Eteryczny olejek mandarynkowy – sposób na ukojenie i relaks
Małymi krokami zbliżamy się do czasu, gdy coraz dłużej pozostawać będziemy w domu, a pogoda za oknem nie będzie nas zachęcać do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. Wówczas z wielką ochotą powrócimy do wakacyjnych wspomnień oraz przedmiotów, które przypomną pełne relaksu chwile na łonie natury. Fotografie, rozmaite pamiątki oraz zapachy kojarzące się z urlopową beztroską na pewno pomogą przetrwać chłodne, deszczowe dni. Z pewnością pomocny będzie eteryczny olejek mandarynkowy, który działa kojąco, antydepresyjnie. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Zobacz także: Olejki o zapachu cytrusowym – idealne na lato
Kilka słów o mandarynce
Owoc ten pochodzi z południowych Chin i Indochin. Być może wziął swoją nazwę od chińskiego dostojnika i uczonego Mandaryna, który nosił ubranie w jego kolorze. Według innej wersji mandarynka związana jest z wyspą Mauritius, którą kiedyś zwano Mandarą.
Owoc oznaczał obfitość i szczęście, a jego pomarańczowa barwa była symbolem złota. W Europie pojawił się dopiero pod koniec XIX wieku. Zawiera wiele składników odżywczych między innymi witaminy: A i C, kwas foliowy oraz potas i wapń. Idealnie komponuje się z różnymi owocami, tworząc z nimi niezapomniane pyszne zestawy w sam raz na popołudniowe desery lub sałatki. Dobrze pasuje także do drobiu, krewetek i ryb. Ma znakomity słodki smak i nawet podczas obierania potrafi dostarczyć nam niezapomnianych wrażeń zmysłowych, gdyż pozostawia na dłoniach obierającego oraz w pomieszczeniu przyjemny, owocowy zapach. Obecnie istnieje wiele odmian mandarynki, takich jak uchodzące za najsmaczniejsze słodkie klementynki czy słodko-kwaśne tangerynki.
Eteryczny olejek mandarynkowy – sposób na dobre samopoczucie
W pozytywny nastrój wprowadzą nas z pewnością wonie kwiatowe i owocowe. Jeśli sięgniemy po odpowiednie olejki eteryczne, odzyskamy energię, dobre samopoczucie. Jednym z takich olejków jest eteryczny olejek mandarynkowy. Należy do kolekcji cytrusowej, w której znajdują się także olejki: pomarańczowy, cytrynowy, czy grejpfrutowy. Jego ładny zapach lubiany szczególnie przez dzieci, przypomina o miejscach, gdzie rosną pyszne i zdrowe owoce, na przykład krajach regionu Morza Śródziemnego, w których wielu z nas często spędza swoje wakacje.
Olejek mandarynkowy o pięknym, świeżym zapachu, otrzymywany jest przez wyciskanie ze skórek owoców drzewa uprawianego w krajach śródziemnomorskich i Ameryce Północnej. Dzięki swej powszechnie akceptowanej woni dodawany jest również do rozmaitych mieszanek o cytrusowo-owocowej nucie. Możemy używać go w kominku aromaterapeutycznym, do masażu i kąpieli, a także dodawać kilka kropli do kremów lub balsamów do ciała.
Olejek świetnie odświeża powietrze, tworząc w pomieszczeniu relaksacyjny nastrój. Musimy jednak pamiętać, że substancja to szybko się utlenia, dlatego szczelnie zamknięta powinna być zawsze przechowywana w lodówce. Po zabiegu z użyciem olejku mandarynkowego nie powinniśmy wystawiać skóry na światło słoneczne lub promieniowanie UV. Olejek ma właściwości antyseptyczne, uspokajające i tonizujące. Jest łagodnym środkiem nasennym, koi napięcia nerwowe, stany lękowe i obniża ciśnienie krwi. Stosowany bywa przy ogólnym osłabieniu i przemęczeniu, a nawet przy dolegliwościach wątroby oraz nudnościach i zaparciach.
Na następnej stronie znajdują się receptury z użyciem niezwykłego olejku!
Eteryczny olejek mandarynkowy – receptury
Kąpiel relaksująca
Kąpiel aromaterapeutyczna – cytrusowe olejki eteryczne wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać od 15-30 minut. Podczas relaksującego zabiegu warto masować ciało, zgarniając warstwę olejków z powierzchni wody.
Bezsenność
Olejek eteryczny mandarynkowy (INCI Citrus Nobilis Peel Oil) 5 kropli
Olejek eteryczny lawendowy (INCI Lavandula Angustifolia Oil) 3 krople
Olejek eteryczny sandałowy (INCI Santalum Album Oil) 2 krople
Stosować do kąpieli lub w kominku aromaterapeutycznym przed snem.
Ogólne osłabienie
Olejek eteryczny mandarynkowy (INCI Citrus Nobilis Peel Oil) 4 krople
Olejek eteryczny bazyliowy (INCI Ocimum Basilicum Oil) 3 krople
Olejek eteryczny rozmarynowy (INCI Rosmarinus Officinalis Oil) 2 krople
Olejek eteryczny mięty pieprzowej (INCI Mentha Piperita Oil) 1 kropla
Stosować codziennie do porannej kąpieli 3-4 razy w tygodniu, w kominku aromaterapeutycznym raz dziennie i do masażu 2 razy w tygodniu.