Fazy Księżyca – jak wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie?

Medycyna ludowa od setek lat przywiązuje ogromną wagę do aktualnych faz księżyca, uważając, że mają one wpływ na gojenie się ran, kobiecy cykl miesiączkowy, skłonność do lunatykowania, a nawet samopoczucie w czasie poszczególnych dni miesiąca. Jak jest naprawdę? Zdradzamy, jak oddziałują na nas różne fazy księżyca!

Spis treści:

Wpływ fazy Księżyca na organizm człowieka łączy się zwykle z oddziaływaniem ziemskiego satelity na pływy morskie (tj. przypływy i odpływy). Ruchowi wód (nie tylko w morzach i oceanach, ale także w naszym ciele, składającym się z wody aż w 60-70 procentach) naukowcy przypisują zdolność do wywoływania chandry, krwotoków i bolesnych miesiączek, a nawet kolki jelitowej! Wyjaśniamy i opisujemy znaczenie godzin i związek określonej fazy Księżyca z naszym zdrowiem i samopoczuciem!

fazy księżyca

źródło: www.pixabay.com

Wpływ fazy Księżyca na nasze zdrowie i samopoczucie – poznaj podstawy

Kosmetyki z meteorytem. Poczuj gwiezdny pył na swojej twarzy!

Kosmetyki z meteorytem. Poczuj gwiezdny pył na swojej twarzy!

Kosmiczny pył ma niezwykłą moc odmładzającą. Dlatego chętnie wykorzystują go producenci kosmetyków anti-aging. Dla kogo przeznaczone są takie produkty? Co w sobie mają?

Wyróżniane przez człowieka fazy Księżyca to: nów (nasz satelita jest wtedy niewidoczny, gdyż znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią), pierwsza kwadra (następuje w kilka dni po nowiu, gdy na niebie widać połowę tarczy Księżyca), pełnia (kiedy jest doskonale oświetlony i widać całą jego tarczę) i druga kwadra, nazywana też ostatnią. Zazwyczaj w czasie jednego miesiąca mamy do czynienia z jedną pełnią Księżyca i tylko raz na około 2 i pół roku dochodzi do sytuacji, gdy w ciągu jednego miesiąca obserwujemy aż dwie pełnie.

 

Ze stetoskopem na księżyc

Badania przeprowadzone przez brytyjskich urologów dowodzą, że ziemski satelita rzeczywiście posiada pewien wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niektórzy z nich dostrzegli zależność pomiędzy wzrostem przypadków kolki nerkowej a pełnią Księżyca. Inne badania wskazują na fakt, iż różne fazy Księżyca mogą prowokować wzrastanie stężenia krwi, co wpływa na pracę poszczególnych organów. Część naukowców jest natomiast zdania, że w wyraźny sposób przyczynia się on do zaburzeń w gospodarce hormonalnej człowieka.

Stwierdzono na przykład, że w poszczególnych fazach Księżyca wzrasta bądź obniża się w naszym organizmie poziom serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia, regulującego na nasze samopoczucie, a także melatoniny odpowiedzialnej za zdolność zasypiania i jakość snu. W tej ostatniej kwestii głos zabrali szwajcarscy naukowcy z Kliniki Psychiatrii przy uniwersytecie bazylejskim. Przebadali oni grupę 33 wolontariuszy i doszli do przekonania, iż w czasie pełni Księżyca organizm pracuje mniej efektywnie niż w trakcie innych jego faz. Część badanych zasypiała średnio o pięć minut później i budziła się nawet 20 minut wcześniej niż w pozostałe noce. Wielu z nich nie czuło się przy tym wystarczająco wypoczętymi.

Ezoteryka – gorący trend w modzie na lato i jesień 2017!

Ezoteryka – gorący trend w modzie na lato i jesień 2017!

Wizjami projektantów największych domów mody na całym świecie oraz popularnymi sieciówkami zawładnął ostatnio jeden nietypowy trend, dający jednak wiele możliwości interpretacyjnych - ezoteryka. Prezentowane na wybiegach bluzki, sukienki i płaszcze coraz częściej pokrywają printy, naszywki

 

Co robi z nami Księżyc?

Wpływ fazy księżyca warto brać pod uwagę w codziennych działaniach. Dlaczego? Przeczytaj poniższe opisy faz i jeśli do tej pory byłaś sceptyczna – być może zmienisz zdanie.

www.pixabay.com

 

Nów – Faza księżyca sprzyjająca wszelkiej aktywności

Zgodnie z medycyną ludową nów to doskonały moment na szeroko rozumianą aktywność. Gwarantuje bowiem przypływ energii, siły fizycznej oraz dużą wytrzymałość psychiczną. W tym czasie warto rozpocząć kurację zmierzającą do wzmocnienia organizmu. To także idealny czas na przeprowadzanie operacji, gdyż rany łatwiej się goją, a ryzyko wystąpienia krwotoku jest minimalne. Nów podnosi też skuteczność wielu zabiegów kosmetycznych. Jeżeli chcemy w tym okresie odświeżyć włosy, podetnijmy je, bo odrosną szybciej niż zwykle. Warto przeprowadzić peeling całego ciała, oczyścić twarz specjalną maseczką, a nawet wybrać się do kosmetyczki na profesjonalny zabieg oczyszczający, usuwanie znamion czy zamykanie naczynek krwionośnych. Nasza wrażliwość na ból jest w tym czasie mniejsza, podobnie jak ryzyko powstania blizn.

 

Pierwsza kwadra – Faza księżyca związana z odnową organizmu

W tym okresie radzimy zadbać o odpowiednią dietę, gdyż dobroczynne związki, witaminy i minerały są wtedy lepiej wchłaniane. Jednocześnie trzeba jednak uważać, by nie przytyć (organizm chętnie gromadzi w tej fazie zapasy). Odczuwamy przypływ energii, ale pogarsza nam się nastrój. Organizm jest nastawiony głównie na odnowę, dlatego wszelkie zabiegi upiększające przyniosą jak najlepsze efekty. Skóra odzyska blask i jędrność, a zmarszczki ulegną spłyceniu. 

 

Pełnia – kulminacyjna faza księżyca

To faza kulminacji i szczytu, naturalnie łączona z sukcesem i spełnieniem. Niestety naukowcy są zdania, że w tym czasie stajemy się albo bardziej niż zwykle nerwowi, z trudem panujemy nad sobą i jesteśmy skłonni do agresji, albo odczuwamy spadek nastroju i zmagamy się z depresyjnymi myślami. W tym okresie powinniśmy skupić się na wyciszeniu – choćby poprzez medytację i relaksacyjne ćwiczenia – ponieważ grozi nam migrena, problemy z zasypianiem oraz obfite krwawienia miesiączkowe. Lepiej nie umawiajmy się też na wyrywanie zębów ani na zabiegi chirurgiczne, bo podczas pełni rany gorzej się goją i spada krzepliwość krwi. Co ciekawe, w tym okresie wzrasta produkcja hormonów płciowych, co powoduje wzrost libido. Warto pamiętać, że w tej fazie organizm zatrzymuje także więcej wody, tworząc nierzadko opuchlizny. Wśród pozytywnych aspektów pełni warto wymienić skuteczne farbowanie włosów – kolor dłużej się bowiem trzyma, a jego odcień jest intensywniejszy.

 

Druga kwadra – wyciszająca faza księżyca

To czas naturalnego wyciszenia naszego ciała. Szybciej wraca się wtedy do zdrowia po przebytej chorobie. Łatwiej też chudniemy, gdyż nasza przemiana materii przebiega szybciej i mamy mniejsze łaknienie. To dobry moment na oczyszczenie organizmu z toksyn i metali ciężkich. Jeśli nie lubisz chodzić do fryzjera, zetnij włosy właśnie w tej kwadrze, gdyż wówczas będą rosły wolniej. Mniej bólu sprawia w tym czasie także depilacja – skóra jest bowiem słabiej ukrwiona. Większość z pań z pewnością zainteresuje informacja, że ta faza księżyca sprzyja walce z cellulitem.

 

Nie tylko wpływ fazy Księżyca ma znaczenie na organizm – inne niepozorne czynniki, które wpływają na Twoje zdrowie i samopoczucie

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (204 głosów, średnia: 4,25 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Uśmiechnij się :)  13 listopada 2017 09:37

  Podczas pełni nigdy nie mogę spać, wiercę się całe noce a rano jestem niewyspana. Co do innych wpływów na organizm, to nie za bardzo w nie wierzę.

  Odpowiedz
  • aspiryna  14 listopada 2017 09:09

   Mam tak samo,zero spania ,tryskam energią przez całą noc ,mogłabym wysprzątać cały dom i sąsiadom umyć okna 😀

   Odpowiedz
  • Maria  22 listopada 2019 20:12

   Również miewam podobny problem. Nawet jak księżyc jest za chmurami, to zawsze na drugi dzień sprawdzam czy nie było pełni. Czasami takie pobudzenie trwa do 3 dni, co naprawdę jest męczące i oczywiście źle wpływa na organizm.

   Odpowiedz
 2. hml  13 listopada 2017 12:05

  🙂

  Odpowiedz
 3. macierzanka  13 listopada 2017 19:13

  Bardzo ciekawy artykuł.

  Odpowiedz
 4. Anett13  13 listopada 2017 20:52

  Ciekawe informacje, ja zauważyłam, że podczas pełni moj kot dostaje jakiegos małpiego rozumu, a dziecko śpi bardzo niespokojnie. Cóż, ksieżyc ma wpływ na oceany, dlaczego miałby nie mieć wpływu na nas…

  Odpowiedz
  • ewalub  14 listopada 2017 08:57

   A teraz jest pełnia?? Mój kot wczoraj wyjątkowo głupiał.

   Odpowiedz
   • Anett13  14 listopada 2017 09:00

    nie, pełnia była 4 listopada, teraz ksieżyc maleje

    Odpowiedz
    • ewalub  14 listopada 2017 09:42

     Czyli mój kot jest po prostu złośliwy….

     Odpowiedz
 5. janka1312  14 listopada 2017 23:49

  ciekawe, zacznę obserwować 🙂

  Odpowiedz
 6. Wusia  26 listopada 2017 18:50

  Jest pełnia -na 100% z dobrym spaniem mogę się pożegnać.

  Odpowiedz
 7. Erra Mood  11 lipca 2019 16:34

  Pamiętam, że jak byłam mała słyszałam rozmowę dorosłych na ten temat. Jeden z rozmówców uparcie twierdził, że to tylko bzdury, a drugi, że to fakt. Potem dowiedziałam się, że księżyc jednak ma wpływ na ziemię i jest to naukowo udoeadnione 🙂

  Odpowiedz
 8. Maja  29 listopada 2019 11:42

  Z wszystkich faz, pełna ma największy wpływ na nasze ciało. Wielu ludzi skarży się wówczas na problem ze snem, lub odczuwa poddenerwowanie. Zatem warto wiedzieć, kiedy się zaczyna.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany