Najlepsze filmy o artystach. Intrygujące biografie i imponująca sztuka. Przedstawiamy nasz TOP 10 obrazów, które powstały po 2000 roku

Długie zimowe wieczory to doskonała okazja do otulenia się kocem i włączenia interesującego filmu. Nie masz pomysłu? Zanurz się w artystyczny świat pełen emocji, sztuki i tajemniczości. Przedstawiamy nasz top 10 filmów o artystach! Chcecie coś dorzucić do naszej listy? Czekamy na wasze komentarze.
Poniżej zwiastun jednego z naszych ulubionych filmów – „Ostatnia Rodzina”

Dobre filmy o artystach zawsze dotykają niespokojnej ludzkiej natury, twórczych pragnień oraz są swego rodzaju wędrówką w głąb siebie. Artyści to w końcu zawsze osoby charyzmatyczne, niekiedy ekscentryczne, albo nawet jedno i drugie. Ich biografie zwyczajnie, po ludzku nas ciekawią, a przy okazji możemy bardziej zrozumieć nierzadko trudną twórczość. Spośród całej gamy propozycji wybraliśmy 10 filmów z kategorii tych nowszych, bo wyprodukowanych po 2000 roku. Ich kolejność w rankingu jest przypadkowa.

Zbliżenie na plan filmowy

fot. Freepik

Najlepsze filmy o artystach. Intrygujące biografie i imponująca sztuka. Przedstawiamy nasz TOP 10 obrazów, które powstały po 2000 roku

1) „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego” / „Struggle: The Life and Lost art of Szukalski” (2018 r.)

Przypomnienie, a właściwie odkrycie zapomnianego w Polsce genialnego polskiego rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego. Przedstawiają go nowojorscy artyści, ale poznajemy go też na podstawie archiwalnych nagrań. Szalony geniusz z burzliwą polską historią. Za produkcją tego dość przygnębiającego obrazu stoi Leonardo DiCaprio.

2) „Marina Abramović: artystka obecna” (2012 r.)

To biograficzny film dokumentalny wielkiej ikony performance’u i body artu, której sztuka wciąż wzbudza spore emocje i przyciąga tłumy. Nic dziwnego, jej widowiska bazują właśnie o emocjach. Swoją historię opowiada Marina Abramović, córka jugosławiańskich partyzantów, we własnej osobie. Trudne i wymagające kino.

3) „Ostatnia Rodzina” (2016 r.)

Intrygujący obraz rodziny Beksińskich, który koncentruje się na tzw. „okresie warszawskim”. Akcja rozpoczyna się w 1977 roku, gdy Tomasz Beksiński wprowadza się do bloku obok rodziców. Rodzinę łączy niezwykle silna, ale też niezrozumiała dla wielu relacja. To również obraz o tworzeniu jednego z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszego artysty polskiego XX wieku, Zdzisława Beksińskiego. A wszystko na wielkim warszawskim blokowisku.

4) „Frida” (2002 r.)

To burzliwa historia słynącej z tworzenia autoportretów, wielkiej meksykańskiej malarki Fridy Khalo. Obraz przedstawia pełen skrajnych emocji romans między artystką, a jej mentorem i mężem Diego Riverą. Genialnie zagrana rola przez Salmę Hayek, chyba najlepsza w całej karierze aktorki.

 

5) „Factory Girl”/”Dziewczyna z Fabryki” (2006 r.)

Poprzez tytułową Factory Girl poznajemy postać wielkiego Andy’ego Warchola. Edie Sedgwick, młodziutka studentka rzuca naukę i rzuca się w artystyczny wir życia Nowego Yorku. Tam poznaje dziś najsławniejszego przedstawiciela pop-artu i staje się jego muzą. Obraz ujawnia życie nowojorskiej bohemy oraz zaskakujący proces tworzenia Warchola. Pokazuje też, jak potrafi wyniszczać sława i brylowanie w wielkim świecie.

6) „Koneser”/”La migliore offerta” (2013 r.)

Nie jest to co prawda historia jakiegoś konkretnego artysty, jednak wspaniale wprowadza w świat sztuki, dlatego nie mogliśmy pominąć tej pozycji w naszym zestawieniu. Młodziutka Claire odziedzicza w spadku po rodzicach cenne dzieła sztuki. O ich wycenę prosi żyjącego wśród luksusów samotnika oraz szanowanego właściciela domu aukcyjnego. Ciekawi przede wszystkim wielka psychiczna przemiana bohaterów.

7)   „U bram wieczności”/”At Eternity’s Gate” (2018 r.)

Film przedstawia jednego z najwybitniejszych malarzy w historii: Vincenta van Gogha. Pokazuje jednak życie i sztukę pełną niezrozumienia i szyderstw, bo tak niestety wyglądała codzienność tego artysty. Bez znaczenia czy w Paryżu, czy na prowincji w Arles – malarz popularnych „Słoneczników” nigdzie nie znajduje szczęścia i zrozumienia.

 

8) „Wyjście przez sklep z pamiątkami”/ „Exit Through the Gift Shop” (2010 r.)

Wszyscy znają sztukę brytyjskiego artysty street art Banksego. Nikt jednak nigdy go nie widział. Dokument jest okazją do tego, by nieco bliżej go poznać, choć oczywiście bez ujawniania wizerunku. Banksy wprowadza nas do swojego świata za pośrednictwem sklepikarza, który postanowił, że się z nim zaprzyjaźni.

9) „Maudie” (2017 r.)

To historia kanadyjskiej malarki Maudie Lewis ukazana poprzez poruszający romans z samotnikiem i gburem, u którego przyjmuje pracę jako gospodyni domowa. Mimo iż artystka cierpi na wrodzoną chorobę, nie opuszcza jej energia, radość życia i oczywiście – pasja do malowania.

10) „Powidoki” (2016 r.)

Film Andrzeja Wajdy opowiada historię malarza Władysława Strzemińskiego. Artysta nie chce tworzyć w duchu socrealizmu. Nie godzi się też na ograniczenie jego twórczej wolności przez władzę. „Powidoki” otrzymały nominację do Oscara.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (167 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...