Facebook a osobowość

Konto na portalu społecznościowym Facebook ma obecnie prawie każdy z nas. Wrzucamy tam systematycznie zdjęcia, postujemy, publikujemy informacje, komentujemy posty innych, ustawiamy statusy, gramy w gry, udostępniamy linki i wiele, wiele innych rzeczy robimy, jakie tylko są możliwe. Psycholodzy zaczęli się interesować popularnością portalu, a ze sposobu korzystania z niego próbują wyciągnąć zarysy różnych osobowości. Czy da się jednak określić osobowość człowieka na podstawie facebookowej aktywności? Odpowiedź jest twierdząca.

 Strona https://www.theguardian.com przytacza przeprowadzony w 2015 roku eksperyment psychologiczny, w którym udział wzięło 555 ochotników z londyńskiego Uniwersytetu Brunel, w celu przetestowania zależności między aktywnościami na Facebooku a branymi pod uwagę parametrami charakteru.

Ludzie, którzy głównie zamieszczali posty zawierające treści ze swojego codziennego życia, byli ekstrowertykami. Jednakże, wbrew oczekiwaniom, osoby, które zamieszczały treści skupiające się na intelekcie, mające na celu zachęcenie do przemyśleń ich odbiorców, takie, które związane są z zainteresowaniami, odkryciami naukowymi, doniesieniami ze świata polityki, itp. wcale nie wykazywały tendencji do introwertyczności. Zostały one określone mianem otwartych na doświadczenia, nastawionych na odkrywanie i nowe doznania, a nawet chęć ryzyka i częstego podróżowania.

Grupa badanych, która często wstawiała posty o swym partnerze życiowym, odznaczała się niską samooceną. Ci, którzy pisali na tablicy Facebooka o dzieciach, okazywali się bardzo sumienni i sprowadzający zamierzenia do końca.

Wyróżniono także grupę ochotników,, którzy informowali znajomych o osiągnięciach, dietach, programach sportowych, aktywnościach fizycznych. Poza tym, że statystycznie ich posty zdobywały najwięcej polubień, wykazano u nich tendencję do popadania w samozachwyt zupełnie jak w przypadku narcystycznego typu osobowości.

Ciekawych informacji dostarcza strona internetowa http://www.forbes.com (artykuł zawiera odsyłacze także do innych publikacji).  Według pewnego badania opublikowanego w 'Computers in Human Behavior’ ludzie z niskim poczuciem wartości, a w dodatku przejmujący się swoim wizerunkiem w społeczeństwie, mają tendencję do posiadania sporej liczby znajomych i wysyłania nagminnie zaproszeń. W  wirtualny sposób próbują zwrócić uwagę ludzi i zadbać o popularność.  Podobnie jak w eksperymencie z 2015 roku, według publikacji z 2014 roku, zatytułowanej “Personality Traits and Self-Presentation at Facebook” ekstrowertycy umieszczają więcej zdjęć i częściej ustawiają statusy o tym, co aktualnie dzieje się w ich życiu niż introwertycy.

Ludzie, którzy spędzają najmniej czasu na Facebooku, zwykle są pracowici, zdyscyplinowani, mają zorganizowane konto i dokładnie segregują treści, jakimi dzielą się z internetową społecznością. Przykładowo tworzą albumy wyselekcjonowanych zdjęć, które przejrzyście opisują.

Osoby odbierane jako kreatywne, artystyczne, z wyobraźnią są tymi, które uzupełniają najwięcej informacji w sekcji danych osobowych. Znów osoby narcystyczne wrzucają dużo zdjęć typu selfie i wybierają te, na których uważają, że wyglądają najbardziej atrakcyjnie. Postują w ten sposób, by skierować uwagę ludzi na siebie, najlepiej, kiedy uwaga ta będzie wiązała się z podziwem.

Artykuł pt. “Capturing Personality from Facebook Photos and Photo-Related Activity” sugeruje, że neurotyczni  ludzie cierpiący na lęk, czy fobie społeczne, publikują dużo swoich zdjęć. Jest to dla nich jeden ze sposobów przełamywania strachu przed otoczeniem i sprowadzanie do nieistnienia barier i blokad przed wyjściem do towarzystwa w realnym życiu.

Więcej na ten temat w linkach podanych poniżej. Co sądzicie o zależnościach między osobowością a sposobem użytkowania portalu Facebook? Czy Wasze obserwacje potwierdzają informacje zawarte w artykułach, czy może je negują w pewnych kwestiach?

Autor: Hidari11


Od redakcji:
Drogie czytelniczki! Zachęcamy Was do pisania artykułów na naszym portalu! Hidari11 otrzymuje od nas oczywiście dodatkowe punkty.   

1) http://www.forbes.com/sites/amymorin/2014/10/31/what-your-facebook-use-reveals-about-your-personality-and-your-self-esteem/#448b1b0b5bda
2) https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2016/nov/06/what-your-facebook-posts-say-about-you-personality-quiz

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (234 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kasia  19 listopada 2016 20:52

  Nie trzeba psychologów by ocenić kogoś po jego profilu, zdjęciach jakie publikuje i jego aktywnościach w profilu. Wiele osób ocenia w taki sposób na co dzień innych.

  Odpowiedz
 2. stokrotkapolna  20 listopada 2016 05:38

  Ciekawy artykuł.

  Odpowiedz
 3. ewalub  20 listopada 2016 13:15

  „Ludzie, którzy spędzają najmniej czasu na Facebooku, zwykle są pracowici, zdyscyplinowani” zgadzam się z tym stwierdzeniem 🙂

  Odpowiedz
 4. mama_kazala  20 listopada 2016 19:57

  ciekawe…

  Odpowiedz
 5. Aneta  25 listopada 2016 14:19

  Ciekawe 🙂

  Odpowiedz
 6. marzena23  25 listopada 2016 21:15

  gdzie można przesłać artykuł? Na adres e-mail?? 🙂

  Odpowiedz
 7. m258  9 grudnia 2016 22:13

  Czy wiecie, że jak podał focus facebook może powodowac depresję? „Badacze z Uniwersytetu w Missouri wykazali, że korzystanie z Facebooka może prowadzić do depresji, jeśli używają go do „podglądania”, co dzieje się u innych osób. Badanie pokazuje, że korzystanie z mediów społecznościowych może w różny sposób wpływać na użytkowników. Wszystko zależy od tego, w jakim celu ich używają. Okazuje się, że użytkownicy Facebooka dzielą się na tych, którzy używają go do podtrzymywania więzi ze znajomymi i rodziną oraz na tych, którzy tylko obserwują inne osoby.” Dlatego ostrożnie z fb 😉

  Odpowiedz
 8. m258  9 grudnia 2016 22:14

  aaa i jeszcze: „Naukowcy dowiedli, że osoby, które chętnie śledzą wydarzenia z życia innych (niekoniecznie bliskich) osób, częściej doświadczają zazdrości. W ten sposób reagują na pozytywne zdjęcia z wakacji, drogich zakupów czy informacje o szczęśliwych wydarzeniach w czyimś związku.” Masakra

  Odpowiedz
 9. GGusia  14 grudnia 2016 18:12

  A jaki charakter mają osoby, które nie korzystają z facebooka?

  Odpowiedz
 10. blogujemytestujemy  25 grudnia 2016 19:39

  Posiadam konto na Facebooku ale staram się nie wstawiać tam swoich zdjęć ani opisu o tym co w mnie w życiu się dzieje

  Odpowiedz
 11. Aldona Mańka  30 marca 2017 20:58

  Teraz będę chyba oceniała swoich znajomych pod kątem tego,co zamieszczają na swoich profilach. Rewelacyjny tekst!!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany