Facebook a osobowość
Konto na portalu społecznościowym Facebook ma obecnie prawie każdy z nas. Wrzucamy tam systematycznie zdjęcia, postujemy, publikujemy informacje, komentujemy posty innych, ustawiamy statusy, gramy w gry, udostępniamy linki i wiele, wiele innych rzeczy robimy, jakie tylko są możliwe. Psycholodzy zaczęli się interesować popularnością portalu, a ze sposobu korzystania z niego próbują wyciągnąć zarysy różnych osobowości. Czy da się jednak określić osobowość człowieka na podstawie facebookowej aktywności? Odpowiedź jest twierdząca.
Strona https://www.theguardian.com przytacza przeprowadzony w 2015 roku eksperyment psychologiczny, w którym udział wzięło 555 ochotników z londyńskiego Uniwersytetu Brunel, w celu przetestowania zależności między aktywnościami na Facebooku a branymi pod uwagę parametrami charakteru.
Ludzie, którzy głównie zamieszczali posty zawierające treści ze swojego codziennego życia, byli ekstrowertykami. Jednakże, wbrew oczekiwaniom, osoby, które zamieszczały treści skupiające się na intelekcie, mające na celu zachęcenie do przemyśleń ich odbiorców, takie, które związane są z zainteresowaniami, odkryciami naukowymi, doniesieniami ze świata polityki, itp. wcale nie wykazywały tendencji do introwertyczności. Zostały one określone mianem otwartych na doświadczenia, nastawionych na odkrywanie i nowe doznania, a nawet chęć ryzyka i częstego podróżowania.
Grupa badanych, która często wstawiała posty o swym partnerze życiowym, odznaczała się niską samooceną. Ci, którzy pisali na tablicy Facebooka o dzieciach, okazywali się bardzo sumienni i sprowadzający zamierzenia do końca.
Wyróżniono także grupę ochotników,, którzy informowali znajomych o osiągnięciach, dietach, programach sportowych, aktywnościach fizycznych. Poza tym, że statystycznie ich posty zdobywały najwięcej polubień, wykazano u nich tendencję do popadania w samozachwyt zupełnie jak w przypadku narcystycznego typu osobowości.
Ciekawych informacji dostarcza strona internetowa http://www.forbes.com (artykuł zawiera odsyłacze także do innych publikacji). Według pewnego badania opublikowanego w 'Computers in Human Behavior’ ludzie z niskim poczuciem wartości, a w dodatku przejmujący się swoim wizerunkiem w społeczeństwie, mają tendencję do posiadania sporej liczby znajomych i wysyłania nagminnie zaproszeń. W wirtualny sposób próbują zwrócić uwagę ludzi i zadbać o popularność. Podobnie jak w eksperymencie z 2015 roku, według publikacji z 2014 roku, zatytułowanej “Personality Traits and Self-Presentation at Facebook” ekstrowertycy umieszczają więcej zdjęć i częściej ustawiają statusy o tym, co aktualnie dzieje się w ich życiu niż introwertycy.
Ludzie, którzy spędzają najmniej czasu na Facebooku, zwykle są pracowici, zdyscyplinowani, mają zorganizowane konto i dokładnie segregują treści, jakimi dzielą się z internetową społecznością. Przykładowo tworzą albumy wyselekcjonowanych zdjęć, które przejrzyście opisują.
Osoby odbierane jako kreatywne, artystyczne, z wyobraźnią są tymi, które uzupełniają najwięcej informacji w sekcji danych osobowych. Znów osoby narcystyczne wrzucają dużo zdjęć typu selfie i wybierają te, na których uważają, że wyglądają najbardziej atrakcyjnie. Postują w ten sposób, by skierować uwagę ludzi na siebie, najlepiej, kiedy uwaga ta będzie wiązała się z podziwem.
Artykuł pt. “Capturing Personality from Facebook Photos and Photo-Related Activity” sugeruje, że neurotyczni ludzie cierpiący na lęk, czy fobie społeczne, publikują dużo swoich zdjęć. Jest to dla nich jeden ze sposobów przełamywania strachu przed otoczeniem i sprowadzanie do nieistnienia barier i blokad przed wyjściem do towarzystwa w realnym życiu.
Więcej na ten temat w linkach podanych poniżej. Co sądzicie o zależnościach między osobowością a sposobem użytkowania portalu Facebook? Czy Wasze obserwacje potwierdzają informacje zawarte w artykułach, czy może je negują w pewnych kwestiach?
Autor: Hidari11