Fakty na temat zdrady – 10 rzeczy (potwierdzonych naukowo), o których pewnie nie słyszałaś

Wydaje Ci się, że na temat zdrady powiedziano już wszystko? Oto 10 faktów na temat niewierności, które Cię zaskoczą!

Zdrada to temat nieustannie drążony przez psychologów. Co roku czasopisma kobiece rozpisują się na temat jej możliwych przyczyn i starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak chronić przed nią swój związek. Postanowiliśmy podejść do tego zjawiska od strony naukowej, przytaczając fakty na temat zdrady, które mogą nieco zmienić Waszą perspektywę jej postrzegania. Poznajcie 10 ciekawostek, o jakich mogłyście dotąd nie słyszeć!

fakty na temat zdrady

www.pixabay.com

Fakty na temat zdrady – 10 rzeczy (potwierdzonych naukowo), o których pewnie nie słyszałaś

 

1. Zdrada ma wiele definicji

Ludzie interpretują zdradę na kilka różnych sposobów. Dla 1 na 10 osób zdradą jest już potajemne oglądanie filmów pornograficznych. 1 na 15 uważa natomiast, że stosunek seksualny nie może być uznany za zdradę, jeśli nie towarzyszy mu emocjonalne zaangażowanie. Jeśli nie jesteś pewna, czy Ty i Twój partner rozumiecie to pojęcie tak samo, najlepiej otwarcie porozmawiajcie. Wspólnie omówcie nieprzekraczalne dla Was granice.

 

 2. Większość zdrajców to miłośnicy muzyki rockowej

Badania naukowców wyraźnie dowodzą, że muzyczne upodobania i skłonność do niewierności idą ze sobą w parze. Choć nie jest do końca jasne, z czego wyrasta ta zależność, aż 41% zdrajców to fani rocka. Następni w kolejności są: miłośnicy popu (16%), wielbiciele country (11%) i muzyki klasycznej (7%). Dla partnerek fanów hip-hopu mamy natomiast dobrą wiadomość – na „skok w bok” decyduje się zaledwie 2% z nich. 

 

3. Zdrajcy są z reguły szczęśliwi w swoich związkach

Zgodnie z badaniami aż 56% mężczyzn, którzy dopuścili się zdrady było – paradoksalnie – szczęśliwych ze swoimi żonami (w przypadku kobiet ta liczba jest znacznie mniejsza, bo wynosi zaledwie 34%). Dlaczego więc zdecydowali się na romans? Częstokroć główną przyczyną były sprzyjające temu okoliczności (na przykład wyjazd integracyjny w pracy i zakrapiana impreza). Niekiedy u podstaw zdrady stały zaś wyłącznie osobiste dążenia, takie jak odkrywanie siebie na nowo, oderwanie się od rutyny i dostarczenie sobie nowych wrażeń.

 

4. Zdrada kobiety ma głębsze pobudki niż zdrada mężczyzny

Badania naukowe nad różnicami w sposobach myślenia i zachowania reprezentantów obu płci wykazały, że większość kobiet zdradza po to, aby wypełnić emocjonalną pustkę w swoich związkach. U mężczyzn dominuje tymczasem chęć zaspokojenia potrzeb fizycznych. Z tego powodu zdrada kobiety częściej przyczynia się do rozpadu pierwotnego związku. Do zbliżenia fizycznego z nowym partnerem dochodzi tu bowiem także porozumienie na gruncie uczuciowym.

 

5. Kobiety najczęściej zdradzają w czasie owulacji

Powszechnie wiadomo, że w okresie, gdy kobieta osiąga najwyższy poziom płodności wydaje się mężczyznom bardziej atrakcyjna niż w pozostałe dni cyklu. Kobietom również towarzyszy wtedy poczucie, że są bardziej pociągające niż zwykle. Nic dziwnego, że to właśnie w tym czasie częściej znajdują one sposobność do nawiązania romansu.

 

6. Zdradzając po raz pierwszy można wpaść w „szał zdradzania”

Chęć zdradzenia partnera, związana z nagłym przebudzeniem czy też „przypływem” wzmożonego popędu seksualnego, po latach trwania w rodzaju seksualnej hibernacji może całkowicie zmienić znaczenie, jakie dotąd nadawaliśmy życiu erotycznemu. Zdarza się, że miłośni zdrajcy odczuwają taki przypływ energii i szczęścia związanego ze świeżością doznań, jakie niesie ze sobą „skok w bok”, że wpadają w prawdziwy ciąg zdrad, przechodząc od jednego do nawet 20 nowych partnerów. 

 

7. Mężczyźni częściej przyznają się do zdrady

Badania pokazują, że mężczyźni są dużo bardziej skłonni przyznać się do zdrady, co nie oznacza jednak, że zdradzają częściej. W ciągu ostatnich 50 lat liczba kobiet, które były gotowe przyznać się do skoku w bok wzrosła wprawdzie aż o 40%. Mimo tego to męska część ankietowanych cały czas przoduje w prawdomówności na tym polu. 

 

8. Najczęściej zdradza się z kimś, kogo się zna

Zdradzone osoby wolą myśleć, że zdrada była jedynie jednorazowym wyskokiem i błędem popełnionym w chwili słabości, przy współudziale przypadkowej osoby. Badania pokazują jednak, że zdrady dokonuje się zwykle z kimś z najbliższego środowiska – z koleżanką z pracy, przyjaciółką ze studiów czy z sąsiadem. 

 

9. Niektórzy mężczyźni zdradzają, bo chcą „naprawić” swój związek

Choć taka logika wydaje się niewiarygodnie pokrętna, wielu terapeutów dostrzega istnienie owego paradoksu. Mężczyźni, którzy kochają swoje żony, ale brakuje im w związkach jakiejś iskry bądź w ich relacjach pojawiają się trudne do rozwiązania problemy, wierzą czasami, że uzupełniając te braki w ramionach innej, uratują małżeństwo. Wydaje im się, że są w stanie świetnie funkcjonować w dwóch równoległych związkach, nie raniąc nikogo, przynajmniej przez pewien czas.

 

10. Zdrajcy często chcą być przyłapani

Stres związany z ciągłym ukrywaniem potajemnych relacji, wyrzuty sumienia i niepewność co do przyszłości związku. To wszystko sprawia, że zdrajcy wolą często zostać w końcu nakryci na oszustwie niż żyć pod presją. Niedbale maskują więc ślady swojego romansu, zostawiają telefon na widoku i wymyślają niewiarygodne wytłumaczenia swej nieobecności. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (137 głosów, średnia: 4,32 z 5)
zapisuję głos...