Etykieta ślubna – kompendium wiedzy

Czy prosić o rękę rodziców swej ukochanej? Kiedy i w jakiej formie wysyłać zaproszenia? Jak należy zachować się w dniu ślubu?  Kto ma wygłaszać pierwszy toast? Te i wiele innych pytań zadaje sobie każda przyszła para młoda. By rozwiać wszelkie wątpliwości i niejasności, warto zapoznać się z podstawami ślubnej etykiety. To małe kompendium wiedzy pomoże wam przetrwać zarówno przygotowania, jak i dzień ślubu bez stresu i nerwów.

Etykieta ślubna - kompendium wiedzy

Przed ślubem

W Polsce dość mocno przestrzega się pewnych tradycji i norm, dlatego już podczas zaręczyn powinno się mieć na uwadze zasady savoir vivre. Mężczyzna, okazując szacunek rodzicom swej wybranki serca, powinien stawić się u nich w domu z bukietem kwiatów i ewentualnie szampanem, wręczając podarki przyszłym teściom. Według tradycji, mężczyzna oficjalnie prosi o rękę ich córki. Co prawda zwyczaj ten powoli zanika, otrzymując łatkę staroświeckiego, ale w wielu domach jest on nadal respektowany i mile widziany. Następny krok to zaproszenia, które rozsyła się około szczęściu tygodni przed datą ślubu. Można też rozwieść je osobiście, zwłaszcza jeżeli mieszka się niedaleko najbliższej rodziny.

W dniu ślubu

Pierwszym występkiem, faux pas nie do przyjęcia, jest spóźnienie się na własny ślub. Warto więc mieć “w zanadrzu” piętnastominutową rezerwę czasu. Wówczas zacinający się suwak w spodniach lub rozmazany tusz na rzęsach nie zestresuje aż tak bardzo. W kościele lub urzędzie stanu cywilnego panna młoda powinna stać u boku mężczyzny po jego prawej stronie. Mówi się też, że kobieta wchodząca do kościoła powinna mieć twarz przykrytą welonem. Niewskazane są też odkryte plecy, ramiona czy głęboki dekolt, choć te zasady zostają delikatnie naruszane na rzecz nowoczesnych i awangardowych sukienek.

Na przyjęciu weselnym kwiaty i prezenty odbierają świadkowie. Jako pierwszy toast wygłasza ojciec panny młodej, następnie świadek, goście i pan młody. Kieliszek podnosimy do góry dopiero po skończonych przemówieniach. Czego jeszcze nie wolno robić? Żadna para młoda, nie powinna otwierać kopert i prezentów w dniu ślubu. Jest to zachowanie nie do przyjęcia i źle świadczy o kulturze osobistej.

Kilka wskazówek dla gości

Wbrew pozorom, nie tylko para młoda musi przestrzegać pewnych norm. Goście również są zobligowani do stosownych zachowań. Przed uroczystością zaślubin, około trzech tygodni wcześniej, powinno się potwierdzić swą obecność na niej. Dzięki temu narzeczeństwo jest w stanie określić realną liczbę gości. Bardzo często popełnianą przez weselników gafą, jest opuszczenie kościoła przed parą młodą. To niewybaczalny błąd, niestety bardzo często spotykany. Goście muszą poczekać w kościelnych ławkach, dopóki poślubieni małżonkowie nie wyjdą z kościoła. Przed kościołem często następują życzenia i kolejne faux pas – wiele osób nie wie, że bukiet wręcza się kwiatami do góry – nigdy odwrotnie. Na przyjęciu nie należy przesadzać ze spożyciem nadmiernej ilości alkoholu oraz głośnym i ordynarnym zachowaniem. Nigdy też nie powinno się przerywać tańca młodej pannie tańczącej ze swym teściem.

Powyższe wskazówki to najważniejsze zasady ślubnej i weselnej etykiety.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (137 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...