TOP 10: Najlepsze filmy oparte na faktach. Te historie najbardziej poruszają

Nie masz planów na weekend? Proponujemy powrót do największych hitów inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami. Przygotuj miskę popcornu i zaproś przyjaciółki. Wśród naszych propozycji filmów na faktach z pewnością coś wybierzecie!

Momentami aż trudno uwierzyć, że pewne historie wydarzyły się naprawdę. A jednak! Życie pisze bowiem najlepsze scenariusze: od tych tragicznych, wyciskających łzy z oczu, aż po obrazy wywołujące uśmiech na twarzy, czy dla wielu będące najszczerszą inspiracją. Nic więc dziwnego, że właśnie filmy oparte na faktach tak bardzo lubimy oglądać. Może w ten weekend będziesz miała ochotę na przypomnienie sobie najlepszych kinowych propozycji? Jedno jest pewne – te produkcje nigdy nam się nie znudzą. Przedstawiamy nasz TOP 10 fajnych filmów inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami.

filmy na faktach

fot. kolaż własny redakcji, zdjęcia pixabay.com

TOP 10: Najlepsze filmy oparte na faktach. Te historie najbardziej poruszają

Nasz TOP 10 (kolejność przypadkowa):

1) „Bogowie” (2014)

To film o znanym polskim kardiochirurgu Zbigniewie Relidze i wszelkich odważnych, pierwszych w naszym kraju próbach przeprowadzania transplantacji serca, w tym tej zakończonej sukcesem z 1985 roku. W rolę wybitnego lekarza wcielił się Tomasz Kot. Obraz został wyróżniony m.in. Złotymi Lwami.

2) „Bohemian Rhapsody” (2018)

Znów wracamy do tego filmu, ale trudno pominąć go w naszym zestawieniu, zwłaszcza po tym jak na ostatniej oskarowej gali zgarnął aż 4 statuetki. Opowiada burzliwą, okraszoną najlepszą muzyką historię legendarnego zespołu Queen, a zwłaszcza jej lidera – Freddiego Mercury.

3) „Lista Schindlera” (1994)

Piękno tkwiące w pomocy drugiemu człowiekowi, nawet za najwyższą cenę jaką jest życie. To główne przesłanie filmu Stevena Spielberga. W czasie wojny Oscar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, który na krakowskim Podgórzu prowadził Niemiecką Fabryka Wyrobów Emaliowanych, ocalił przed wywózką do Auschwitz 1100 Żydów. Poruszający obraz nagrodzono 7 Oscarami.

4) „Przerwana lekcja muzyki” (1999)

Film zrealizowano na na podstawie autobiograficznej książki Susanny Kaysen. Akcja toczy się w latach 60. Młoda Susanna po próbie samobójczej trafiła do szpitala psychiatrycznego. Tam poznaje socjopatkę, z którą ucieka – co nie zakończy się happy endem. Doskonale przedstawiona osobowość typu borderline  i doskonała gra aktorska młodej Angeliny Jolie, która za rolę dostała Oscara i Winony Ryder.

5) „Monster” (2003)

Film wywołuje silne emocje, przez to, że pokazuje sfery życia najbardziej brudne i brutalne. Prostytutka Aileen Wuornos dostaje wyrok za serię zabójstw, jakich dokonała na swoich potencjalnych klientach. Kobieta została stracona w 2002 roku. Do roli Charlize Theron zmieniła się nie do poznania. Otrzymała Oscara dla najlepszej bohaterki pierwszoplanowej.

6) „My, dzieci z dworca ZOO” (1981)

Historia narkomanki Christiane F. , która zaczyna brać heroinę w wieku 12 lat. Przytłaczająca rzeczywistość lat 70. w Niemczech, kiedy to narastała tam fala narkomanii. Akcja toczy się między tytułowy dworcem Zoo w Berlinie, gdzie młodzi narkomani „zarabiają” na heroinę, domami klientów i ruderami, gdzie mogą na chwilę wytchnąć. To również historia miłości dwójki uzależnionych młodych ludzi oraz chwytający za serce obraz bezsensownych śmierci nastolatków.

7) „Witaj w klubie”(2013)

Świetna rola Matthewa McConaugheya, który wcielił się w postać Rona Woodroofa. Elektryk i żyjący pełną piersią jeździec rodeo zostaje zarażony wirusem HIV. Postanawia nie poddać się chorobie, a gdy dowiaduje się o alternatywnych metodach leczenia – postanawia przemycać dla siebie i innych chorych lek z Meksyku. Powstaje jedyny w swoim rodzaju klub. Obraz nagrodzono 3 Oscarami.

8) „Piękny umysł” (2001)

To opowieść o matematycznym geniuszu i nobliście Johne Nashu, który przez całe życie zmaga się ze schizofrenią. Jego wiedzę chciał wykorzystać nawet wywiad wojskowy do złamania szyfru ZSRR. W filmie pojawia się wiele osobistych wątków, wiele pominięto. Nic dziwnego, biografia matematyka, na podstawie której powstał film liczy ponad 500 stron. Ekranizacja otrzymała 4 Oscary.

9) „Pianista” (2002)

To adaptacja autobiografii żydowskiego pianisty Władysława Szpilmana, który przetrwał II wojnę światową. Najpierw żył w warszawskim getcie, potem ukrywał się po aryjskiej stronie, a na koniec u kapitana Wermachtu. To dramatyczna walka o przetrwanie ukazana w poruszającym obrazie. Film otrzymał 3 Oscary.

10) „Złap mnie jeśli potrafisz”(2002)

Niezwykle interesująca i zabawna historia młodego fałszerza z lat 60.  Podawał się za pilotów i lekarzy, wzbudzał zaufanie i przez lata był nieuchwytny. Wkupił się nawet w łaski majętnego teścia. Rabuś, w którego wcielił się Leonardo DiCaprio wyłudził w sumie ponad 2, 5 mln dolarów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (196 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...