Pascha bezglutenowa +12 innych wegańskich i bezglutenowych dań na Wielkanoc

Przepisy na wielkanocne dania dietetyczne, bezglutenowe lub wegańskie. Podpowiadamy, jakie potrawy wprowadzić do menu, gdy ma się gościa na specjalnej diecie.

Wielkanoc dla osób na diecie redukcyjnej, bezglutenowej lub wegańskiej bywa trudna. Istnieje jednak sporo zamienników niechcianych składników, dzięki którym można zrobić równie smaczne dania jak tradycyjnie. Jeśli wiemy, że przy świątecznym stole zasiądą z nami goście, będący na specjalnej diecie, warto wcześniej przemyśleć świąteczne menu. Wystarczy trochę dobrej woli i wszystko da się zrobić, nawet Fit Wielkanoc! Nie musimy przecież zmieniać całego jadłospisu… Najlepiej wprowadzić do listy dań kilka zmian, tak by menu było zróżnicowane i nikt nie odszedł od stołu głodny. Oto przepisy na Wielkanoc w wersji wegańskiej.

Fit Wielkanoc: przepisy dietetyczne

Osobom, które są na diecie redukcyjnej niezwykle ciężko jest zrezygnować z tradycyjnych potraw. Wystarczy jednak nieco zmienić składniki lub dodać nieco nowości, by stworzyć równie smaczne i o wiele mniej kaloryczne dania. Nie tylko goście na diecie będą za to wdzięczni! Znajdzie więc ciekawą recepturę i wypróbujcie przepis na Fit Wielkanoc.

Fit majonez w wersji wegańskiej

Składniki: 1 kubek serka wiejskiego 200 g, 1 jajko ugotowane na twardo, 2 łyżeczki musztardy, 2 łyżeczki octu, sól i pieprz

Przygotowanie: Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, aż do uzyskania gładkiej masy. Domowy majonez przechowywać w lodówce.

Dietetyczny żurek

Składniki: zakwas – ½ szklanki mąki żytniej razowej, ząbek czosnku, 2 ziarna ziela angielskiego, kilka ziaren pieprzu, liść laurowy; żurek – ½ litra zakwasu, 2,5 litra bulionu warzywnego, 250 kiełbasy z piersi kurczaka, 2 łyżeczki majeranku, 1 łyżeczka startego chrzanu, ząbek czosnku.

Przygotowanie: zakwas – Do niewielkiego słoika należy włożyć zgnieciony czosnek oraz przyprawy. Wsypać mąkę, zalać ciepłą przegotowaną wodą. Przykryć słoik – najlepiej gazą. Zakwas będzie gotowy już po 4 dniach, ale trzeba codziennie, o tej samej porze, go zamieszać. W przeciwnym razie pojawi się pleśń; żurek – Do ugotowanego bulionu warzywnego dodać pokrojoną w plasterki kiełbasę i czosnek. Gotować jeszcze przez pół godziny. Wyjąć kiełbasę z żurku i odłożyć. Dodać zakwas – na początku 1 szklankę, następnie dolewać po trochu cały czas, sprawdzając czy nie jest zbyt kwaśny. Doprawić przyprawami do smaku. Dodać jajko, kiełbasę i gotowe.

Pasztet warzywno-jajeczny dla wegan

Składniki: 1 szklanka czerwonej soczewicy,100 ml oliwy, 3 ząbki czosnku, 2 cebule, 3 średnie marchewki, ½ selera, 2 łyżki masła orzechowego, 3 całe jajka, przyprawy: sól, pieprz, kminek, papryka ostra

Przygotowanie: Warzywa należy zatrzeć na tarce, cebulę pokroić w kostkę. Wszystko wrzucić na patelnię i smażyć dopóki nie zmiękną. Soczewicę zalać 2 szklankami i gotować, aż wchłonie całą wodę. nabierze konsystencji puree. Następnie warzywa połączyć z soczewicą, dodać przyprawy, masło orzechowe i jaka. Wszystko wymieszać na gładką masę. Przełożyć do wysmarowanej masłem i wysypaną bułką tartą formy „keksówki”. Piec ok. 40 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Taki pasztet nie tylko ucieszy osobę na diecie redukcyjnej, ale też wegetarianina (weganie nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego)!

Babka wielkanocna light

Składniki: 4 jajka, 2 łyżki mąki kukurydzanej, 2 łyżki zmielonych otrąb, 150 g jogurtu naturalnego, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 4,5 łyżki ksylitolu lub erytrytolu, 2 łyżeczki kakao

Przygotowanie: Białka należy ubić na sztywno, dodać do nich ksylitol i wciąż ubijać. Następnie dodać żółtka, wciąż ubijając masę. Mąkę i otręby wymieszać z proszkiem do pieczenia, dodać je do białek. Na końcu połączyć z jogurtem. 2/3 masy wylać do formy, do pozostałej części dodać kakao. Wyłożyć na pozostałą masę. Piec w piekarniku nagrzanym do 160 stopni około 30 min.

 

Bezglutenowe dania wielkanocne to rozwiązanie dla osób chorych na celiakię, zmagających się z alergią lub nadwrażliwością na gluten. Nie mogą one jeść potraw z mąką pszenną, gdyż skutkuje to poważnymi problemami żołądkowo-jelitowymi. Warto mieć to na uwadze i urozmaicić świąteczne menu 1 lub 2 daniami, które tzw. „bezglutenowcy” mogą bez obaw zjeść ze smakiem.

Zupa chrzanowa gluten free

Składniki: 1 litr bulionu wołowego, 200 ml mleka kokosowego, 2 pietruszki, 1 mały korzeń świeżego chrzanu, 1 mały seler, 1 duży por, 2 – 3 ząbki czosnku, sól i pieprz, 2-3 łyżki domowego tartego chrzanu (lub takiego bez cukru), 1 łyżka masła

Przygotowanie: warzywa korzeniowe umyć, obrać i pokroić w drobną kostkę. Pokrojony świeży chrzan wypłukać w ciepłej wodzie, zmieniając ją 3 razy. Pora pokroić w plastry, czosnek obrać. Wszystkie warzywa wrzucić do garnka i zalać ciepłym bulionem. Dodać przyprawy i gotować do miękkości. Następnie dodać masło i mleko kokosowe. Zmniejszyć ogień, gotować ok 5 minut. Później zmiksować na gładki krem. Jeśli zupa jest zbyt delikatna, dodać tartego chrzanu i ją dokładnie wymieszać. Podawać z jajkiem na twardo lub gotowaną białą kiełbasą bezglutenową.

Pasztet bezglutenowy z indyka

Składniki: ok. 600 g mięsa z indyka, 3 duże marchewki ugotowane (ok. 250 g) ,1 mała cebula, 2 łyżki ziaren chia + 8 łyżek wrzącej wody (ziarna chia można zastąpić siemieniem lnianym), 2 łyżki suszonej żurawiny niesiarkowanej, 2 listki laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, 3 łyżki oliwy z oliwek, 3-4 łyżki oliwy z pomidorów suszonych (lub: olej rzepakowy/ oliwa z oliwek) 2 łyżki świeżo zmielonego lnu, 1/2 łyżeczki sproszkowanej gałki muszkatołowej, sól morska i świeżo zmielony pieprz biały, szczypta ostrej papryki

Przygotowanie: Mięso z indyka ugotować do miękkości w lekko osolonej wodzie z dodatkiem liścia laurowego, ziela angielskiego i obranych marchewek. Z indyka usunąć kości, ostudzić i zmielić/ Ugotowaną marchew także zmielić, dodać do mięsa/ Na rozgrzanej oliwie z oliwek podsmażyć drobno posiekaną cebulę, dodać ją do zmielonych składników. Ziarna chia zalać wrzącą wodą i odstawić na kilka minut (napęcznieją i wchłoną wodę). Dodać napęczniałe ziarna do zmielonej masy, wsypać len mielony, doprawić gałką muszkatołową, papryką, solą morską i pieprzem do smaku. Dosypać suszoną żurawinę, dolać olej lub oliwę z zalewy, dokładnie wymieszać całość (masa na pasztet powinna być zwarta i nie sucha, w razie potrzeby można dodać więcej oleju). Nagrzać piekarnik do 180°C (najlepiej na termoobieg). Foremkę posmarować tłuszczem, obsypać mielonym lnem i wypełnić pasztetem dobrze go dociskając, aby stanowił zwartą całość. Foremkę z pasztetem wstawić do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 40-50 minut. Upieczony pasztet wyjąć z piekarnika i studzić w keksówce. Podawać po ostudzeniu.

Pascha bezglutenowa

Składniki: migdały (1 szklanka), cytryna (kilka kropel), ksylitol (ok. 3 łyżek), olej kokosowy (5-6 łyżek), mączka guarowa (niekoniecznie, 1 łyżeczka), agar (1 łyżeczka), esencja waniliowa (eko), bakalie (np. żurawina, płatki migdałów)

Przygotowanie: Migdały bez skórek namoczyć na noc (min. 12 godz.). Wodę odlać i dodać cytrynę. Zmiksować z niewielkim dodatkiem wody. W 1/3 szklanki wody rozpuścić agar i ciągle mieszając gotować przez kilka minut. Ostudzić i dodać do zmielonych migdałów, dołożyć ksylitol, esencję waniliową do smaku. Posypać mączką guarową i  i zmiksować na gładką masę. Dodać bakalie. Ułożyć delikatnie dowolny kształt na talerzu i schłodzić w zamrażarce. Gotowe! Pascha spodoba się zarówno osobom na diecie bezglutenowej, jak i wegańskiej!

Babka gluten free 

Składniki: 2 szklanki mąki ziemniaczanej, 5 jaj, 250 g miękkiego masła, ¾ szklanki cukru, 1 cukier waniliowy, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

 Przygotowanie: Białka jajek ubić na pianę. Masło utrzeć ze zwykłym cukrem i cukrem waniliowym na puszysta masę. Do masy dodawaać po jednym żółtku jajek. Cały czas ucierając. Do ciasta dodać przesianą mąkę, proszek do pieczenia i ubite białka. Całość delikatnie połączyć. Ciasto na babkę bezglutenową przeląć do natłuszczonej formy do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piec przez ok. 50 minut.

Weganie nie jedzą mięsa ani produktów pochodzenia zwierzęcego (jaj, nabiału). Wielkanocna uczta to często dla nich nie lada wyzwanie, gdyż wśród tradycyjnych dań trudno im znaleźć coś dla siebie. Wegańskie przepisy są jednak często zdrowsze i lżejsze, m.in. z tego powodu warto nimi urozmaicić świąteczne menu. 

Vege żurek

Składniki: opakowanie włoszczyzny, 2 cebule, 600 g surowych ziemniaków, koperek, 2 ząbki czosnku, kilka łyżek oleju, 300 ml żurku z mąką żytnią, 1 łyżka chrzanu, sól i pieprz

Sposób przygotowania: Włoszczyznę obierać, pokroić na mniejsze kawałki. Zalać w garnku wodą. 1 cebulę i 2 ząbki czosnku obierać, pokroić na połówki i dodać do warzyw. Doprawić sola i pieprzem, gotować przez godzinę. Wlać wodę (warzywa mogą wystawać miejscami ponad poziom wody), zagotować na większym ogniu. Zmniejszyć ogień, przykryć i gotować przez ok. 1 godzinę. W oddzielnym garnku zagotować ziemniaki. Gotowe rozgnieść na puree. Po upływie godziny zupę przecedzić i dodać do niej żurek i chrzan. Gotować około 5 minut. W tym czasie podsmażyć drugą cebulkę. Gotowy żurek podać z puree ziemniaczanym, złocistą cebulką i koperkiem.

Pasta z orzechów włoskich i suszonych pomidorów

Składniki: 200 g orzechów włoskich, 200 g pomidorów suszonych z zalewy, 10 listków świeżej mięty lub innych świeżych ziół, sól morska i świeżo mielony pieprz (do smaku)

Przygotowanie: Orzechy namoczyć w zimnej wodzie przez minimum 2 h, a najlepiej całą noc. Odsączyć i przepłukać. Pomidory, orzechy i miętę umieścić w rozdrabniaczu, robocie kuchennym. Wlać 2 łyżki wody. Zmielić na gładką, ale gęstą pastę. W razie potrzeby dodać jeszcze odrobinę wody. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Przełożyć do słoiczka i przechowywać w lodówce (max. tydzień).

Kiełbaski vege

Składniki: 150 g pieczarek, 400 g białej fasoli z puszki, 1 por (biała część), 3 łyżki ziemniaczanego puree, 100 g chleba bez skórki, 1 łyżeczka tymianku, czosnek, chili, sól, pieprz, olej rzepakowy

Pora pokroić w półksiężyce i podsmażyć na odrobinie oleju na szklisto. Pieczarki pokroić w drobną kostkę i smażyć razem z porem. Posolić i smażyć, aż z warzyw wyparuje nadmiar wody. Odstawić do ostygnięcia. Fasolę odcedzić i przepłukać. Następie zblendować ją na puree. Chleb zblendować w malakserze, a następnie dodać z pieczarkami do masy fasolowej. Doprawić do smaku i dokładnie zamieszać. Z masy uformować kiełbaski i wstawiamy je na pół godziny do lodówki. Po tym czasie obsmażyć je na rozgrzanym oleju lub upiec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 30-40 min.

 Wegańska baba wielkanocna czekoladowa

Składniki: 1 i 1/2 szklanki mąki orkiszowej, 1 i 1/2 szklanki daktyli, 1/3 szklanki oleju kokosowego, 3 łyżki naturalnego kakao, łyżeczka sody, łyżeczka esencji waniliowej, łyżka octu jabłkowego, szklanka zimnej wody, polewa: tabliczka gorzkiej czekolady + 5 łyżek mleka sojowego

Przygotowanie: Namoczyć na noc daktyle, aby zmiękły. Następnego dnia w osobnym naczyniu wymieszać przesianą mąkę z resztą suchych składników. Dodać do nich daktyle, ocet, wodę oraz esencję waniliową. Masę na ciasto przelać do formy na babkę, natłuszczonej olejem kokosowej i obsypanej delikatnie kaszką kukurydzianą. Piec babkę przez ok 30 min. w 180 stopniach. Po wystudzeniu polać babkę polewą przygotowaną z mleka i gorzkiej czekolady roztopionej w kąpieli wodnej. 

Wybrane przez nas receptury na Fit Wielkanoc są lekkie, zdrowe i mniej tłuste niż tradycyjne przepisy. Na pewno docenią je nie tylko osoby na specjalnej diecie, ale też prawdziwe łasuchy. 

Znacie inne, ciekawe przepisy na Fit Wielkanoc? Podzielcie się koniecznie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (232 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...