Finlandia – dlaczego warto odwiedzić tajemniczy, północny kraj?

W tym roku Finlandia obchodzi 100 rocznicę swojej niepodległości. To dobra okazja, by odwiedzić ten niezwykły kraj. Mimo, że Warszawę od Helsinek dzieli niewiele ponad 1000 kilometrów, to miejsce jest przez wielu Polaków jeszcze nieodkryte. A szkoda, bo Finlandia ma nam naprawdę wiele do zaoferowania. Dlaczego warto odwiedzić ten tajemniczy, północy kraj?

Finlandia

zdjęcie: źródło YIT

Zobacz także: Najlepsze kraje dla kobiet w 2017 roku

Niezwykła natura

Finlandia ma do zaproponowania wiele urokliwych miejsc dla osób, które lubią obcować z naturą. Możesz bez problemu rozbić namiot, zbierać dzikie borówki, jagody czy łowić sandacze. Według niektórych to właśnie przyroda jest największym skarbem Finlandii. 74% jej powierzchni zajmuje las, czyniąc ją tym samym najbardziej zalesionym krajem w Europie. Finowie mogą też pochwalić się sporą liczbą jezior oraz wysp. Zbiorników wodnych jest tam aż 187 888, z kolei wysp – 179 584. Finlandia to kraj sprzyjający sportom wodnym i wędkarzom.

Finlandia

zdjęcie: źródło YIT

 

Wrażenie zrobi na odwiedzających niezwykła fauna i flora północnego kraju. Wybierając się do Finlandii możemy odwiedzić aż 35 parków narodowych. Na ich terenie występują głównie lasy świerkowo-sosnowe, brzozowe z licznymi porostami, tundra i tajga. Wśród zwierząt możemy spotkać leminga górskiego, bielaka, niedźwiedzia, lisa polarnego, rosomaka, wilka, łosia, orła przedniego, puszczyka oraz niewątpliwie największą atrakcję w tym regionie czyli renifera.

Finlandia

zdjęcie: źródło YIT

Aurora Borealis

Aurora Borealis czyli zorza polarna to niezwykłe zjawisko świetlne, który każdy powinien kiedyś zobaczyć na własne oczy. W południowej Finlandii można zaobserwować je średnio od dziesięciu do dwudziestu dni w roku. Za to w Laponii, czyli wysuniętej najbardziej na północ części kraju, jest to możliwe w niemal każdą bezchmurną noc, od września do marca. Warto dodać, że Laponia jest jednocześnie jednym  z najrzadziej zaludnionych regionów Finlandii – zamieszkuje ją 1,97 os./km². Sama Finlandia jest z resztą 3 krajem w Europie pod względem najmniejszej gęstości zaludnienia.

Finlandia

zdjęcie: źródło YIT

Co ciekawe w lecie kraj zyskuje miano „Krainy Północnego Słońca” ze względu na to, że w czerwcu i lipcu słońce nie chowa się za horyzontem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (51 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
  1. martucha180  7 września 2017 08:40

    Do każdego kraju warto pojechać, nie tylko do Finlandii.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.