Ekspert wyjaśnia: Podstawowa przyczyna większości chorób to… niedożywienie komórkowe

Czujesz się ciągle zmęczony? Masz problem z podjęciem nawet mniejszego wysiłku fizycznego? Jesteś otyły lub masz cukrzycę? Przyczyn wszystkich tych dolegliwości należy szukać u źródła – w komórce. I tutaj dochodzimy do problemu jakim jest niedożywienie komórkowe.

Przeczytaj także: Dieta antyrakowa – co jeść aby uniknąć nowotworu?

przyczyny-chorób

Istnieje wiele czynników mających wpływ na występowanie wszelkiego rodzaju chorób. Kwestie genetyczne, zła dieta, niewłaściwy styl życia czy też negatywny wpływ środowiska mogą powodować wiele chorób i dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że podstawową przyczyną zdecydowanej większości chorób jest niedożywienie komórkowe.

Niedożywienie komórkowe: Miliony komórek – jeden organizm

Zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale każda komórka naszego ciała jest samodzielnym żywym organizmem, który może funkcjonować poza systemem, przystosowując się do otoczenia. Jedynym warunkiem jej funkcjonowania jest właściwe odżywienie. Środowisko, w którym znajduje się komórka, determinuje jej rolę w całym organizmie.

Niewydolność komórkowa – co to jest?

Podstawowym celem odżywiania jest dostarczenie niezbędnych składników i mikroelementów wszystkim komórkom naszego ciała. Długotrwały ich niedobór może być przyczyną wielu groźnych schorzeń. Na skutek niedożywienia miliony komórek w naszym organizmie przestają prawidłowo funkcjonować, przez co zaburzona jest również praca składających się z nich organów. Taką tezę przyjął dr Robert Francis, który stwierdził, że istnieje tylko jedna choroba – niewydolność komórkowa. Jest ona przyczyną wszystkich, nawet groźnych schorzeń.

Głód mimo sytości

Nawet odżywiając się prawidłowo, możemy nie dostarczać naszym komórkom niezbędnych substancji odżywczych. Uszkodzona błona śluzowa żołądka i jelit utrudnia wchłanianie się mikroelementów, a co za tym idzie – dostarczanie ich komórkom. Co powoduje takie problemy? Najczęstszymi przyczynami jest nadmierne stosowanie leków przeciwbólowych zawierających ibuprofen lub paracetamol. Uszkodzenie błony śluzowej spowodowane może być także przez spożywanie zbyt dużej ilości kawy, stres czy też przez konserwanty zawarte w jedzeniu. Warto więc przyglądać się nie tylko temu, co jemy, lecz także jak bardzo przetworzone są nasze posiłki.

Dostrzeż problem i wykryj braki

Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że naszym komórkom brakuje składników odżywczych. Tego typu niedobory objawiają się m.in. chronicznym zmęczeniem, otępieniem czy też brakiem sprawności fizycznej. Osoby z niedoborami komórkowymi zwykle mają obniżoną odporność, co skutkuje większą podatnością na infekcje i przeziębienia. Kłopotliwym objawem mogą okazać się również alergie.

 

Paradoksalnie, niedożywienie komórkowe często występuje u osób otyłych. Powszechnie dostępne w sklepach pożywienie jest bowiem ubogie w składniki odżywcze. – Warto uzupełniać codzienną dietę suplementami zawierającymi te pierwiastki, które są organizmowi niezbędne do życia. Nie ma tutaj jednak miejsca na eksperymenty, dlatego konieczne jest zdiagnozowanie, których konkretnie pierwiastków potrzebujemy. W tym celu przydatne może okazać się wykonanie Testu na Niedobory Komórkowe – tłumaczy Weronika Łapińska z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum. – Po wykonaniu badania nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiednią dietę i suplementację bogatą w składniki dopasowane do potrzeb naszego organizmu.

 

Co dalej?

Gdy zlikwidujemy niedobory komórkowe stosując wyłącznie dietę, prawdopodobnie zniwelujemy problem jedynie na chwilę. Warto mieć świadomość, że dzisiejsze owoce i warzywa są dużo uboższe w składniki odżywcze niż miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wyjałowiona gleba produkuje znacznie słabszą jakościowo żywność. Dlatego też warto regularnie sprawdzać poziom odżywienia komórek i – w razie potrzeby – uzupełniać go odpowiednią suplementacją.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (117 głosów, średnia: 4,33 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. mama_kazala  31 maja 2016 20:14

  ciekawe, to trochę wyjaśnia…a przy okazji robi sie wszystko jeszcze bardziej skomplikowane….

  Odpowiedz
 2. amina  31 maja 2016 22:55

  korzystny artykuł

  Odpowiedz
 3. AnnStyl  1 czerwca 2016 08:29

  Ciekawy artykuł i dość pomocny. Jednakże nie zgadzam się z tezą, którą przyjął dr Robert Francis, który stwierdził:, „że istnieje tylko jedna choroba – niewydolność komórkowa. Jest ona przyczyną wszystkich, nawet groźnych schorzeń”. Owszem zgodzę się, że niedożywienie komórek organizmu może skutkować wieloma chorobami, ale nie jest przyczyną wszystkich chorób. Wprowadza ta teoria w błąd osoby, które ślepo zawierzą, że jak odżywiają się prawidłowo to żadna choroba ich nie dopadnie i nie będą przeprowadzać stosownych badań, a już tym bardziej leczyć chorób, które nie mają nic wspólnego z odżywianiem.

  Odpowiedz
 4. kasia87g  1 czerwca 2016 12:33

  ciekawy artykuł i jego teza 😀

  Odpowiedz
 5. martus2833  1 czerwca 2016 22:09

  Kontrowersyjna teza. Hmmmm, muszę poczytać o niej więcej i wyrobić sobie zdanie.

  Odpowiedz
 6. Aneta  6 czerwca 2016 16:13

  Ciekawe, nie słyszałam wcześniej o czymś takim jak niedożywienie komórkowe. Może warto bliżej przyznać się temu tematowi, choć szczerze mówiąc, nie kręcą mnie jakoś bardzo te tematy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany