FODMAP, czyli słabo wchłanialne węglowodany. W jakich produktach się kryją i kto powinien ich unikać?

Gluten i laktoza to pojęcia, które są dziś na ustach wszystkich alergików pokarmowych oraz osób cierpiących na problemy gastryczne. Nie każdy zna natomiast określenie FODMAP. Coraz częściej słyszy się je ostatnio w wypowiedziach dietetyków i gastrologów, ale co właściwie oznacza? Postanowiliśmy to dla Was sprawdzić!

FODMAP to pojęcie stworzone do oznaczania słabo wchłanialnych węglowodanów. Intensyfikują one procesy fermentacyjne w jelitach i wywołują nieprzyjemne dolegliwości, takie jak wzdęcia, biegunka czy uczucie „przelewania się” w brzuchu. Ostatnie odkrycia pokazują także, że dieta bogata w FODMAP nasila objawy zespołu jelita drażliwego. Jeśli więc zmagacie się z którymś z opisanych problemów, sprawdźcie, w jakich produktach znajdują się niepożądane węglowodany! Jaka zdrowa dieta będzie dla ciebie najlepsza i czego powinnaś unikać.

FODMAP

źródło: www.pixabay.com

FODMAP, czyli słabo wchłanialne węglowodany. Dlaczego są ważne?

FODMAP to dokładniej rzecz ujmując łatwo fermentujące oligo-, di- i monosacharydy oraz poliole. Zalicza się do nich: fruktoza, laktoza, fruktany i alkohole polihydroksylowe (na przykład sztuczne środki słodzące, jak choćby sorbitol, ksylitol, maltitol, mannitol). Substancje te są słabo wchłaniane przez organizm i charakteryzują się wysokim ciśnieniem osmotycznym. Produkty, które w nie obfitują trafiają więc do jelita w niezmienionej postaci i przyczyniają się do nagromadzenia płynów w jego świetle. Po przedostaniu się do jelita grubego ulegają fermentacji bakteryjnej ze zintensyfikowaną produkcją dwutlenku węgla i wodoru. To właśnie ten proces wywołuje uczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej. Pojawiają się zaparcia, wzdęcia lub biegunka, a brzuch zaczyna boleć i przypomina nadmuchany balonik.

 

W jakich produktach znajdziesz najwięcej FODMAP?

Warzywa

www.pixabay.com

karczochy, szparagi, brokuły, kalafior, cebula, kapusta, brukselka, grzyby, czosnek, koper włoski, por, zielony groszek, soczewica, fasola, soja, ciecierzyca

 

Owoce

www.pixabay.com

jabłko, gruszka, arbuz, brzoskwinia, nektarynka, morela, śliwka, mango

 

Produkty mleczne

www.pixabay.com

twaróg, miękkie sery (ricotta, mascarpone), jogurt, maślanka, mleko (krowie, kozie, owcze i sojowe), kremówka, kwaśna śmietana, maślanka

[reklamy]

Produkty zbożowe

www.pixabay.com

pieczywo pszenne, żyto, pszenne płatki śniadaniowe z suszonymi owocami, makaron pszenny

 

Orzechy

www.pixabay.com

nerkowce i pistacje

 

Słodziki

www.pixabay.com

miód, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop z agawy, sztuczne substancje słodzące

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

By skutecznie wyeliminować ze swojej diety FODMAP lub ograniczyć ich spożywanie, należy uważnie czytać etykiety także na gotowych produktach czy potrawach. Jogurty, musztarda, keczup, gotowe sosy, napoje i wyroby cukiernicze często są dosładzane za pomocą syropu glukozowo-fruktozowego, dlatego upewnijmy się, czy nie znalazł się on w składzie tego, co kupujemy!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (177 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...