Ekspert wyjaśnia: Zabiegi fizykoterapeutyczne – na czym polegają?
Latem zwykle jesteśmy bardziej aktywni fizycznie i uprawiamy więcej sportów. Najpopularniejsza jest jazda na rowerze, tuż za nią zaś bieganie i jazda na rolkach. W czasie urlopowych wypadów gramy chętnie także w gry zespołowe, np. siatkówkę. Jeśli jednak te wszelkie aktywności uprawiamy bez przygotowania to może ona skutkować urazami. W właśnie w takich sytuacjach pomagają nam Zabiegi fizykoterapeutyczne – na czym polegają?
Nie tylko dla sportowców: zabiegi fizykoterapeutyczne – na czym polegają?
W walce z kontuzjami i urazami pomagają dziś zabiegi z dziedziny fizjo- i fizykoterapii, dawniej zarezerwowane przede wszystkim dla sportowców. Obecnie korzystać z nich może każdy. Czym się różni fizjo- i fizykoterapia?
Fizjoterapia jest dziedziną szerszą i oznacza wszystkie metody leczenia, które wykorzystują to, jak nasz organizm reaguje na bodźce.
Fizykoterapia zaś jest „działem” fizjoterapii, który zajmuje się zwalczaniem bólu poprzez stymulację sygnałami pochodzącymi z natury. – Fizykoterapia oddziałuje na organizm za pomocą takich bodźców, jak światło, prąd elektrycznym, fale magnetyczne, ultradźwięki czy temperatura. Dzięki nim obudzają się w naszych tkankach procesy biologiczne, a to pozwala na lepszą regenerację organizmu – mówi Przemysław Kubala, lekarz sportowy i ortopeda. – Fizykoterapia leczy stany zapalne, a także wspomaga pracę naszych narządów wewnętrznych – dodaje dr Kubala. Jest to coraz popularniejsza metoda leczenia urazów, przed wszystkim ze względu na szybkość przeprowadzanych zabiegów, brak efektów ubocznych i przeciwwskazań dotyczących wieku pacjenta.
Kontuzje leczone naturalnie
Najpopularniejsze zabiegi fizykoterapeutyczne wykorzystują światło, prąd oraz ultradźwięki. Powszechnie stosowane w terapiach jest światło czerwone i podczerwone wytwarzane przez laser lub diody LED. Takie zbiegi pomagają leczyć nerwobóle, bóle mięśni, stawów oraz zmiany zwyrodnieniowe. Światło działa kojąco na złamania, skręcenia, a także uszkodzenia tkanki łącznej i torebek stawowych – najczęstsze dolegliwości osób biegających i grających w piłkę nożną.
Naświetlaniom można się poddawać już nie tylko w szpitalach i gabinetach fizykoterapeutycznych, ale także w domu. Na rynku dostępne są, bowiem niewielkie urządzenia emitujące światło podczerwone o określonej długości i częstotliwości fali, które skutecznie wspomagają regenerację tkanek. Jednym z przykładów takiego aparatu jest BioHarmonizer Fotonowy V-V. – Bioharmonizer fotonowy to urządzenie działające na organizm za pomocą promieniowania podczerwonego, które pobudzając przepływ wewnętrznej energii stymuluje organizm do radzenia sobie z wieloma dolegliwościami oraz bólem – mówi Paweł Zając, wiceprezes zarządu firmy Bio-Medex, producenta urządzenia. Naświetleń dokonuje się punktowo na bolące miejsca, a efekty są odczuwalne już po kilku zabiegach. Inną dobrze znaną na rynku lampą może być lampa BIOPTRON marki Zepter – do wszechstronnego zastosowania. Tego typu lampy są pewnym wydatkiem, ale jeśli kontuzje zdarzają się Wam często, to warto wziąć pod uwagę zakup jednej z lamp dostępnych na rynku – oferta jest tu bogata.
Do leczenia bólu fizykoterapia wykorzystuje także prąd o małej i średniej częstotliwości. Zmniejsza on napięcie mięśni oraz likwiduje stany zapalne. Prąd może też działać przeciwzapalnie, odczulająco i bakteriobójczo. Z kolei ultradźwiękami najczęściej leczy się wszelkie kontuzje kończyn. Fale ultradźwiękowe – niesłyszalne dla ludzkiego ucha – wnikają daleko w głąb skóry stymulując pracę komórek i korzystnie wpływając na krążenie krwi w organizmie. Ultradźwięki masują wewnętrzne warstwy skóry i rozbudzają naturalną aktywność kolagenu, przez co zapewniają skórze elastyczność. Tego typu zabiegi pomagają leczyć stany pourazowe związane ze złamaniami, skręceniami, naderwaniami czy zapaleniami.
Zabiegi fizykoterapeutyczne stosowane są nie tylko w trakcie leczenia kontuzji. Jest to również skuteczna forma rekonwalescencji wykorzystywana tuż po przebytej chorobie czy operacji.