Filmowa podróż przez Polskę: set jetting z naszą kinematografią

Turystyka filmowa (set jetting) staje się coraz bardziej popularna. Wiele ludzi wybierając kierunek wakacji, sugeruje się miejscami, które wykorzystano przy kręceniu ulubionych obrazów. W naszym kraju ten rodzaj turystyki nie jest jeszcze tak popularny jak zagranicą, a mamy przecież całkiem sporo ciekawych lokalizacji, gdzie powstawały znane obrazy! Filmowa podróż przez Polskę to na pewno dobry sposób na ciekawe i atrakcyjne wakacje. Przedstawiamy miejsca, które warto odwiedzić!

Zobacz także: Małe miejscowości nadmorskie – odkryj urokliwe miejsca w Polsce

Kraków

Filmowa podróż przez Polskę

mat.prasowe AccorHotels

W mieście kręcono m.in. serial „Belle Epoque”, komedię romantyczną „Nie kłam kochanie”, kryminał „Vinci”, czy romantyczne „Noce i dnie”. To jedno z najbardziej zasłużonych miejsc w naszej kinematografii. Można w nim znaleźć niezliczoną ilość śladów związaną z kręconymi filmami i serialami.

To w krakowskim Kazimierzu palił się pałac Kaliniec z serialu „Noce i Dnie”, a z Muzeum Czartoryskich znikła „Dama z łasiczką” w genialnym „Vinci”. Zakochani z „Nie kłam kochanie” wyznawali sobie miłość na rynku, a bohaterowie „Belle Epoque” przechadzali się Sukiennicami i ulicami Poselką oraz Św. Marka.

Miasto słynie z wielu urokliwych miejsc, uliczek, kościołów oraz mostów. Zwiedzanie Krakowa śladami filmowych lub serialowych postaci na pewno będzie świetną zabawą, dostarczy wielu wrażeń i przywoła szereg wspomnień.

Trójmiasto

Filmowa podróż przez Polskę

mat. prasowe AccorHotels

W Gdyni kręcono m.in. seriale “Kryminalni” oraz “Czterej pancerni i pies”, w Sopocie – “Ile waży koń trojański”, “07 zgłoś się” czy “Tylko mnie kochaj.” Trójmiasto znane jest też dzięki komediom Olafa Lubaszenki „Sztos” i „Sztos 2”, które na długo zapadły w pamięć miłośników polskiego kina lat 90. i były swego czasu niezwykle popularne.

Nie tylko kwestia scenariusza, reżysera i znanych aktorów zaważyła o sukcesie filmów– swoją rolę odegrała również sceneria Trójmiasta. Kultowy hotel Grand (Sofitel Grand Sopot), dworzec oraz ulice Kordecka w Sopocie czy malownicza Orłowska w Gdyni – to tylko niektóre z miejsc uwiecznionych na obrazach.

 Gdańsk, Gdynia i Sopot to jedne z najciekawszych miejsc na polskiej mapie. Warto zwiedzić je śladami filmowych bohaterów, gdyż może to przynieść wiele niespodzianek. W Trójmieście nie da się nudzić!

Lublin

Filmowa podróż przez Polskę

pixabay.com

Lublin to kolejne filmowe miasto. Powstało tutaj kilkadziesiąt filmów, seriali i dokumentów. W mieście kręcono m. in. „Kronikę wypadków miłosnych”, „Czarne chmury”, „Chopin – pragnienie miłości”, „Ogniem i mieczem” czy „Sensacje XX wieku”.

Miasto grało Warszawę w serialu „Czarne chmury”, przedwojenne Wilno w „Kronice wypadków miłosnych”, a nawet Paryż w filmie „Chopin – pragnienie miłości”. A wszystko dzięki pięknej, unikalnej, zabytkowej architekturze Starego Miasta, której na szczęście udało się przetrwać obie wojny. 

Lubin to urokliwe i warte odwiedzenia miejsce. Na pewno spodoba się fanom historii i wyjątkowej architektury.

Łódź i okolice

Filmowa podróż przez Polskę

mat.prasowe AccorHotels

W Piotrkowie Trybunalskim kręcono „Vabank”, „Pana Tadeusza”, „Przedwiośnie” i „Lalkę”. W Nieborowie – „Popioły”, „Złoto dezerterów”, „Karierę Nikodema Dyzmy” oraz „Plebanię”.

W Łodzi powstały fragmenty filmu „Kariera Nikosia Dyzmy”. Kręcone były m.in. w pałacu Hertzów, którego wnętrza zaaranżowano na filmowy gabinet ministra rolnictwa Jaszuńskiego. Obraz kręcono również w Pabianicach. Już w pierwszych minutach filmu pojawia się miejscowy cmentarz. W produkcji zobaczymy też: mauzoleum Kindlerów, ul. Mariańską, biurowiec oraz willę (która była rezydencją Nikosia) przy ul. Partyzanckiej.

Szczecin

Filmowa podróż przez Polskę

pixabay.com

Szczecin to kolejne z filmowych miast, które każdy kinomaniak powinien odwiedzić. To tutaj nakręcono m.in. uroczą „Ławeczkę”, „Obietnicę”, „Moją Angelikę” i „Anatomię zła”.

Miasto najbardziej znane jest jednak z kultowego filmu lat 90. – „Młodych wilków” i  kontynuacji „Młode wilki ½”. Obraz opowiada o grupie młodych przemytników, którzy próbują się odnaleźć w nowej, kapitalistycznej Polsce. Film świetnie oddaje naturę przygranicznego miasta i ducha tamtych czasów. Wiele scen powstało m.in. na Wałach Chrobrego, Trasie Zamkowej, w centrum miasta i Lesie Arkońskim.

Podobno ma powstać 3 część, a niektóre wątki mają być kręcone podczas zbliżających się regat The Tall Ships Races (05-08.08.2017).

Filmowa podróż przez Polskę: inne miejsca

Filmowa podróż przez Polskę

mat. prasowe AccorHotels

Wybierając miejsce na wakacje, kierujemy się walorami turystycznymi i przyrodniczymi. Szukamy miejsc z ciekawą historią, architekturą lub zachwycającymi krajobrazami. Często szukamy nowych sposobów na udany, aktywny wypoczynek. Set jetting jest idealny dla tych, którzy uwielbiają zwiedzać i odkrywać ciekawe miejsca. Turystyka filmowa nie tylko pozwala spojrzeć na miejsce z zupełnie innej strony, ale też zapewnia wiele zabawy.

Kraków, Lublin czy Łódź to tylko niektóre z ciekawych lokalizacji filmowych. Jakie inne polskie miejsca powinien odwiedzić miłośnik polskiej kinematografii? Gdzie kręcono popularne rodzime filmy i seriale? Poniżej podajemy listę pozostałych równie ciekawych miejsc!

  • „Skazany na bluesa”, „Angelus”, „Klub włóczykijów”: Katowice
  • „Faraon”: Pustynia Błędowska
  • „Seksmisja”: Wieliczka
  • „Panny z Wilka”, „Pierścionek z orłem w koronie”: Drohiczyn
  • „Gdzie jest generał”, „Wiedźmin”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”: Czocha
  • „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Szamanka”, „Czarne chmury”: Olsztyn pod Częstochową
  • „Popioły”, „Ojciec Mateusz”, „Ziarno prawdy”: Sandomierz
  • „Janosik” – serial, „Janosik – prawdziwa historia”, „Potop”: Dolina Chochołowska

 

Wiele hoteli i biur turystycznych uwzględnia tematyczne wycieczki i proponuje interesujące miejsca do zwiedzenia. Warto sprawdzić ich oferty (np. AccorHotels).

Filmowa podróż przez Polskę to dla Was ciekawy pomysł na wakacje, czy wolicie raczej tradycyjną turystykę? Kojarzycie inne, warte zwiedzenia miejsca, w których kręcono filmy i seriale?

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (230 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...