry fotograf i dobry kamerzysta …. na poczatku sie oglada z 3 do 5 razy i po paru latach wieze ze tez sie zaglada… wiem po sdobie…duzo osób teraz bierze samego fotografa tez z powodów kosztów co roku wszystko idzie do góry ;/
  ja mam za rok to piękne wydarzenie i napewno fotograf jak i kamerzysta beda 😉

  Odpowiedz
 3. Masza  14 lipca 2013 17:51

  Ja również postawiłam na fotografa,oboje uznaliśmy,że kamerzysta jest zbędny.

  Odpowiedz
 4. Sylwia  6 listopada 2016 18:41

  My mieliśmy dwóch fotografów (profesjonalnych) w rodzinie więc nikogo nie zatrudnialiśmy. Kamerzysty też nie mieliśmy bo po co? Najważniejsze chwile mamy nagrane zwykłą kamerą przez gości. Zdjęcia są i to najważniejsze. 🙂

  Odpowiedz
 5. as_sa  19 marca 2018 19:10

  Dobry, profesjonalny fotograf ze świetnym sprzętem to jednak podstawa 🙂 wszystko widać później na zdjęciach

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany