Filmy o sztuce – nasz top 10 niezwykłych artystycznych życiorysów. Musisz je zobaczyć!

Szukasz filmowych inspiracji? Interesujesz się malarstwem bądź lubisz oglądać biografie? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie zestawienie 10 topowych filmów, które powstały na przestrzeni kilku dekad i traktują o ludziach, którzy malarstwu poświęcili swoje życie.

Malarze kojarzą nam się z osobami ekscentrycznymi, często oderwanymi od rzeczywistości i poświęcającymi relacje z bliskimi na rzecz swojej pasji. Posądzani o niestałość w uczuciach jawią się jako egocentrycy, mocno stawiający na indywidualizm i oryginalność. Dodatkowo cechuje ich swego rodzaju nadwrażliwość, która sprawia, że odczuwają wszystko silniej. Wokół ich życia powstaje wiele różnego rodzaju historii, mitów wręcz, które kreują posągowe postaci. Jak wiele z nich jest prawdziwych? Czy dają nam one jakiekolwiek świadectwo? Na te pytania starają się odpowiedzieć biografowie, którzy rekonstruują żywota wielkich malarzy. Z tematem próbują się zmierzyć również twórcy filmowi, jednak w tym przypadku bywa to często reżyserska interpretacja, ujmująca zagadnienie w bardziej artystyczny sposób. Filmy o sztuce same niekiedy są dziełami sztuki, prowokują do myślenia, wyzwalają emocje. Jeśli lubisz tego rodzaju kino, masz odrobinę wolnego czasu to proponujemy kilka seansów w domowym zaciszu. Zobacz filmy o artystach, które znalazły się w naszym topie!

filmy o sztuce

Źródło: unsplash.com

Filmy o sztuce – nasz top 10 niezwykłych artystycznych życiorysów. Musisz je zobaczyć!

Przedstawiony top w większości przypadków nie zawiera typowych biografii, bowiem twórcy filmowi skupiali się na wybranych przez siebie momentach w życiu danego malarza. Jako że opowiadają one losy ludzi, którzy malowali obrazy, nie bez znaczenia jest też forma tych opowieści. Bardzo często nawiązuje ona bądź do stylu, w jakim malował artysta, bądź charakteryzuje epokę, w której żył.

Zobacz nasz top 10 niezwykłych artystycznych życiorysów!

 

1. Dziewczyna  z perłą Peter Webber

Film powstał na podstawie powieści Tracy Chevalier o tym samym tytule, która jest swobodną interpretacją o przypuszczalnych kulisach powstania jednego z najsłynniejszych obrazów. Colin Firth wciela się postać niderlandzkiego malarza Jana Vermeera, który nawiązuje bliższą relację z pokojówką Griet (graną przez Scarlett Johansson). Zauważa on, że dziewczyna zainteresowana jest malarstwem, zaczyna więc uczyć ją podstaw tego fachu. W filmie Petera Webbera kadry nawiązują do malarskich kompozycji Vermeera, oddają ich miękkość, prostotę i głęboki cień. Akcja snuje się powoli, zmuszając odbiorcę do zatrzymania wzroku na detalach.

  

 

2. Pan Turner Mike Leigh

Głównego bohatera poznajemy jako dojrzałego mężczyznę i spełnionego artystę. Tematem filmu są ostatnie 25 lat życia Turnera – od momentu jego największej sławy do stopniowego odsuwania się w cień. Dużo swej uwagi reżyser Mike Leigh poświęcił silnej więzi Turnera z ojcem oraz jego burzliwym relacjom z kobietami – byłą partnerką Sarą Danby, późną miłością Sophią Booth i oddaną służącą Hannah. Ale tak naprawdę najciekawsza akcja toczy się wewnątrz samego pana Turnera. Równie dobrotliwy, co nieokrzesany, a momentami wręcz odpychający, budzi mieszane uczucia. 

 

3. Caravaggio Derek Jarman

Losy malarza są tutaj przedstawione z perspektywy konającego Caravaggia, który myślami wraca do lat młodości. Dowiadujemy się, że jako uzdolniony chłopak mecenatem obejmuje go kardynał, urzeczony jego talentem, ale i urodą. Widzimy jak na przestrzeni kilkunastu lat rozwija się jego kariera. Jego twórczość, oparta na religijnych motywach, mocno kontrastuje  z życiem, które prowadzi. Bowiem w chwilach, kiedy nie stoi przed płótnem, oddaje się rozpuście na swych modeli wybierając włóczęgów i prostytutki. W takich właśnie okolicznościach poznaje pięknego awanturnika Ranuccia i jego kochankę Lenę. Z obojgiem nawiązuje romans. Reżyser, Derek Jarman, stara się precyzyjnie oddać atmosferę obrazów malarza – sylwetki wydobywa z mroku, operuje wyrazistym światłocieniem, podkreśla zmysłowość męskiego ciała.

 

4. Klimt Raoul Ruiz

Znany przede wszystkim z kobiecych aktów i portretów Klimt, był jednym z najoryginalniejszych, a zarazem najlepiej rozpoznawanych twórców XX-wiecznego malarstwa. Film Raoula Ruiza to nie tylko studium neurotycznej wrażliwości artysty – reżyser starał się również odwzorować specyfikę epoki. Pewien powiew dekadencji, secesyjny design wnętrz czy misterne piękno przedmiotów. Oprócz tego stworzył barwną galerię postaci kobiecych, których nie brakowało w życiu malarza. Kadry przenikają się powoli, obraz wydaje się nieco przydymiony, a czas i przestrzeń zdają się nie mieć wyraźnych ram i konturów. Wszystkie te efekty służą wydobyciu i zaakcentowaniu atmosfery nasyconej rozlicznymi lękami i neurozą.

 

5. Młyn i krzyż Lech Majewski

Niezwykle artystyczny i plastyczny film. Traktujący o malarstwie, sam przypomina malarskie dzieło. Przedstawia on jeden dzień z życia Pietera Bruegla, nie jest to zatem typowa biografia, raczej pewnego rodzaju wariacja i impresja. Podziwiać możemy proces powstawania kolejnego dzieła, który zaczyna się od zbierania szkiców do planowanego obrazu. Najpierw malarz uważnie obserwuje życie codzienne swoich sąsiadów i przypadkowych ludzi przechodzących przez jego okolicę. Widzimy jak pochyla się nad pajęczyną, badając jej misterną konstrukcję. I to właśnie na planie pajęczyny zostanie zbudowany przyszły obraz. W jego centrum znajdzie się człowiek ciągnący swój krzyż, zmierzający na egzekucję, zostanie on jednak ukryty wśród innych zapisanych na płótnie zdarzeń. Reżyser zatem rozkłada na czynniki pierwsze dzieło malarskie i przygląda się jego genezie.

 

6. Twój Vincent Dorota Kobiela & Hugh Welchman

7 lat zajęło stworzenie pełnometrażowej malarskiej animacji pod tytułem Twój Vincent w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. To historia ostatnich dni życia oraz zagadkowej śmierci van Gogha. Opowiedziana została za pomocą jego obrazów, które „ożyły” na ekranie dzięki pracy całego sztabu ludzi. Zanim przystąpiono do realizacji filmu osoby odpowiedzialne za efekty malarskie spędziły wiele miesięcy nad opracowywaniem konkretnych dzieł van Gogha. Fabuła opiera się na prywatnym śledztwie prowadzonym w sprawie okoliczności śmierci malarza, jednak bardziej niż wątek kryminalny, interesująca jest sama forma filmu. Poszczególne bowiem kadry, przypominają pociągnięcia pędzla Vincenta van Gogha.

 

7. Mój Nikifor Krzysztof Krauze

Film Krzysztofa Krazue opowiada o ostatnich ośmiu latach życia Nikifora. Był to artysta zaliczany do piątki najwybitniejszych prymitywistów świata. Jednak przez większość swojego życia był pogardzany i wyśmiewany. Uchodził też za pomylonego, budził u niektórych wręcz strach. Nie dziwi więc, że  młody malarz, Marian Włosiński, napotkawszy na swej drodze Nikifora, chce się go po prostu pozbyć. Kiedy jednak lepiej go poznaje, odkrywa tkwiący w nim geniusz oraz niesamowitą siłę jego malarstwa. Włosiński postanawia porzucić swoje malarskie ambicje, a sensem jego życia staje się opieka nad genialnym malarzem. Siedem lat później w warszawskiej „Zachęcie” odbywa się pierwsza retrospektywna wystawa prac Nikifora, która staje się jednocześnie dniem jego wielkiego triumfu. W rolę wyśmiewanego Nikiforma wcieliła się rewelacyjna Krystyna Feldman!

 

8. Pollock Ed Harris

 

To przejmujące studium autodestrukcyjnej pasji artysty, która przyniosła mu sławę, a w końcu upadek i samotność. Dobrze znany w elitarnym świecie sztuki Pollock stał się popularną osobowością, a jego radykalny styl zmienił kierunek rozwoju współczesnego mu malarstwa. Jednak przez całe życie artyście towarzyszyło cierpienie. Walczył ze zwątpieniem we własne siły, a także z własną popularnością. Rozdarty pomiędzy jednym a drugim, musiał ciągle wybierać między potrzebą ekspresji a chęcią odcięcia się od świata. Sam spowodował swój upadek – zniszczył podstawy swojego małżeństwa i obietnicę kariery.

 

9.  Wielkie oczy Tim Burton

Interesująca historia Margaret Keane, której obrazy przyniosły sławę…mężowi. Przekonany, że wyświadcza żonie przysługę Walter Keane przypisuje sobie autorstwo niezwykłych malowideł. I to się faktycznie sprawdza, świat zachwyca się wizerunkami dzieci i kobiet o wielkich oczach. Niestety nikt nie wie kto jest ich prawdziwym autorem, a sama artystka godzi się z tym, że społeczeństwo nie jest przychylne kobietom malarkom. Z czasem jednak, kiedy małżonek coraz bardziej brnie w kłamstwie, a Margaret żyje w jego cieniu, bohaterka postanawia zawalczyć o przynależny jej splendor. 

 

10. Udręka i ekstaza Carol Reed

 

Film poświęcony pracy Michała Anioła nad tworzeniem fresków na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej. Wymagała ona od artysty nadludzkiego wysiłku zarówno w znaczeniu fizycznym, jak i duchowym. Produkcja pokazuje nam starcie się dwóch osobowości – dynamicznego papieża, który naciska na jak najszybsze wykonanie malowidła, przeciw spokojnemu precyzyjne i metodycznie malującemu Michałowi Aniołowi, który wykonuje fresk. Poprzez owe zestawienie z duchownym, uwypukla się charakterystyka tego wszechstronnego artysty, a samo dzieło, znane dzisiaj na całym świecie, zyskuje interesujący kontekst.

 

Czy widziałaś te filmy? A może polecisz nam i czytelniczkom coś innego? Czekamy na Twój komentarz pod artykułem!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (154 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...