Fazy Księżyca – jak wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie?

Medycyna ludowa od setek lat przywiązuje ogromną wagę do aktualnych faz księżyca, uważając, że mają one wpływ na gojenie się ran, kobiecy cykl miesiączkowy, skłonność do lunatykowania, a nawet samopoczucie w czasie poszczególnych dni miesiąca. Jak jest naprawdę? Zdradzamy, jak oddziałują na nas różne fazy księżyca!

Wpływ konkretnych faz Księżyca na organizm człowieka łączy się zwykle z oddziaływaniem ziemskiego satelity na pływy morskie (tj. przypływy i odpływy). Ruchowi wód (nie tylko w morzach i oceanach, ale także w naszym ciele, składającym się z wody aż w 60-70 procentach) naukowcy przypisują zdolność do wywoływania chandry, krwotoków i bolesnych miesiączek, a nawet kolki jelitowej! Wyjaśniamy i opisujemy związek określonej fazy Księżyca z naszym zdrowiem i samopoczuciem!

fazy księżyca

źródło: www.pixabay.com

Fazy Księżyca – jak wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie?

Kosmetyki z meteorytem. Poczuj gwiezdny pył na swojej twarzy!

Kosmetyki z meteorytem. Poczuj gwiezdny pył na swojej twarzy!

Kosmiczny pył ma niezwykłą moc odmładzającą. Dlatego chętnie wykorzystują go producenci kosmetyków anti-aging. Dla kogo przeznaczone są takie produkty? Co w sobie mają?

Wyróżniane przez człowieka fazy Księżyca to: nów (nasz satelita jest wtedy niewidoczny, gdyż znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią), pierwsza kwadra (następuje w kilka dni po nowiu, gdy na niebie widać połowę tarczy Księżyca), pełnia (kiedy jest doskonale oświetlony i widać całą jego tarczę) i druga kwadra, nazywana też ostatnią. Zazwyczaj w czasie jednego miesiąca mamy do czynienia z jedną pełnią Księżyca i tylko raz na około 2 i pół roku dochodzi do sytuacji, gdy w ciągu jednego miesiąca obserwujemy aż dwie pełnie.

 

Ze stetoskopem na księżyc

Badania przeprowadzone przez brytyjskich urologów dowodzą, że ziemski satelita rzeczywiście posiada pewien wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niektórzy z nich dostrzegli zależność pomiędzy wzrostem przypadków kolki nerkowej a pełnią Księżyca. Inne badania wskazują na fakt, iż różne fazy Księżyca mogą prowokować wzrastanie stężenia krwi, co wpływa na pracę poszczególnych organów. Część naukowców jest natomiast zdania, że w wyraźny sposób przyczynia się on do zaburzeń w gospodarce hormonalnej człowieka. Stwierdzono na przykład, że w poszczególnych fazach Księżyca wzrasta bądź obniża się w naszym organizmie poziom serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia, regulującego na nasze samopoczucie, a także melatoniny odpowiedzialnej za zdolność zasypiania i jakość snu. W tej ostatniej kwestii głos zabrali szwajcarscy naukowcy z Kliniki Psychiatrii przy uniwersytecie bazylejskim. Przebadali oni grupę 33 wolontariuszy i doszli do przekonania, iż w czasie pełni Księżyca organizm pracuje mniej efektywnie niż w trakcie innych jego faz. Część badanych zasypiała średnio o pięć minut później i budziła się nawet 20 minut wcześniej niż w pozostałe noce. Wielu z nich nie czuło się przy tym wystarczająco wypoczętymi.

Ezoteryka – gorący trend w modzie na lato i jesień 2017!

Ezoteryka – gorący trend w modzie na lato i jesień 2017!

Wizjami projektantów największych domów mody na całym świecie oraz popularnymi sieciówkami zawładnął ostatnio jeden nietypowy trend, dający jednak wiele możliwości interpretacyjnych - ezoteryka. Prezentowane na wybiegach bluzki, sukienki i płaszcze coraz częściej pokrywają printy, naszywki

 

Co robi z nami Księżyc?

www.pixabay.com

 

Fazy księżyca: Nów

Zgodnie z medycyną ludową nów to doskonały moment na szeroko rozumianą aktywność. Gwarantuje bowiem przypływ energii, siły fizycznej oraz dużą wytrzymałość psychiczną. W tym czasie warto rozpocząć kurację zmierzającą do wzmocnienia organizmu. To także idealny czas na przeprowadzanie operacji, gdyż rany łatwiej się goją, a ryzyko wystąpienia krwotoku jest minimalne. Nów podnosi też skuteczność wielu zabiegów kosmetycznych. Jeżeli chcemy w tym okresie odświeżyć włosy, podetnijmy je, bo odrosną szybciej niż zwykle. Warto przeprowadzić peeling całego ciała, oczyścić twarz specjalną maseczką, a nawet wybrać się do kosmetyczki na profesjonalny zabieg oczyszczający, usuwanie znamion czy zamykanie naczynek krwionośnych. Nasza wrażliwość na ból jest w tym czasie mniejsza, podobnie jak ryzyko powstania blizn.

 

Fazy księżyca: Pierwsza kwadra

W tym okresie radzimy zadbać o odpowiednią dietę, gdyż dobroczynne związki, witaminy i minerały są wtedy lepiej wchłaniane. Jednocześnie trzeba jednak uważać, by nie przytyć (organizm chętnie gromadzi w tej fazie zapasy). Odczuwamy przypływ energii, ale pogarsza nam się nastrój. Organizm jest nastawiony głównie na odnowę, dlatego wszelkie zabiegi upiększające przyniosą jak najlepsze efekty. Skóra odzyska blask i jędrność, a zmarszczki ulegną spłyceniu. 

 

Fazy księżyca: Pełnia

To faza kulminacji i szczytu, naturalnie łączona z sukcesem i spełnieniem. Niestety naukowcy są zdania, że w tym czasie stajemy się albo bardziej niż zwykle nerwowi, z trudem panujemy nad sobą i jesteśmy skłonni do agresji, albo odczuwamy spadek nastroju i zmagamy się z depresyjnymi myślami. W tym okresie powinniśmy skupić się na wyciszeniu – choćby poprzez medytację i relaksacyjne ćwiczenia – ponieważ grozi nam migrena, problemy z zasypianiem oraz obfite krwawienia miesiączkowe. Lepiej nie umawiajmy się też na wyrywanie zębów ani na zabiegi chirurgiczne, bo podczas pełni rany gorzej się goją i spada krzepliwość krwi. Co ciekawe, w tym okresie wzrasta produkcja hormonów płciowych, co powoduje wzrost libido. Warto pamiętać, że w tej fazie organizm zatrzymuje także więcej wody, tworząc nierzadko opuchlizny. Wśród pozytywnych aspektów pełni warto wymienić skuteczne farbowanie włosów – kolor dłużej się bowiem trzyma, a jego odcień jest intensywniejszy.

 

Fazy księżyca: Druga kwadra

To czas naturalnego wyciszenia naszego ciała. Szybciej wraca się wtedy do zdrowia po przebytej chorobie. Łatwiej też chudniemy, gdyż nasza przemiana materii przebiega szybciej i mamy mniejsze łaknienie. To dobry moment na oczyszczenie organizmu z toksyn i metali ciężkich. Jeśli nie lubisz chodzić do fryzjera, zetnij włosy właśnie w tej kwadrze, gdyż wówczas będą rosły wolniej. Mniej bólu sprawia w tym czasie także depilacja – skóra jest bowiem słabiej ukrwiona. Większość z pań z pewnością zainteresuje informacja, że ta faza księżyca sprzyja walce z cellulitem.

 

Sprawdź inne niepozorne czynniki, które wpływają na Twoje zdrowie i samopoczucie:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (119 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Uśmiechnij się :)  13 listopada 2017 09:37

  Podczas pełni nigdy nie mogę spać, wiercę się całe noce a rano jestem niewyspana. Co do innych wpływów na organizm, to nie za bardzo w nie wierzę.

  Odpowiedz
  • aspiryna  14 listopada 2017 09:09

   Mam tak samo,zero spania ,tryskam energią przez całą noc ,mogłabym wysprzątać cały dom i sąsiadom umyć okna 😀

   Odpowiedz
 2. hml  13 listopada 2017 12:05

  🙂

  Odpowiedz
 3. macierzanka  13 listopada 2017 19:13

  Bardzo ciekawy artykuł.

  Odpowiedz
 4. Anett13  13 listopada 2017 20:52

  Ciekawe informacje, ja zauważyłam, że podczas pełni moj kot dostaje jakiegos małpiego rozumu, a dziecko śpi bardzo niespokojnie. Cóż, ksieżyc ma wpływ na oceany, dlaczego miałby nie mieć wpływu na nas…

  Odpowiedz
  • ewalub  14 listopada 2017 08:57

   A teraz jest pełnia?? Mój kot wczoraj wyjątkowo głupiał.

   Odpowiedz
   • Anett13  14 listopada 2017 09:00

    nie, pełnia była 4 listopada, teraz ksieżyc maleje

    Odpowiedz
    • ewalub  14 listopada 2017 09:42

     Czyli mój kot jest po prostu złośliwy….

     Odpowiedz
 5. janka1312  14 listopada 2017 23:49

  ciekawe, zacznę obserwować 🙂

  Odpowiedz
 6. Wusia  26 listopada 2017 18:50

  Jest pełnia -na 100% z dobrym spaniem mogę się pożegnać.

  Odpowiedz
 7. Erra Mood  11 lipca 2019 16:34

  Pamiętam, że jak byłam mała słyszałam rozmowę dorosłych na ten temat. Jeden z rozmówców uparcie twierdził, że to tylko bzdury, a drugi, że to fakt. Potem dowiedziałam się, że księżyc jednak ma wpływ na ziemię i jest to naukowo udoeadnione 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany