Eksperyment: Co zrobisz widząc marznące dziecko?

Podobne eksperymenty były robione np. w Norwegii. Eksperyment jest całkiem prosty, realizatorzy podstawiają dziecko, któremu jest zimno i czekają na reakcję przechodniów. Zazwyczaj podobne akcje okazują się niezwykle pokrzepiającymi serca materiałami, które przywracają wiarę w ludzką dobroć i bezinteresowność. Bo jak nie pomóc małemu dziecku, które trzęsie się z zimna? A Ty, co zrobisz widząc marznące dziecko ?

Ten eksperyment przeprowadził Daniel Rusin, prowadzący popularny fanpage na facebooku Reżyser Życia. W filmiku, który miał mieć pozytywny wydźwięk jest jednak sporo smutku i goryczy.  Niestety potrafimy przejść obojętnie wobec krzywdy dziecka, to nie interesuje nas, jesteśmy zabiegani. Warto tu też zwrócić uwagę na postawę młodzieży i młodych ludzi, którzy najczęściej interesowali się chłopcem. Oferowali mu pomoc, proponowali wejście do pomieszczenia, oddawali ubranie, pytali dlaczego chłopiec siedzi sam na mrozie i śniegu bez kurtki. Niestety takich reakcji ciągle było mało.

eksperyment dziecko fot Daniel Rusin

fot. z filmu „Chłopiec bez kurtki. Co byś zrobił?”, reż. Daniel Rusin

Filmik bardzo daje do myślenia. W końcu mówimy tu o dość ekstremalnej sytuacji, która powinna budzić od razu nasze zainteresowanie i bezinteresowną pomoc – w końcu chodzi o małego, trzęsącego się z zimna chłopca! Nikt nie narzuca się z pomocą, nie zbiera pieniędzy, nie prosi o jałomużnę, ani o drobne na bilet.  Brakuje natomiast słów na reakcję kobiety pytającej „Nie jest Ci za ciepło?”.

//www.youtube.com/embed/BrW_62y_HM8

My chcielibyśmy zachęcić Was  do zastanowienia w jaki sposób byście się zachowały. W jaki sposób powinno się zachować w tej sytuacji? Co możne być przyczyną takiego braku zainteresowanie drugim człowiekiem i braku chęci pomocy?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (149 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  19 stycznia 2016 08:32

  Wydaje się, że naturalnym ludzkim odruchem jest podejść do tego chłopca i zaproponować jakąkolwiek pomoc, aby tylko już nie musiał marznąć. Wydaje mi się, że to samo jest, kiedy ktoś leży na ziemi, czy cokolwiek, co świadczy o innym, dziwnym zachowaniu. Nigdy nie wiemy, co się mogło stać. Również nie każdy starszy pan, który leży na ławce czy chodniku, jest „pijakiem”. Troska o drugiego człowieka i chęć udzielenia pomocy wydaje się być naturalnym odruchem. Wiem, że czasami ludzie boją się podejść, bo nie wiadomo kto to, może udaje, może jest psychopatą i zacznie nas atakować. Boją się też dlatego, że nie będą wiedzieli co zrobić, jak pomóc. Niemniej jednak, ja zawsze sobie myślę: „A gdyby mi się coś stało?” Czy chciałabym, aby ktoś potraktował mnie jak pijaną osobę albo psychopatkę?

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  19 stycznia 2016 10:32

  Ja bym zapytała co sie stało, dlaczego siedzie sam bez kurtki i gdzie są jego rodzice. Dalabym mu swoja kurtke. Zabralabym go gdzieś na ciepłą herbatkę i obiad. A później zadzwoniła na policję żeby pomogli i powiedzieli co robić.dalej.

  Odpowiedz
 3. lilkawodna  19 stycznia 2016 10:39

  A co do kobiety która zapytała ,, Nie jest CI za ciepło? ” to powiem, ze po obejrzeniu programu Betlejewski Prowokacje już nic mnie nie zdziwi. Z zamkniętego auta było słychać wołanie o pomoc. Ludzie.przechodzili obojętnie. Jeden chłopak zatrzymał się otworzył auto a gdy zobaczył że w środku są syryjscy uchodźcy z małym dzieckiem zamknął ich spowrotem. To mnie przerazilo bo rozumiałam jaka w ludziach jest znieczulicam.

  Odpowiedz
 4. Jaworka  19 stycznia 2016 16:22

  Nie wyobrażam sobie żebym mogła przejść obojętnie obok kogokolwiek trzęsącego się z zimna bez ciepłej kurtki nie mówiąc już o dziecku dla mnie to jest normalnym odruchem ludzkim aby zapytać jak można pomóc. Ludzie są co raz bardziej zimni i obojętni na los drugiego człowieka.

  Odpowiedz
 5. IwonaLFC  19 stycznia 2016 17:51

  Przyznam szczerze, że aż mi się łezka w oku zakręciła. Przykre, że nawet kobieta jadąca z wózkiem nie spojrzała na chłopca. Ciekawe jakby się czuła, gdyby to jej dziecko było w takiej sytuacji. Ludziom brakuje empatii.

  Odpowiedz
 6. martucha180  19 stycznia 2016 18:13

  Znieczulica…

  Odpowiedz
 7. bbo  19 stycznia 2016 20:10

  Taka historia…

  Odpowiedz
 8. Blodka  19 stycznia 2016 21:13

  Dobrze, że chociaż niektórzy zareagowali tak jak powinni. Zastanawiająco jest dla mnie tylko zachowanie tej starej baby, która szyderczo zapytała czy nie gorąco mu. Przecież napewno jest matką, babcią. A taka jest nieczuła na krzywdę dziecka. Podobnie kobieta z wózkiem. Matka..Brak słów.

  Odpowiedz
 9. Aneta  21 stycznia 2016 16:33

  Widziałam ten eksperyment. Cieszę się, że to młodzi ludzie reagowali.

  Odpowiedz
 10. Patriszia  28 stycznia 2016 09:52

  Dobrze że znalazły się osoby które jednak pomogły chłopcu

  Odpowiedz
 11. Katarzyna Sułek  17 marca 2016 17:35

  Miałam łzy w oczach jak ogladałam ten film, najbardziej poruszyła mnie ta matka z dzieckiem widać że to prawdziwy odpowiedzialny rodzic wrażliwy na dziecięcą krzywdę. Ja bym bez wachania oddała mu kurtke i zabrała w jakieś ciepłe miejsce aby sie rozgrzał.

  Odpowiedz
 12. katja  20 kwietnia 2016 19:40

  ” Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono…”

  Odpowiedz
 13. xtx125x  16 lipca 2016 17:15

  Przerażające jest to jak bardzo jesteśmy obojętni na drugiego człowieka. Nikt nawet nie zastanowi się: „A może ja kiedyś będę w takiej sytuacji? Może moje dziecko lub ktoś inny znajomy?” i też będę oczekiwał pomocy ze strony drugiego człowieka… i pewnie jej nie otrzymam skoro sam jestem obojętny. Każdy z nas powinien mieć w świadomości, że sam kiedyś może potrzebować pomocy. Ja akurat mam w sobie bardzo dużo empatii, ale wiem, że takich ludzi jest mało. A szkoda…

  Odpowiedz
 14. stokrotkapolna  9 listopada 2016 06:11

  Za+reagowałabym natychmiast.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany