FAKT czy MIT: Czy próchnicą można zarazić się przez pocałunek? Czy cola rozpuszcza zęby?

Oto kilka stereotypów związanych z pięknym uśmiechem lub zdrowymi zębami, które chcemy potwierdzić lub obalić. Pomaga nam w tym marka Aquafresh

piękny-uśmiech

Groźny dla zębów cukier znajduje się tylko w słodyczach – MIT

Cukier to nie tylko to, co słodkie. Mamy z nim do czynienia częściej, niż nam się wydaje i spożywamy go zdecydowanie więcej, niż jesteśmy tego świadomi. Potrafi skutecznie ukryć się w potrawach w których się go nie spodziewamy, np. w pizzy, hamburgerze czy sałatce z dressingiem.  W codziennej diecie spożywamy średnio około 60 g cukru. 

Kondycja zębów wpływa na stan zdrowia całego organizmu – FAKT

Chore, zaniedbane zęby mogą być przyczyną wielu poważnych kłopotów zdrowotnych: wrzodów, chorób serca, nerek, wątroby, płuc czy mózgu. Bakterie wywołujące próchnicę sieją spustoszenie w naszym organizmie. W jaki sposób? Chore zęby bądź tkanki je otaczające mogą być pierwotnym ogniskiem zakażenia, które z kolei może przedostać się do innych narządów.

Należy myć zęby po każdym posiłku – MIT

Specjaliści twierdzą, że zbyt częste szczotkowanie zębów może powodować ścieranie szkliwa (!!!).  Bardziej zasadne jest mycie zębów dwa razy dziennie (rano i wieczorem), ale za to dokładniej! Duże znaczenie ma też wybór odpowiedniej pasty, która najlepiej ochroni nas przed chorobami zębów, np. Aquafresh® Ochrona przed Cukrami.

Cola rozpuszcza zęby – MIT

Co prawda cola zwiera kwas fosforowy powodujący demineralizację zębów, ale nie jest w stanie im zaszkodzić. Podczas picia napoju nasze zęby są bezpieczne, ponieważ kontakt z kwasem jest na tyle krótki, że nie spowoduje żadnych uszkodzeń. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby umyć zęby odpowiednią pastą.

Jabłko czyści zęby? – MIT

Nie, ponieważ jabłko, jak każdy owoc, zawiera cukry, które w połączeniu z bakteriami obecnymi w jamie ustnej powodują rozwój próchnicy. Spożywanie jabłek jest jak najbardziej wskazane, ale wyłącznie dlatego, że to zdrowa przekąska, a nie alternatywa dla mycia zębów.

Nie należy myć zębów od razu po wypiciu soku owocowego – FAKT

Po wypiciu soków owocowych nie powinno się od razu myć zębów, ponieważ ich szkliwo jest rozmiękczone przez występujące w tych napojach kwasy organiczne. Należy odczekać około pół godziny i dopiero potem umyć zęby. Bezpośrednio po spożyciu tych napojów warto jednak przepłukać jamę ustną wodą.

Próchnicą można się zarazić przez pocałunek – FAKT

Próchnica to choroba zakaźna, dlatego można zarazić się nią przez pocałunek. Wywołują ją bakterie, które mogę przedostać się do jamy ustnej drugiej osoby ze śliną i drobinkami jedzenia. Te szkodliwe mikroorganizmy podczas metabolizowania cukrów zakwaszają środowisko jamy ustnej, co w konsekwencji prowadzi do demineralizacji szkliwa i powstawania płytki bakteryjnej. Przed szkodliwym działaniem kwasów cukrowych ochroni nas odpowiednia pasta, np. Aquafresh® Ochrona przed Cukrami.

aquafresh-pasty

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (212 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  22 czerwca 2015 10:43

  Hmmm, nie wiedziałam, że istniał mit o czyszczeniu zębów jabłkami, ani że próchnicą można zarazić się przez pocałunek. Dobry artykuł.

  Odpowiedz
 2. Kmakolagwa  22 czerwca 2015 10:44

  Ciekawy artykuł.

  Odpowiedz
 3. Jaworka  22 czerwca 2015 10:53

  To że próchnica można się zarazić przez pocałunek to wiedziałam dlatego tak ważna jest higiena ustna obu partnerów a czyszczenie zębów jabłkiem też słyszałam ale raczej nie stosowałam.

  Odpowiedz
 4. lilkawodna  22 czerwca 2015 14:05

  Moja sąsiadka popijała wieczorem i w nocy po przebudzeniu cole i teraz nie ma żadnego zdrowego zęba.

  Odpowiedz
 5. Patriszia  22 czerwca 2015 17:30

  Nie wiedziałam, że można zarazić się próchnicą. Bardzo ciekawy artykuł. Moje zęby są niestety bardzo słabe a dbam o nie jak tylko potrafię.

  Odpowiedz
 6. scrabble  22 czerwca 2015 19:44

  Ostatnio widuję sposoby wybielenia zębów przy pomocy pocierania ich skórką po bananie. To dopiero dziwne.

  Odpowiedz
 7. Gocha  22 czerwca 2015 20:23

  ciekawe informacje. Muszę zrobić przegląd zębów męża (co do pocałunków i próchnicy) 😀

  Odpowiedz
 8. Żanett  22 czerwca 2015 22:39

  No to Dziewczyny teraz, zanim pocałujemy faceta, pytamy o datę ostatniej wizyty u stomatologa i zaświadczenie o barku próchnicy 😀 Wszystko to, oczywiście, w trosce o zdrowie naszej jamy ustnej 🙂

  Odpowiedz
 9. as_sa  25 czerwca 2015 20:08

  Ja ostatnio zakupiłam szczoteczkę elektryczną. Muszę przyznać, że to z pocałunkiem strasznie mnie zdziwiło

  Odpowiedz
 10. Kaśka  9 lipca 2015 05:31

  Próchnica u nastolatków to pewnie od pocałunków sie wzięła 😉 Nie wiedziałam o takim fakcie, dobry artykuł;

  Odpowiedz
 11. Anita  29 lipca 2015 02:09

  Próchnicą poprzez pocałunek? wow!

  Odpowiedz
 12. passa  30 marca 2016 22:41

  Jeszcze za czasów Brainiaca pamiętam eksperyment czym najlepiej wyczyścić zęby. Było jabłko, był płyn do płukania jamy ustnej, była guma do żucia i… i nie pamiętam. W każdym bądź razie jabłko i tak wygrało. (:

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany