Fazy Księżyca – jak wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie?

Medycyna ludowa od setek lat przywiązuje ogromną wagę do aktualnych faz księżyca, uważając, że mają one wpływ na gojenie się ran, kobiecy cykl miesiączkowy, skłonność do lunatykowania, a nawet samopoczucie w czasie poszczególnych dni miesiąca. Jak jest naprawdę? Zdradzamy, jak oddziałują na nas różne fazy księżyca!

Spis treści:

Wpływ fazy Księżyca na organizm człowieka łączy się zwykle z oddziaływaniem ziemskiego satelity na pływy morskie (tj. przypływy i odpływy). Ruchowi wód (nie tylko w morzach i oceanach, ale także w naszym ciele, składającym się z wody aż w 60-70 procentach) naukowcy przypisują zdolność do wywoływania chandry, krwotoków i bolesnych miesiączek, a nawet kolki jelitowej! Wyjaśniamy i opisujemy znaczenie godzin i związek określonej fazy Księżyca z naszym zdrowiem i samopoczuciem!

fazy księżyca

źródło: www.pixabay.com

Wpływ fazy Księżyca na nasze zdrowie i samopoczucie – poznaj podstawy

Wyróżniane przez człowieka fazy Księżyca to: nów (nasz satelita jest wtedy niewidoczny, gdyż znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią), pierwsza kwadra (następuje w kilka dni po nowiu, gdy na niebie widać połowę tarczy Księżyca), pełnia (kiedy jest doskonale oświetlony i widać całą jego tarczę) i druga kwadra, nazywana też ostatnią. Zazwyczaj w czasie jednego miesiąca mamy do czynienia z jedną pełnią Księżyca i tylko raz na około 2 i pół roku dochodzi do sytuacji, gdy w ciągu jednego miesiąca obserwujemy aż dwie pełnie.

 

Ze stetoskopem na księżyc

Badania przeprowadzone przez brytyjskich urologów dowodzą, że ziemski satelita rzeczywiście posiada pewien wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niektórzy z nich dostrzegli zależność pomiędzy wzrostem przypadków kolki nerkowej a pełnią Księżyca. Inne badania wskazują na fakt, iż różne fazy Księżyca mogą prowokować wzrastanie stężenia krwi, co wpływa na pracę poszczególnych organów. Część naukowców jest natomiast zdania, że w wyraźny sposób przyczynia się on do zaburzeń w gospodarce hormonalnej człowieka.

Stwierdzono na przykład, że w poszczególnych fazach Księżyca wzrasta bądź obniża się w naszym organizmie poziom serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia, regulującego na nasze samopoczucie, a także melatoniny odpowiedzialnej za zdolność zasypiania i jakość snu. W tej ostatniej kwestii głos zabrali szwajcarscy naukowcy z Kliniki Psychiatrii przy uniwersytecie bazylejskim. Przebadali oni grupę 33 wolontariuszy i doszli do przekonania, iż w czasie pełni Księżyca organizm pracuje mniej efektywnie niż w trakcie innych jego faz. Część badanych zasypiała średnio o pięć minut później i budziła się nawet 20 minut wcześniej niż w pozostałe noce. Wielu z nich nie czuło się przy tym wystarczająco wypoczętymi.

 

Co robi z nami Księżyc?

Wpływ fazy księżyca warto brać pod uwagę w codziennych działaniach. Dlaczego? Przeczytaj poniższe opisy faz i jeśli do tej pory byłaś sceptyczna – być może zmienisz zdanie.

www.pixabay.com

 

Nów – Faza księżyca sprzyjająca wszelkiej aktywności

Zgodnie z medycyną ludową nów to doskonały moment na szeroko rozumianą aktywność. Gwarantuje bowiem przypływ energii, siły fizycznej oraz dużą wytrzymałość psychiczną. W tym czasie warto rozpocząć kurację zmierzającą do wzmocnienia organizmu. To także idealny czas na przeprowadzanie operacji, gdyż rany łatwiej się goją, a ryzyko wystąpienia krwotoku jest minimalne. Nów podnosi też skuteczność wielu zabiegów kosmetycznych. Jeżeli chcemy w tym okresie odświeżyć włosy, podetnijmy je, bo odrosną szybciej niż zwykle. Warto przeprowadzić peeling całego ciała, oczyścić twarz specjalną maseczką, a nawet wybrać się do kosmetyczki na profesjonalny zabieg oczyszczający, usuwanie znamion czy zamykanie naczynek krwionośnych. Nasza wrażliwość na ból jest w tym czasie mniejsza, podobnie jak ryzyko powstania blizn.

 

Pierwsza kwadra – Faza księżyca związana z odnową organizmu

W tym okresie radzimy zadbać o odpowiednią dietę, gdyż dobroczynne związki, witaminy i minerały są wtedy lepiej wchłaniane. Jednocześnie trzeba jednak uważać, by nie przytyć (organizm chętnie gromadzi w tej fazie zapasy). Odczuwamy przypływ energii, ale pogarsza nam się nastrój. Organizm jest nastawiony głównie na odnowę, dlatego wszelkie zabiegi upiększające przyniosą jak najlepsze efekty. Skóra odzyska blask i jędrność, a zmarszczki ulegną spłyceniu. 

 

Pełnia – kulminacyjna faza księżyca

To faza kulminacji i szczytu, naturalnie łączona z sukcesem i spełnieniem. Niestety naukowcy są zdania, że w tym czasie stajemy się albo bardziej niż zwykle nerwowi, z trudem panujemy nad sobą i jesteśmy skłonni do agresji, albo odczuwamy spadek nastroju i zmagamy się z depresyjnymi myślami. W tym okresie powinniśmy skupić się na wyciszeniu – choćby poprzez medytację i relaksacyjne ćwiczenia – ponieważ grozi nam migrena, problemy z zasypianiem oraz obfite krwawienia miesiączkowe. Lepiej nie umawiajmy się też na wyrywanie zębów ani na zabiegi chirurgiczne, bo podczas pełni rany gorzej się goją i spada krzepliwość krwi. Co ciekawe, w tym okresie wzrasta produkcja hormonów płciowych, co powoduje wzrost libido. Warto pamiętać, że w tej fazie organizm zatrzymuje także więcej wody, tworząc nierzadko opuchlizny. Wśród pozytywnych aspektów pełni warto wymienić skuteczne farbowanie włosów – kolor dłużej się bowiem trzyma, a jego odcień jest intensywniejszy.

 

Druga kwadra – wyciszająca faza księżyca

To czas naturalnego wyciszenia naszego ciała. Szybciej wraca się wtedy do zdrowia po przebytej chorobie. Łatwiej też chudniemy, gdyż nasza przemiana materii przebiega szybciej i mamy mniejsze łaknienie. To dobry moment na oczyszczenie organizmu z toksyn i metali ciężkich. Jeśli nie lubisz chodzić do fryzjera, zetnij włosy właśnie w tej kwadrze, gdyż wówczas będą rosły wolniej. Mniej bólu sprawia w tym czasie także depilacja – skóra jest bowiem słabiej ukrwiona. Większość z pań z pewnością zainteresuje informacja, że ta faza księżyca sprzyja walce z cellulitem.

 

Nie tylko wpływ fazy Księżyca ma znaczenie na organizm – inne niepozorne czynniki, które wpływają na Twoje zdrowie i samopoczucie

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (204 głosów, średnia: 4,25 z 5)
zapisuję głos...