Seriale i filmy katastroficzne. Sprawdź, co zobaczyć oprócz „Czarnobyla”. Nasz TOP 8

Serial „Czarnobyl” wyprodukowany przez HBO okazał się serialową pozycją obowiązkową. Sukces produkcji opartej na prawdziwych tragicznych wydarzeniach to tylko dowód na to, że widz nie tylko ciekawy jest historii, ale także mocnych wrażeń. A te zapewniają właśnie produkcje katastroficzne. Przedstawiamy nasz TOP 8 pozycji nakręconych w takim właśnie duchu, niekoniecznie jednak na kanwie autentycznych zdarzeń.

Katastrofy – nikt z nas nie chciałby być częścią jakiejkolwiek z nich. Trzęsienia ziemi, wypadki, powodzie i pożary wyniszczają, a życie tych, którym udało się przetrwać – zmienia się o 180 stopni. Jak radzić sobie w nowej, nierzadko okrutnej i nieznanej dotąd rzeczywistości? To pokazują seriale i filmy katastroficzne, których jest całe mnóstwo i które często traktujemy jako fajne filmy. Te pierwsze skupiają się zwłaszcza na wizjach postapokaliptycznych i nowo powstałych światach. Jeśli chodzi o film, raczej ratujemy Ziemię przed zagładą lub odtwarzamy znaną z historii katastrofę (wyjątkiem jest „Czarnobyl” HBO). Jeżeli po dawce emocji najdzie cię ochota na inne fajne filmy, moc propozycji znajdziesz na naszej stronie.

źródło: www.pixabay.com

Seriale i filmy katastroficzne. Sprawdź, co zobaczyć oprócz „Czarnobyla”. Nasz TOP 8

1) „Czarnobyl”

https://www.instagram.com/p/ByYJSUMo8oM/

Jeden z najlepszych hitów HBO. A w porównaniu z najnowszym sezonem „Gry o tron”, zdecydowanie największa produkcja tego roku. Widzowie dosłownie oszaleli na jej punkcie. Do katastrofy w czarnobylskiej elektrowni doszło 26 kwietnia 1986 roku. Serial pokazuje samo zdarzenie, jak i próby walki ze skutkami katastrofy. Walki niezwykle trudnej, nie tylko ze względu na panujące w tamtym czasie realia. Zarówno niewinnych ofiar Czarnobyla, jak i tych, którzy potem ratowali przed nim świat było wiele. I to właśnie w serialu (1 sezon) najbardziej przytłacza.

 

2) „Carnivale”

https://www.instagram.com/p/BwDOJXrnDZS/

Historia chłopca posiadającego cudowną moc uzdrawiania przedstawiona na tle klęsk i katastrof 1934 roku. Susze, plagi i burze piaskowe połączone z nadprzyrodzonymi historiami dobitniej poruszają. Ben oskarżony o morderstwo, ucieka przed wyrokiem przystępując do trupy teatralnej, wraz z którą przemierza świat. To właśnie tam odkrywa swoje wizje. Nie będzie jednak jedyny, bo w serialu pojawia się też charyzmatyczny kaznodzieja. Wyszły dwa sezony, nad czym widzowie bardzo ubolewali – wiele wątków nie zostało wyjaśnionych.

 

3) „Armageddon”

Wielki hit z 1998 roku. NASA ma 18 dni na powstrzymanie nadchodzącej nieuchronnie zagłady ludzkości. Do Ziemi zbliża się bowiem asteroida. Jedynym rozwiązaniem jest wykonanie odwiertu na planetoidzie. Zadania podejmują się najlepsi z najlepszych, a wśród nich Bruce Willis i Ben Affleck. Produkcja nakręcona wybitnie, trzyma w napięciu do samego końca, który, jak nietrudno się domyślić – wcale nie będzie katastrofą.

 

4) „Jerycho”

https://www.instagram.com/p/BrhtR-dAbBv/

Życie mieszkańców małego amerykańskiego miasteczka przestaje być takie samo. Zostają odizolowani od reszty świata przez grzyb nuklearny. Zdezorientowani, przerażeni i pozbawieni wielu znanych dotąd dóbr ludzie starają się żyć w nowej rzeczywistości. Wyszły dwa sezony serialu.

 

5) „Czarnobyl. Reaktor strachu”

https://www.instagram.com/p/Bx_j1j-nlAj/

Jeżeli podobał ci się serial HBO „Czarnobyl”, ten film, będący jednak zupełnie innym podjęciem tematu – również może cię zaciekawić. Mimo iż to bardziej horror, wrzucamy go do naszego zestawienia. Zapewniamy, że momentami wciska w fotel, a opowiada o 6 młodych ludzi, którzy wybrali się z przewodnikiem na zwiedzanie Czarnobyla, lata po katastrofie. Zaczną się dziać przerażające rzeczy. Nic dziwnego, za produkcję odpowiada twórca „Paranormal Activity”. Film z 2012 roku.

 

6) „Pandora”

https://www.instagram.com/p/BwqwddkHnal/

Naprawdę mocna produkcja, z powalającymi na kolana efektami specjalnymi. W koreańskim miasteczku dochodzi do poważnego trzęsienia ziemi. W wyniku katastrofy uszkodzona zostaje elektrownia atomowa, która teraz zagraża ogromowi istnień. Znajduje się jednak bohater, który zrobi wszystko, aby elektrownia nie przyczyniła się do kolejnej zagłady. Mężczyzna ryzykuje własnym życiem. Film z 2016 roku.

 

7) „Titanic”

https://www.instagram.com/p/BckrhQgFj29/

To prawdziwy kinowy hit, którego po prostu nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Historia wielkiej miłości na tle jednej z najgłośniejszych katastrof wszech czasów. Piękni i młodzi Leonardo DiCaprio oraz Kate Winslet sprawili, że film wyciskał z oczu miliony łez i robi to ponownie, gdy tylko do niego wracamy. Titanic zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, zabierając ze sobą na dno oceanu ponad 1500 osób. Film powstał w 2017 roku.

 

8) „Revolution”

https://www.instagram.com/p/xR7LGFlwsh/

Serial toczy się w rzeczywistości, w której zabrakło… prądu. A dokładnie 15 lat po godzinie „O”, gdy wszystko przestało działać – nawet zapasowe agregaty. Jak wiadomo z podobnych postapokaliptycznych produkcji, oprócz radzenia sobie w nieznanej dotąd codzienności, bohaterowie muszą walczyć o przetrwanie. A nie będzie to łatwe, gdy w tle rebelianci również walczą, tyle że o władzę. Serial zamknięto w dwóch sezonach (20 i 22 odcinki).

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (162 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Skosa Sandra  9 września 2020 05:58

    Gdzieś mi się obiły o uszy nazwy niektórych z przedstawionych seriali i filmów. Oczywiście widziałam ponadczasowy 'Titanic’, bo chyba każda osoba kojarzy co to za obraz.
    Raczej preferuję inne gatunki filmowe niż katastroficzne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany