Festiwal Trans Borders / Poprzez Granice

Festiwal Trans borders / Poprzez granice,  jest realizowany w ramach projektu ?Otwarty Kurort Kultury?, który odbędzie się w lipcu 2011 roku w Sopocie, w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Przewodnictwa Polski w Radzie UE.

Ozomatil Trans borders / Poprzez granice

Festiwal Kultur Świata Okno na Świat jest wydarzeniem, z pomocą którego od lat staramy się w sposób niebanalny promować muzykę i sztukę z różnych zakątków świata. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest Trans Borders / Poprzez Granice ? uczestnikom festiwalu chcemy zaproponować otwarte, wolne od prostych skojarzeń spojrzenie na tradycje różnych, często bardzo odległych od nas kultur. W postawie ?poprzez granice? widzimy radosną obietnicę zaakceptowania swojej tożsamości jako płynnej, w procesie, w ruchu ?pomiędzy?. Taka postawa może również stać się skutecznym lekarstwem na współczesne mury kulturowe i rasowe.

Pragniemy wywołać głód poznania Innego i zadać, być może najtrudniejsze, pytanie: co to jest ?nasz świat?? W zderzeniu z Innym pragniemy zobaczyć siebie, dowiedzieć się kim jesteśmy my sami. Czy istniała kiedykolwiek czysta, nieskażona kultura narodowa? Czy może jest ona jeszcze jedną fikcją współczesności ? przecież to właśnie teraz wielu z nas, odnajduje swą tożsamość w różnorodnych światach jednocześnie, codziennie przekraczając granice: te widzialne i te wyobrażone. Nie jesteśmy już tylko ?stąd?, jesteśmy z wielu miejsc naraz.

Festiwal nie traktuje kultur innych krajów w sposób przedmiotowy, nie zamyka ich w słowach-wytrychach i skrótach myślowych, które czynią je łatwiejszymi do skonsumowania nie wymagając jednocześnie głębszego ich zrozumienia. Chcemy za to by artyści biorący udział w naszym Festiwalu pokazali jak dokonywać kroków ?poprzez granice? z godnością, odwagą i wiarą w lepszy świat, którego wszyscy pragniemy.

Podczas tej niezwykłej, bo odbywającej się w ramch obchodów polskiej prezydencji w UE wystąpi ponad 80 artystów z całego świata przedstawiając najróżniejsze gatunki muzyczne, prezentując wystawy, performansy oraz warsztaty taneczne.
Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą na terenie całego Sopotu ? w Państwowej Galerii Sztuki, w klubie Sfinks 700, a najważniejszy i największy koncert z udziałem gwiazdy Festiwalu ? grupy Ozomatli (USA) będzie miał miejsce na sopockiej plaży, w pobliżu restauracji Koliba.

Pierwszy dzień Festiwalu (8 lipca, PGS) zainauguruje wykład Davida Toopa, brytyjskiego muzykologa, kompozytora, teoretyka muzyki współczesnej. Poruszy on wątek uprzedmiotowienia kultur i dominacji Zachodu, dialogu z tradycją i nowoczesnych technologii w muzyce współczesnej.
Po wykładzie – wernisaż wystawy
Coverland – wyboru okładek płyt analogowych z kilkutysięcznej kolekcji Jacka Staniszewskiego – trójmiejskiego artysty, grafika, muzyka i performera.
Na zakończenie wystąpi polski duet
Aabzu oscylujący między muzyką click?n?cuts, micro dub i ambient, generowaną z laptopów a video performence.

Kolejnego dnia Festiwalu, 9 lipca
koncert na plaży przy Kolibie otworzy Ikenga Drummers, następnie na scenie pojawią się zespoły z całej Europy: Gipsy Cz. (Czechy) w brawurowy sposób łączący muzyczną tradycję romską, cygańską z hip-hopem; brytyjski Wisdom Band ? zespół tworzący w klimatach muzyki reggae; InjeraSou łącząca muzykę różnych gatunków z tradycją ojczystej Erytrei oraz demoniczny i eksperymentalny Chrome Hoof – dziesięcioosobowa eklektyczna orkiestra z Londynu.
Gwiazdą Festiwalu jest
amerykańska grupa Ozomatli ? jej multikulturowy skład tworzy doskonałą fuzję latino, hip-hopu, salsy, samby, funku, R&B, dancehall’u i reggae. Będzie to pierwszy koncert grupy w Europie Środkowej.

W niedzielę, 10 lipca koncerty wypełnią klub Sfinks. Errol Organs zagra najprawdziwsze reggae z Jamajki, a Bory Yoon (USA, Korea) ? niezwykły performance łączący improwizowane, subtelne dźwięki instrumentów smyczkowych, urządzeń elektronicznych i głosu z multimedialnymi obrazami Luke DuBois (USA).

W czasie Festiwalu odbędą się również warsztaty taneczne afrojazz i dancehall z Marią Foryś, tancerką znaną z programu You can Dance oraz Capoeira z Grupo de Capoeira Camangula.

piątek 08.07.2011 (PGS w Sopocie)

19:00 – DAVID TOOP (GB) ? wykład inauguracyjny

20:00 – WERNISAŻ WYSTAWY ? Okładki płyt analogowych z kolekcji Jacka Staniszewskiego

21:00AABZU ? koncert

sobota, 09.07.2011 OPEN AIR KONCERT

plaża obok restauracji Koliba w Sopocie

  • 18:00 IKENGA DRUMMERS (Nigeria/Polska)
  • 19.00 WISDOM BAND (UK)

  • 20:00 GIPSY CZ. (Czechy)
  • 21:00 INJERA SOUL (Erytrea/Niemcy/Anglia)
  • 22:00 CHROME HOOF (GB)

23:00 OZOMATLI (USA)

24.00 SEALENCIUM KONCERT Tradycja łączy pokolenia (POL)

niedziela, 10.07.2011

(scena na plaży przy MCK-A ?Zatoka sztuki?)

18:00 pokazy powarsztatowe

20.00 ERROL ORGANS (Jamajka/Szwajcaria)

(klub Sfinks700)

21.00 Bora Yoon & R. Luke DuBoise (USA/Korea)? koncert/ performance

Po koncercie AFTER PARTY – kolektyw Djski: Les Rodi, DJ Boro

Plan warsztatów:

piątek 08.07.2011, miejsce: Sfinks/Łazienki północne (jeżeli ładna pogoda)

10.00 – 11.30 Grupa Capoeira Gdynia

dzień 2, sobota 09.07.2011, miejsce: Sfinks/Łazienki północne (jeżeli ładna pogoda)

16.30 – 18.00 Grupa Capoeira Gdynia

dzień 3, niedziela 10.07.2011, miejsce: MCK/ Łazienki Północne

18.00 – pokazy powarsztatowe

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Ozomatil Trans borders / Poprzez granice

Doskonałą atrakcją będzie też koncert Ozomatil!  Jest to  zespół grający połączenie muzyki latynoskiej, łacińskiego funku / worldbeat / i rocka. Grupa powstała w 1996 roku w Los Angeles w Kalifornii i znana jest z bardzo charakterystycznego, niezwykłego wokalu oraz o charakterystycznego podejścia do łączenia różnych stylów muzycznych.
Historia zespołu

Ozomatli rozpoczeło swoją karierę w Los Angeles i San Diego / Meksyk. Po pojawieniu się w Vibe! grupa włamała się do głównego nurtu, dzięki czemu mogli popracować nad wydaniem własnego debiutanckiego albumu w czerwcu 1998 roku w wytwórni Almo Sounds . Od tego czasu ukazały się dwa inne albumy: Embrace the Chaos w 2001 r., Street Signs w 2004 roku, z Interscope i Concord Jazz. W 2005 roku album Street Signs zdobył nagrodę w kategorii Best Latin Rock / Alternative Album.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (130 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. stokrotkapolna  19 kwietnia 2017 04:41

    Świetnie zapowiadający się festiwal. Świetnie się zapowiada..Na pewno bym ją przeczytała,gdyby nie problemy z oczami. kiedyś pracowałam w bibliotece,miałam dostęp do nowości, i czytałam dniami i nocami. Dzisiaj niestety muszę z tej przyjemności rezygnować. I bardzo tego żałuję.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany