Ekspert wyjaśnia: Zabiegi fizykoterapeutyczne – na czym polegają?

Latem zwykle jesteśmy bardziej aktywni fizycznie i uprawiamy więcej sportów. Najpopularniejsza jest jazda na rowerze, tuż za nią zaś bieganie i jazda na rolkach. W czasie urlopowych wypadów gramy chętnie także w gry zespołowe, np. siatkówkę.  Jeśli jednak te wszelkie aktywności uprawiamy bez przygotowania to może ona skutkować urazami. W właśnie w takich sytuacjach pomagają nam Zabiegi fizykoterapeutyczne – na czym polegają?

Nie tylko dla sportowców: zabiegi fizykoterapeutyczne – na czym polegają?

W walce z kontuzjami i urazami pomagają dziś zabiegi z dziedziny fizjo- i fizykoterapii, dawniej zarezerwowane przede wszystkim dla sportowców.  Obecnie korzystać z nich może każdy. Czym się różni fizjo- i fizykoterapia?

Fizjoterapia jest dziedziną szerszą i oznacza wszystkie metody leczenia, które wykorzystują to, jak nasz organizm reaguje na bodźce.

Fizykoterapia zaś jest „działem” fizjoterapii, który zajmuje się zwalczaniem bólu poprzez stymulację sygnałami pochodzącymi z natury. Fizykoterapia oddziałuje na organizm za pomocą takich bodźców, jak światło, prąd elektrycznym, fale magnetyczne, ultradźwięki czy temperatura. Dzięki nim obudzają się w naszych tkankach procesy biologiczne, a to pozwala na lepszą regenerację organizmu – mówi Przemysław Kubala, lekarz sportowy i ortopeda.Fizykoterapia leczy stany zapalne, a także wspomaga pracę naszych narządów wewnętrznych – dodaje dr KubalaJest to coraz popularniejsza metoda leczenia urazów, przed wszystkim ze względu na szybkość przeprowadzanych zabiegów, brak efektów ubocznych i przeciwwskazań dotyczących wieku pacjenta.

Kontuzje leczone naturalnie

Najpopularniejsze zabiegi fizykoterapeutyczne wykorzystują światło, prąd oraz ultradźwięki. Powszechnie stosowane w terapiach jest światło czerwone i podczerwone wytwarzane przez laser lub diody LED. Takie zbiegi pomagają leczyć nerwobóle, bóle mięśni, stawów oraz zmiany zwyrodnieniowe. Światło działa kojąco na złamania, skręcenia, a także uszkodzenia tkanki łącznej i torebek stawowych – najczęstsze dolegliwości osób biegających i grających w piłkę nożną.

Naświetlaniom można się poddawać już nie tylko w szpitalach i gabinetach fizykoterapeutycznych, ale także w domu. Na rynku dostępne są, bowiem niewielkie urządzenia emitujące światło podczerwone o określonej długości i częstotliwości fali, które skutecznie wspomagają regenerację tkanek. Jednym z przykładów takiego aparatu jest BioHarmonizer Fotonowy V-V. – Bioharmonizer fotonowy to urządzenie działające na organizm za pomocą promieniowania podczerwonego, które pobudzając przepływ wewnętrznej energii stymuluje organizm do radzenia sobie z wieloma dolegliwościami oraz bólem – mówi Paweł Zając, wiceprezes zarządu firmy Bio-Medex, producenta urządzenia. Naświetleń dokonuje się punktowo na bolące miejsca, a efekty są odczuwalne już po kilku zabiegach.  Inną dobrze znaną na rynku lampą może być lampa BIOPTRON marki Zepter – do wszechstronnego zastosowania. Tego typu lampy są pewnym wydatkiem, ale jeśli kontuzje zdarzają się Wam często, to warto wziąć pod uwagę zakup jednej z lamp dostępnych na rynku – oferta jest tu bogata.

Do leczenia bólu fizykoterapia wykorzystuje także prąd o małej i średniej częstotliwości. Zmniejsza on napięcie mięśni oraz likwiduje stany zapalne. Prąd może też działać przeciwzapalnie, odczulająco i bakteriobójczo. Z kolei ultradźwiękami najczęściej leczy się wszelkie kontuzje kończyn. Fale ultradźwiękowe – niesłyszalne dla ludzkiego ucha – wnikają daleko w głąb skóry stymulując pracę komórek i korzystnie wpływając na krążenie krwi w organizmie. Ultradźwięki masują wewnętrzne warstwy skóry i rozbudzają naturalną aktywność kolagenu, przez co zapewniają skórze elastyczność. Tego typu zabiegi pomagają leczyć stany pourazowe związane ze złamaniami, skręceniami, naderwaniami czy zapaleniami.

Zabiegi fizykoterapeutyczne stosowane są nie tylko w trakcie leczenia kontuzji. Jest to również skuteczna forma rekonwalescencji wykorzystywana tuż po przebytej chorobie czy operacji.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (149 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Patriszia  3 sierpnia 2015 14:16

  Ciekawy artykuł.

  Odpowiedz
 2. martucha180  3 sierpnia 2015 16:02

  Stosuję.

  Odpowiedz
 3. lilkawodna  3 sierpnia 2015 18:46

  Fajny artykuł. Bardzo mnie zainteresował.

  Odpowiedz
 4. Żanett  3 sierpnia 2015 19:09

  Nigdy nie miałam takich zabiegów, bo nigdy nie miałam żadnej kontuzji 🙂 Ale warto wiedzieć na przyszłość, gdzie szukać pomocy.

  Odpowiedz
 5. bbo  4 sierpnia 2015 08:57

  Kontuzje mnie omijają… bo nie jestem typem sportsmenki…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany