Filmy z jedzeniem, które zainspirują cię do przygotowania prawdziwej uczty. Top 10 propozycji z gotowaniem w smacznym tle

Głodna? Proponujemy, aby pysznej kolacji towarzyszył film, który podejmuje przyjemną tematykę jedzenia. Samo obserwowanie jak kucharz pasjonat przygotowuje wymyślne dania, może zacząć rozbudzać nasze zmysły. Mamy dla was 10 propozycji takich smacznych produkcji!

Gotowanie to we współczesnym świecie nie tylko zaspokojenie jednej z podstawowych ludzkich potrzeb, ale też wiodący trend. Pichcimy więcej i lepiej, poznając inne kultury, a z jedzenia czynimy prawdziwą ucztę dla zmysłów i atmosferę do spotkań w gronie bliskich. Pasję do gotowania od dawna obserwować możemy na szklanym ekranie, bowiem filmy z jedzeniem zajmują w światowej kinematografii całkiem sporo miejsce. Przedstawiamy fajne filmy o gotowaniu i z jedzeniem w tle.

filmy z jedzeniem

źródło: www.pixabay.com

Filmy z jedzeniem, które zainspirują cię do przygotowania prawdziwej uczty. Top 10 propozycji z gotowaniem w smacznym tle

 

1) „Tost. Historia chłopięcego głodu” (2010)

Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami, a dokładniej historią wybitnego kucharza Nigela Slatera. To opowieść o dojrzewaniu, a także wielkiej pasji do gotowania, która tkwi już w 9-letnim chłopcu. Będzie musiał zawalczyć o uczucia ojca, a polem starć stanie się kuchnia właśnie.

 

2) „Czekolada” (2000)

Matka (w tej roli genialna Juliette Binoche) i córka przyjeżdżają do małego miasteczka, gdzie otwierają sklep. Nie jest to jednak zwyczajny sklep, a miejsce, które poprzez swoją słodycz rozpieszcza każde podniebienie. Po tym jak mieszkańcy zaczną dosłownie rozpływać się w czekoladzie, właścicielki zaczną być krytykowane o przewrócenie małego, spokojnego świata do góry nogami. To historia nieco magiczna i romantyczna zarazem.

 

3) „Smak curry” (2013 )

Pomyłka jest początkiem niesamowitej i smacznej historii miłosnej, która rozgrywa się pośród intensywnego aromatu indyjskich potraw. Mężatka przygotowuje mężowi jedzenie do pracy. Menażka z popisowym daniem kobiety trafia jednak przez pomyłkę do innego pracownika, który zakochuje się w smaku potrawy. Potem będą lisy i kolejne porcje, które przedstawią niesamowitą relacj

 

4) „Julie i Julia” (2009)

Film oparty jest na książce: „Julie i Julia: 365 dni, 524 przepisy, 1 mała kuchnia” i ten tytuł wiele wyjaśnia. Julie ma już dość pracy jako sekretarka, a odskocznią staje się dla niej książka kucharska innej Julii (genialna Meryl Streep). Postanawia więc, że przez rok ugotuje przygotuje wszystkie 524 przepisy. Kolejne etapy realizacji pomysłu trafiają na bloga, który staje się niezwykle popularny.

 

5) „Faceci do kuchni” (2012)

Zabawna, przyjemna dla oka i optymistyczna opowieść o łączeniu pasji z życiem zawodowym. Szef kuchni z nieco archaicznymi kuchennymi przyzwyczajeniami i właściciel popularnej restauracji, powoli dostrzega, że nadchodzi nowe. Aby sprostać gustom trzeba poznać jedzenie nowoczesne – molekularne. I wtedy na jego drodze staje utalentowany i niesforny młody kucharz.

 

6) „Niebo w gębie” (2012)

Prawdziwa historia kucharki francuskiego prezydenta – Hortense Laborie. Komediodramat porusza więcej perypetii niż samo gotowanie, czego nietrudno się domyślić, bowiem akcja toczy się wśród najwyższych dostojników państwa. Oczywiście kuchnia jest tutaj doskonałym tłem, a także miejscem gdzie realizuje się prawdziwy talent oraz kształtuje silna osobowość – na przekór złorzeczenia podwładnych.

 

7) „Szef” (2014)

Szef kuchni staje przed wielkim wyzwaniem, bowiem restaurację, w której pracuje odwiedza znany krytyk kulinarny. Chce przygotować coś specjalnego, jednak właściciel godzi się wyłącznie na sprawdzoną klasykę, co kończy się dla kuchni niskimi notami. Kończy się to dla pomysłowego kucharza zwolnieniem. Długo jednak nie cierpi po stracie posady i otwiera food trucka, z którego serwuje prawdziwie kubańskie pyszności. Dania podbiją serca Amerykanów.

 

8) „Życie od kuchni” (2007)

Ułożona, wymagająca i wybitna szefowa kuchni (Catherine Zeta-Jones) musi się zmierzyć z lekkoduchem, który zaczyna z nią pracować. To rodzi wiele konfliktów, a także sympatię między dwójką zupełnie różnych ludzi, których jednak łączy wspólna pasja – gotowanie. W życiu ułożonej kucharki pojawia się dodatkowo niespodziewanie rezolutna 9-latka. Czy Kate odnajdzie szczęśliwe życie poza pracą?

 

9) „Jedz, módl się i kochaj” (2010)

Główna bohaterka (Julia Roberts) ma już za sobą 30 urodziny i pozornie ułożone życie. Pozory doprowadzają ją do rozwodu, a potem depresji. Wyrusza więc w podróż, która ma ją ocalić i w końcu pozwolić jej zrozumieć siebie. Jako cel obiera 3 państwa na literę I: Indie, Italię i Indonezję – niezwykle bogate kulturowo i nieokiełznane, a jednocześnie fascynujące kulinarnie. Baśniowy i pyszny film.

 

10) „Ugotowany”

Wybitny szef kuchni, po dłuższej przerwie wraca do kulinarnego świata Londynu, gdzie postawił sobie za cel otworzenie najlepszej restauracji. Pokonał uzależnienie od narkotyków i alkoholu, które było pokłosiem kulinarnej sławy. Powrót okazuje się jednak wcale nie taki łatwy. Czy mimo przeciwności, a także w atmosferze rodzącego się uczucia uda się zdobyć kolejną gwiazdkę Michellin? W rolę tytułowego bohatera wcielił się Bradley Cooper.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (163 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...