Fermentowane kosmetyki – urodowy produkt, który stał się hitem!

Cenione w Azji fermentowane kosmetyki to urody hit, który zyskał przechylność beautymaniaczek także w Polsce. Koreańska pielęgnacja inspiruje kobiety na całym świecie. Choć świadomość dodawania do składników kosmetyku bakterii nie brzmi najlepiej, to okazuje się, że ten sposób działa…i to zaskakująco dobrze! Fermentowane kosmetyki goszczą więc na drogeryjnych półkach pod postacią kremów, masek, serum czy toników, ale także produktów do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Jakich efektów się po nich spodziewać i na jakie składniki warto zwrócić uwagę? Spieszymy z odpowiedzią!

Spis treści:

kosmetyki do pielęgnacji skóry

Kosmetyki fermentowane znacząco podnoszą poziom nawilżenia skóry/Fot. Freepik

Czym są fermentowane kosmetyki?

Zjawisko fermentacji jest nam dobrze znane z kuchni. Polega na rozkładzie lub przekształcaniu białek i cukrów z pomocą mikroorganizmów – bakterii, grzybów i drożdży. W świecie kulinariów często wykorzystuje się ten proces do tworzenia takich produktów jak kiszonki, kefiry czy piwo. Dodawanie mikroorganizmów do składników aktywnych stało się także popularne w świecie beauty. Umożliwił to rozwój technologii, który pomógł stworzyć produkty, które świetnie działają na skórę. Fermentacja zatem to proces biochemiczny, w którym ważną rolę odgrywają mikroogranizmy. To właśnie one przekształcają surowce kosmetyczne w aktywne składniki takie jak lipidy, peptydy czy witaminy. Dlatego produkty wykorzystujące fermentację wykazują działanie silnie regenerujące, nawilżające i odżywcze. Dodane do składu produktu zmodyfikowane komórki roślinne lub mikroorganizmy przykładają się także na lepszą jakość i efektywność kosmetyku. Poddane fermentacji cząsteczki dzielą się na mniejsze, a to z kolei wpływa na ich lepsze wnikanie w głąb skóry.

Skin minimalism to urodowy trend, który zyskuje na popularności. Sprawdź na czym polega w poniższym artykule:

Jakie składniki mogą zawierać fermentowane kosmetyki?

Jednych z najczęściej wykorzystywanych fermentów stosowanych w kosmetykach jest kwas mlekowy, kwas glikolowy oraz probiotyki. Ferment można otrzymać z różnych źródeł. Mogą to być np. owoce, rośliny, ziarna czy kwiaty. Dlatego w tego rodzaju kosmetykach można znaleźć  np. fermentowany ekstrakt z dyni, aloesu, korzenia żeń-szenia, ryżu, soku gruszki, zielonej herbaty czy śluzu ślimaka. Dobrze zatem wybrać taki rodzaj, który najlepiej odpowiada potrzebom cery. Oprócz solidnej porcji nawilżenia może to być np. działania rozjaśniające, przeciwzmarszczkowe, regulujące poziom sebum czy rozświetlające.

Absolutnym odkryciem okazała się róża damasceńska. Ekstrakt z jej płatków poddany specjalnej fermentacji i bioskraplaniu uwalnia aż 94% więcej wolnych polifenoli. Zwiększa to antyoksydacyjne działanie kosmetyku. Działanie antyoksydacyjne pomaga zwalczać wolne rodniki, które są odpowiedzialne za ponad 80% oznak starzenia się skóry! – tłumaczy Aneta Chachuła, ekspert włoskiej marki Equilibra, producenta dermokosmetyków na bazie sfermentowanej róży damasceńskiej.

fermentowane kosmetyki w pielęgnacji skóry

Zastosowanie procesu fermentacji pozwala uzyskać lepszą penetrację składników aktywnych w głąb skóry/Fot. Freepik

Dla kogo są przeznaczone fermentowane kosmetyki?

Fermentowane kosmetyki to produkty, które świetnie sprawdzą się w przypadku osób, których skóra potrzebuje solidnej dawki odżywienia. Jeśli cera jest odwodniona, przesuszona i poszarzała dawka regeneracji, jaką zapewniają kosmetyki fermentowane wpłynie na szybszą poprawę jej wyglądu. Wnikają one bowiem głębiej w komórki naskórka gwarantując lepszą penetrację substancji odżywczych i składników aktywnych. Co więcej, regulują one także właściwe pH skóry.

Kompleksowa pielęgnacja to gwarancja pięknej, promiennej i gładkiej skóry. Najlepsze firmy dermokosmetyczne dbają o to, aby ich klientki mogły stosować taką właśnie kompleksową pielęgnację opartą na tym samym składniku aktywnym. Dlatego powstają linie kosmetyków, w których wpływ głównego składnika aktywnego na skórę wspierany jest starannie dobranymi składnikami dodatkowymi. Ich działanie uzupełnia się wówczas wzajemnie powodując wielopoziomowe pobudzenie procesów odżywczych i regeneracyjnych, a co z tym związane wzrost skuteczności kuracji. – wyjaśnia Aneta Chachuła.

O tym jak powinna wyglądać wieczorna pielęgnacja piszemy w poniższym artykule:

Jak działają fermentowane kosmetyki?

Ponoć to właśnie fermentowane kosmetyki są jednym z sekretów pięknej, alabastrowej cery Azjatek. To właśnie one są niekwestionowanymi liderkami w kwestii promowania naturalnej pielęgnacji skóry, dlatego warto brać z nich przykład. Fermentowane kosmetyki mają zdolność do delikatnego złuszczania naskórka, dzięki czemu stosowane systematycznie sukcesywnie odsłaniają zdrowszą i gładszą skórę. Do tego wzmacniają płaszcz hydrolipidowy skóry. Dzięki temu jest one dobrze nawilżona, gładsza i bardziej miękka w dotyku. Do tego takie kosmetyki działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Ponadto dzięki temu, że poddane fermentacji składniki dzielą się na mniejsze cząsteczki lepiej wnikają w komórki skóry, przez co ich działanie odżywcze, ujędrniające i nawilżające jest szybciej zauważalne. Cera zyskuje promienność, blask, a dzięki solidnemu odżywieniu jest także aksamitnie miękka.

kosmetyki do pielęgnacji

Kosmetyki mogą zawierać ferment z owoców, kwiatów czy ziaren/Fot. issaro, Freepik

Zalety fermentowanych kosmetyków

Okazuje się, że tego rodzaju kosmetyki są bezpieczne dla skóry i nie powodują podrażnień. Dzieje się tak dlatego, że proces fermentacji pozwala pozbyć się toksycznych substancji takich jak metale ciężkie czy pestycydy. Dlatego takie kosmetyki mogą bez obaw stosować je osoby, których cera jest wrażliwa. Dlaczego jeszcze warto ich używać? Otóż jednym z argumentów przemawiających na ich korzyść na pewno jest fakt, iż fermentowane kosmetyki ułatwiają wchłanianie składników w głębsze partie skóry, gdyż podczas fermentacji rozpadają się one w mniejsze cząsteczki przez co są lepiej absorbowane przez komórki skóry. Do tego takie kosmetyki na dłużej zachowują także swoje cenne właściwości. Na koniec warto też dodać, że proces fermentacji wykorzystujący mikroorganizmu zamiast chemicznych substancji nie wpływa negatywnie na środowisko.

Zobacz także kosmetyki do cery suchej i przesuszonej, które pomogą przywrócić jej upragnioną gładkość:

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (4 głosów, średnia: 3,00 z 5)
loading... zapisuję głos...