FAKT czy MIT: Czy próchnicą można zarazić się przez pocałunek?

Oto kilka stereotypów związanych z pięknym uśmiechem lub zdrowymi zębami, które chcemy potwierdzić lub obalić.

Czy próchnicą można zarazić się przez pocałunek?

fot Freepik

 

Groźny dla zębów cukier znajduje się tylko w słodyczach – MIT

Cukier to nie tylko to, co słodkie. Mamy z nim do czynienia częściej, niż nam się wydaje i spożywamy go zdecydowanie więcej, niż jesteśmy tego świadomi. Potrafi skutecznie ukryć się w potrawach w których się go nie spodziewamy, np. w pizzy, hamburgerze czy sałatce z dressingiem.  W codziennej diecie spożywamy średnio około 60 g cukru. 

Kondycja zębów wpływa na stan zdrowia całego organizmu – FAKT

Chore, zaniedbane zęby mogą być przyczyną wielu poważnych kłopotów zdrowotnych: wrzodów, chorób serca, nerek, wątroby, płuc czy mózgu. Bakterie wywołujące próchnicę sieją spustoszenie w naszym organizmie. W jaki sposób? Chore zęby bądź tkanki je otaczające mogą być pierwotnym ogniskiem zakażenia, które z kolei może przedostać się do innych narządów.

Należy myć zęby po każdym posiłku – MIT

Specjaliści twierdzą, że zbyt częste szczotkowanie zębów może powodować ścieranie szkliwa (!!!).  Bardziej zasadne jest mycie zębów dwa razy dziennie (rano i wieczorem), ale za to dokładniej! Duże znaczenie ma też wybór odpowiedniej pasty, która najlepiej ochroni nas przed chorobami zębów, np. Aquafresh® Ochrona przed Cukrami.

Cola rozpuszcza zęby – MIT

Co prawda cola zwiera kwas fosforowy powodujący demineralizację zębów, ale nie jest w stanie im zaszkodzić. Podczas picia napoju nasze zęby są bezpieczne, ponieważ kontakt z kwasem jest na tyle krótki, że nie spowoduje żadnych uszkodzeń. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby umyć zęby odpowiednią pastą.

Jabłko czyści zęby? – MIT

Nie, ponieważ jabłko, jak każdy owoc, zawiera cukry, które w połączeniu z bakteriami obecnymi w jamie ustnej powodują rozwój próchnicy. Spożywanie jabłek jest jak najbardziej wskazane, ale wyłącznie dlatego, że to zdrowa przekąska, a nie alternatywa dla mycia zębów.

Nie należy myć zębów od razu po wypiciu soku owocowego – FAKT

Po wypiciu soków owocowych nie powinno się od razu myć zębów, ponieważ ich szkliwo jest rozmiękczone przez występujące w tych napojach kwasy organiczne. Należy odczekać około pół godziny i dopiero potem umyć zęby. Bezpośrednio po spożyciu tych napojów warto jednak przepłukać jamę ustną wodą.

Próchnicą można się zarazić przez pocałunek – FAKT

Próchnica to choroba zakaźna, dlatego można zarazić się nią przez pocałunek. Wywołują ją bakterie, które mogę przedostać się do jamy ustnej drugiej osoby ze śliną i drobinkami jedzenia. Te szkodliwe mikroorganizmy podczas metabolizowania cukrów zakwaszają środowisko jamy ustnej, co w konsekwencji prowadzi do demineralizacji szkliwa i powstawania płytki bakteryjnej.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (217 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...