Finlandia – dlaczego warto odwiedzić tajemniczy, północny kraj?

W tym roku Finlandia obchodzi 100 rocznicę swojej niepodległości. To dobra okazja, by odwiedzić ten niezwykły kraj. Mimo, że Warszawę od Helsinek dzieli niewiele ponad 1000 kilometrów, to miejsce jest przez wielu Polaków jeszcze nieodkryte. A szkoda, bo Finlandia ma nam naprawdę wiele do zaoferowania. Dlaczego warto odwiedzić ten tajemniczy, północy kraj?

Finlandia

zdjęcie: źródło YIT

Zobacz także: Najlepsze kraje dla kobiet w 2017 roku

Niezwykła natura

Finlandia ma do zaproponowania wiele urokliwych miejsc dla osób, które lubią obcować z naturą. Możesz bez problemu rozbić namiot, zbierać dzikie borówki, jagody czy łowić sandacze. Według niektórych to właśnie przyroda jest największym skarbem Finlandii. 74% jej powierzchni zajmuje las, czyniąc ją tym samym najbardziej zalesionym krajem w Europie. Finowie mogą też pochwalić się sporą liczbą jezior oraz wysp. Zbiorników wodnych jest tam aż 187 888, z kolei wysp – 179 584. Finlandia to kraj sprzyjający sportom wodnym i wędkarzom.

Finlandia

zdjęcie: źródło YIT

 

Wrażenie zrobi na odwiedzających niezwykła fauna i flora północnego kraju. Wybierając się do Finlandii możemy odwiedzić aż 35 parków narodowych. Na ich terenie występują głównie lasy świerkowo-sosnowe, brzozowe z licznymi porostami, tundra i tajga. Wśród zwierząt możemy spotkać leminga górskiego, bielaka, niedźwiedzia, lisa polarnego, rosomaka, wilka, łosia, orła przedniego, puszczyka oraz niewątpliwie największą atrakcję w tym regionie czyli renifera.

Finlandia

zdjęcie: źródło YIT

Aurora Borealis

Aurora Borealis czyli zorza polarna to niezwykłe zjawisko świetlne, który każdy powinien kiedyś zobaczyć na własne oczy. W południowej Finlandii można zaobserwować je średnio od dziesięciu do dwudziestu dni w roku. Za to w Laponii, czyli wysuniętej najbardziej na północ części kraju, jest to możliwe w niemal każdą bezchmurną noc, od września do marca. Warto dodać, że Laponia jest jednocześnie jednym  z najrzadziej zaludnionych regionów Finlandii – zamieszkuje ją 1,97 os./km². Sama Finlandia jest z resztą 3 krajem w Europie pod względem najmniejszej gęstości zaludnienia.

Finlandia

zdjęcie: źródło YIT

Co ciekawe w lecie kraj zyskuje miano „Krainy Północnego Słońca” ze względu na to, że w czerwcu i lipcu słońce nie chowa się za horyzontem.

Finlandia – dlaczego warto odwiedzić tajemniczy, północny kraj?

Finlandia

zdjęcie: źródło YIT

Fińska kuchnia

Mało kto byłby pewnie w stanie wymienić chociażby jedno tradycyjne danie kuchni fińskiej. I to nie tylko ze względu na trudności językowe, a raczej na jej niepopularność w naszej części Europy. A szkoda, bo jak się okazuje, tamtejsza sztuka kulinarna wyróżnia się nie tylko smakiem, ale i walorami prozdrowotnymi. To pochwała prostoty – Finowie nie są przyzwyczajeni do stosowania przypraw, preferują raczej doprawianie dań żurawiną czy jagodami. Tamtejszą specjalnością są przede wszystkim potrawy z renifera – jego smażone mięso serwowane z jagodowym sosem oraz duszony renifer podawany z borówkami (poronkaristys). Do głównych przysmaków fińskich należą też m.in. karjalanpaisti – pieczeń z wołowiny i baraniny, karjalanpirakka – pieróg z serem, mięsem i kapustą, kalakukko – smażone pierogi z mięsem i rybkami muikku, reikäleipä – ciemny chleb „z dziurką”, czy juustoleipä, czyli ser z mleka krowy, która niedawno urodziła cielaka. Mieszkańcy północnego kraju uwielbiają także gęste, bogate zupy z dodatkiem treściwego mięsa.

Finowie piją ogromne ilości mleka i wyrobów pochodnych. Podobno przeciętny mieszkaniec północnego kraju wypija około 1 l dziennie. Bardzo lubią słabą kawę, likiery i piwa.

Muminki i Święty Mikołaj

Jeżeli planujecie wybrać się w podróż na Północ z dziećmi, nie możecie zapomnieć o dwóch niepowtarzalnych miejscach. Pierwsze z nich to Naantali – niepozorne miasteczko portowe w południowo-zachodniej Finlandii, w którym znajduje się założony w 1970 roku park rozrywki Świat Muminków (Muumimaailma). Muminków chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, stworzyła je w latach 50. ubiegłego wieku pisarka Tove Jansson i do dziś cieszą się uwielbieniem dzieci i dorosłych na całym świecie.

Finlandia

zdjęcie: źródło YIT

Drugie z miejsc odnajdziemy na kole podbiegunowym, w Laponii. To tam znajduje się słynna Wioska Świętego Mikołaja. Pod adresem Tähtikuja 1 Rovaniemi 96930 mieszka Mikołaj ze swoją świtą, który gości przyjmuje nawet latem. Pod Rovaniemi zobaczyć można jego renifery, a zimą samemu wybrać się z nimi lub psami husky na przejażdżkę. Nieopodal znajduje się też Santa Park, gdzie stworzono m.in. Szkołę Elfów, piekarnię „Pana Imbira” i szkołę elfickiej kaligrafii. Warto wiedzieć, że w Rovaniemi, tuż przy siedzibie Mikołaja, działa Polski Konsulat Honorowy.

Nordycki styl

Finlandia, choć formalnie nie należy do Skandynawii (jest krajem nordyckim) również wyznaje zasadę skromności, umiaru i otaczania się funkcjonalnym minimalizmem. Może właśnie dlatego, naród fiński określany jest mianem jednego z najszczęśliwszych na świecie. Zdecydowanie najbardziej znanym elementem stylu życia Finów jest sauna. Ma ona specjalne miejsce w kulturze fińskiej. O saunie i jej znaczeniu w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym można z Finami rozmawiać godzinami. Nie dziwi zatem fakt, że na ok. 5,5 mln mieszkańców, w kraju są ponad 2 mln saun.

Finlandia

zdjęcie: źródło YIT

 – Sauny w mieszkaniu to esencja tego, co fińskie. Przede wszystkim pełnią one funkcję towarzyską. Są popularnym miejscem spotkań i relaksu zarówno dla ludzi młodych, jak i starszych. Coraz częściej na saunę decydują się także w swoich domach i mieszkaniach Polacy tłumaczy Dorota Śledyńska, architekt warszawskiej inwestycji Nordic Mokotów o fińskim rodowodzie, której apartamenty będą przygotowane do montażu suchej sauny.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (200 głosów, średnia: 4,34 z 5)
zapisuję głos...