Fleksitarianizm czyli elastyczny wegetarianizm. Czy znasz te dietę?

Fleksitarianizm, znany również jako elastyczny wegetarianizm, to styl żywienia, który oferuje zdrowy kompromis między spożywaniem produktów roślinnych a zwierzęcych, skupiając się na ograniczeniu spożycia mięsa, nabiału i jaj, zastępując je alternatywnymi źródłami białka, takimi jak rośliny strączkowe (np. soczewica, fasola, soja, ciecierzyca, groch). To podejście nie narzuca ściśle określonych limitów kalorycznych, lecz wprowadza ograniczenia dotyczące niektórych produktów, zachęcając do spożywania większej ilości warzyw, owoców, orzechów i nasion, jednocześnie pozwalając na okazjonalne spożywanie mięsa.

Spis treści:

Fleksitarianizm czyli elastyczny wegetarianizm. Czy znasz te dietę?

Fleksitarianizm – na czym polega ta dieta?

Dieta fleksitariańska opiera się na spożywaniu wysokiej jakości produktów, eliminując przetworzoną żywność, bogatą w sól, cukry i tłuszcze trans, i zachęca do wyboru produktów organicznych i lokalnych. Fleksitarianizm umożliwia także umiarkowane spożywanie słodkich przysmaków, promując świadome podejście do słodzenia posiłków.

– Fleksitarianizm nie jest klasyczną dietą w pełnym tego słowa znaczeniu. Nie narzuca ściśle określonych limitów kalorycznych, lecz jedynie wprowadza ograniczenia dotyczące niektórych produktów. Dieta fleksitariańska to zdroworozsądkowa metoda żywieniowa, która zachęca do spożywania większej ilości warzyw, owoców, roślin strączkowych, orzechów i nasion, jednocześnie pozwalając na okazjonalne spożywanie mięsa. Dzięki temu codzienna dieta jest o wiele bardziej zróżnicowana, a więc potencjalnie jej wartość odżywcza jest wyższa w stosunku do monotonnej diety
z dużym udziałem mięsa –
mówi Jadwiga Przybyłowska, dietetyczka i ekspertka kampanii „Słodka Równowaga”.

Jak rozpocząć dietę fleksitariańską?

Chociaż fleksitarianizm staje się coraz popularniejszy, wiele osób nie wie, jak rozpocząć przygodę z dietą fleksitariańską. Na wstępie można rozpocząć od ograniczenia spożycia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego do 3-4 razy w tygodniu. Z czasem można stopniowo wprowadzać kolejne restrykcje, kontrolując ilość spożywanego mięsa i innych produktów odzwierzęcych.

– Mleka roślinne, takie jak sojowe, migdałowe czy owsiane, mogą stanowić pewną alternatywę dla mleka krowiego, zwłaszcza gdy są wzbogacane np. w wapń. Produkty białkowe, takie jak tofu, tempeh czy białko konopne mogą zastępować mięso, ponieważ dostarczają pełnowartościowego białka roślinnego. Jogurty roślinne oraz różnorodne napoje roślinne pozwalają na smaczne i zdrowe urozmaicenie codziennej diety. Dodatkowo, orzechy, nasiona i pełnoziarniste produkty zbożowe stanowią wartościowe źródła składników odżywczych. Fleksitarianizm jest więc  dobrym trendem żywieniowym, sprzyjającym przestrzeganiu zasad zbilansowanej i zróżnicowanej diety – twierdzi Jadwiga Przybyłowska.

Jak rozpocząć dietę fleksitariańską?

W diecie fleksitariańskiej kluczowym aspektem jest świadome wykorzystanie substytutów, które nie tylko zastępują eliminowane produkty, lecz także dbają o uzupełnienie potencjalnych niedoborów, takich jak witamina B12, żelazo, czy kwasy tłuszczowe omega-3. Ponadto, dieta ta promuje eksperymentowanie z różnymi substytutami, co pozwala na kreatywne komponowanie dań, jednocześnie dostarczając organizmowi kompleksowych i zdrowych składników odżywczych.

– Różnorodne warzywa w diecie dostarczają organizmowi cenne składniki odżywcze w postaci witamin, składników mineralnych i antyoksydantów, jak również błonnik, który korzystnie wpływa na pracę jelit oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Świeże owoce natomiast, oprócz wielu witamin, antyoksydantów i składników mineralnych dostarczają organizmowi energii w łatwo przyswajalnej formie w postaci cukrów prostych, są więc zdrową przekąską i bazą dla zdrowego deseru. Zarówno w przypadku warzyw, jak i owoców, ważna jest ich różnorodność kolorystyczna. Naturalne barwniki, podobnie jak np. witamina C czy E oraz niektóre składniki mineralne – to antyoksydanty, czyli składniki diety pomagające w utrzymaniu organizmu w równowadze zdrowotnej – dodaje ekspert.

Fleksitarianizm nie wyklucza żadnych produktów czy składników, co otwiera drogę do wielu prostych i szybkich przepisów na smaczne dania. Wystarczy, by w trakcie przygotowywania posiłków poszukiwać zdrowych zamienników.

Wpływ diety fleksitariańskiej na organizm i środowisko

Fleksitarianizm oferuje liczne korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, szybsza utrata wagi oraz korzystny wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Badania wykazały, że przyjęcie wzorca żywieniowego opartego głównie na roślinach może prowadzić do różnych pozytywnych rezultatów zdrowotnych, w tym zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca i otyłość.

Fleksitarianizm ma także pozytywny wpływ na środowisko. Zmniejszenie spożycia mięsa i produktów odzwierzęcych przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczeń, utraty różnorodności biologicznej i zmniejszenia zużycia wody użytkowej.

Podsumowując, fleksitarianizm jest atrakcyjnym wyborem dla osób, które szukają zrównoważonego podejścia do żywienia, łączącego korzyści zdrowotne diety opartej na roślinach z elastycznością włączania produktów zwierzęcych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (19 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...