Film „Znachor” – zapowiada się nowy hit na Netflixie

Kto z Was pamięta film „Znachor” z 1981 roku? Genialna rola tytułowego bohatera, w którego wcielił się Jerzy Bińczycki nawet po wielu latach wzbudza zachwyt nad kunsztem aktorskim. Okazuje się, że ten kultowy film po latach doczekał się swojej odświeżonej wersji, a jego premiera na Netflixie miała miejsce 27 września. Czy nowa produkcja także będzie hitem?

Spis treści:

Fot. Pawel Wodzynski/East News, Warszawa, 18.09.2023. Uroczysta premiera nowej adaptacji Znachora w Teatrze Wielkim. N/z Piotr Rogucki, Malgorzata Mikolajczyk, Michal Gazda, Izabela Kuna, Leszek Lichota, Maria Kowalska, Anna Szymanczyk, Ignacy Liss, Miroslaw Hanszewski N/z: Leszek Lichota

O czym jest film „Znachor”?

Film „Znachor” opowiada o losie znanego chirurga profesora Wilczura, który po napadzie stracił pamięć i swoją rodzinę. Po tym wypadku przenosi się na wieś i podaje się za Antoniego Kosibę. Zaczyna pomagać ludziom jako znachor. Ta wciągająca ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza ma szansę stać się kolejnym polskim hitem na platformie Netflix. Fanów tej urzekającej historii zdecydowanie brakuje, bo film „Znachor” wzrusza do łez, także w nowym wydaniu. Odświeżona wersja z pewnością skradnie serca nie tylko wiernych fanów oryginalnej produkcji Jerzego Hoffmanna. Niewiele osób może pamiętać, że to już trzecia wersja kultowej powieści o szanowanym lekarzu. Pierwsza w reżyserii Michała Waszyńskiego miała swoją premierę w 1937 roku, a wystąpił w niej Kazimierz Junosza-Stępowski. Druga znana szerszej publiczności w której zagrali Jerzy Bińczycki i Anna Dymna pochodzi z 1981 roku.

Kogo zobaczymy w filmie „Znachor”?

W odnowionej wersji filmu „Znachor” będziemy mogli zobaczyć całą plejadę gwiazd. Tytułowego bohatera gra tu Leszek Lichota, który doskonale poradził sobie ze zmierzeniem się z rolą jednej z najsłynniejszych postaci w historii polskiej literatury i kinematografii. W produkcji występują także: Maria Kowalska, Ignacy Lis, Izabela Kuna, Małgorzata Mikołajczyk, Artus Barciś, Mikołaj Grabowski, Anna Szymańczyk, Jarosław Gruda, Henryk Niebudek, Mirosław Haniszewski i Adam Nowojczyk. Scenariusz stworzyli Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski, a film wyreżyserował Michał Gazda.

Jaka jest nowa produkcja „Znachora”?

Okazuje się, że mimo, że film „Znachor” swoją premierę miał dopiero dzień temu to już zbiera niezwykle pochlebne opinie. Pojawia się w nim wiele nowych wątków w porównaniu do tych, które znamy z oryginalnej wersji np. miłości Kosiby i poznanej we wsi kobiety. Do tego w filmie niektóre z wątków dominują nad pozostałymi. Można tu przytoczyć np. romantyczne sceny z Marią Wilczurówną i hrabią Czyńskim, wyjątkowe, bo ukazujące miłość ponad podziałami klasowymi. Wątek, który w produkcji z 1981 był potraktowany dość pobieżnie tu mamy rozbudowany. Ponadto pojawiają się tu także inne wątki np. żony profesora, która jak się okazuje jest mu niewierna. Uroczysta prapremiera filmu „Znachor” odbyła się 18 września w Teatrze Wielkim w Warszawie, a na wydarzenie przybyło wiele znanych gwiazd ze aktorskiego świata. Czy nowa wersja przypadnie widzom do gustu? Na finalne opinie trzeba trochę poczekać. Jednak trzeba przyznać,  że produkcja przygotowana jest z wielkim rozmachem i dbałością o detale. Urzeka montaż, muzyka i przede wszystkim gra aktorska. Wszystko więc wskazuje na to, że może to być hit, bo całość zapowiada się niezwykle obiecująco.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (17 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...