Escape room coraz bardziej popularny w Polsce!

Jeden pokój, ukryte wskazówki i godzina na rozwiązanie zagadki, której rozwikłanie jest konieczne by pokój opuścić. Escape room to nowa forma rozrywki ciesząca się coraz większą popularnością w Polsce.

escape_room_prezentmarzen

Pokoje logicznych zagadek osadzone w intrygującej fabule zostały stworzone na wzór popularnych gier komputerowych, w których celem jest wyjście z zamkniętego pomieszczenia. W świecie rzeczywistym zabawa w Escape roomie polega na wydostaniu się z tajemniczego pokoju przy pomocy znalezionych w nim przedmiotów, które umożliwiają rozwiązanie skomplikowanych zagadek. Celem uczestników jest znalezienie obiektów i rozwiązanie szyfrów, które pomogą wyjść z pokoju. Każdy przedmiot w pokoju może mieć znaczenie, ale niektóre są tylko po to by zmylić graczy. Dodatkowo ograniczenie czasowe do 45 lub 60 minut pozwala zbudować napięcie i atmosferę skupienia.

Zagadki w pokojach są intrygujące i wymagające, są pokoje trudniejsze dla wprawionych graczy lub bardziej rozrywkowe dostosowane do zainteresowań odbiorcy. Najważniejsza jednak jest dobra zabawa i niestandardowe spędzenie czasu z przyjaciółmi. Każdy pokój tematyczny to zupełnie inna forma rozrywki. Projektanci natrudzili się by atrakcje były ciekawe, oryginalne i trzymały w napięciu do samego końca. Opowiedziane historie są przygotowane w taki sposób, aby uczestnicy mogli wczuć się w role i zapomnieć o rzeczywistym świecie.

Podczas rozgrywki w pokoju nie ma nikogo, poza uczestnikami. Zasady są proste: w grze uczestniczą 2 – 5 osobowe grupy, uczestnicy muszą wydostać się z pokoju w ciągu określonego czasu, w czasie gry należy korzystać jedynie z umysłu, fantazji i wyobraźni, w grze liczy się każdy szczegół i przedmiot znajdujący się w pokoju. Na samym początku Mistrz Gry przekazuje graczom zasady i cele gry, poza scenariuszem, który muszą poznać sami, przeszukując pokój. W każdym pokoju jest monitoring, który umożliwia Mistrzowi Gry obserwowanie grupy uczestników. Na ścianie umieszczony jest zegar odmierzający czas. Zagadki są trudne, więc nie każdemu udaje się je rozwiązać. Tylko zgrany zespół jest w stanie wyjść z pokoju przed ustalonym limitem czasowym – w pojedynkę nikt nie ma szans.

Escape room to atrakcja, która pozwala przenieść się ze świata gier online, filmów i literatury do świata rzeczywistego. To połączenie przygody i gry logicznej. Każdy pokój skrywa w sobie zupełnie inną historię i stawia przed graczami wiele, przeróżnych pytań. W przeciwieństwie do gier komputerowych emocje w Escape room są realne i prawdziwe. Zaobserwowaliśmy, że coraz częściej spędza się w takich miejscach wieczory kawalerskie i panieńskie, a także urodziny czy imprezy integracyjne. – komentuje Kornel Piesio z serwisu PrezentMarzen.com

Pomysł zrodził się w latach 80 – tych kiedy powstały tego typu gry komputerowe. Zadaniem gracza było uwolnienie się z wirtualnego pokoju. Nie ma jednomyślnej wersji, kto i kiedy po raz pierwszy stworzył prawdziwy rzeczywisty Escape room. Jedna z wersji mówi, że pierwszy Escape room „Original piece” pojawił się w Kalifornii, a następnie w Japonii i USA. W Polsce możliwość skorzystania z tej formy zabawy istnieje od 2014 roku. Dostępna jest w wielu miastach, m.in. Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Toruniu oraz Poznaniu.

Ta emocjonująca gra łącząca sprawność fizyczną, inteligencję, błyskotliwość i logiczne myślenie pozwala oderwać się od życia codziennego. Gracze zyskują nowe doświadczenia, a upływający szybko czas i chęć rozwiązania zagadek powodują wzrost adrenaliny. Kiedy jesienna pogoda nie zachęca do uprawiania aktywności i mamy dosyć chodzenia do kina, pubu lub na kręgle, może to być nowa, ciekawa alternatywa na spędzenie czasu ze znajomymi.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (226 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...