Ekspert wyjaśnia: Czy hotelowe 3 gwiazdki w Egipcie są równe 3 gwiazdkom w Anglii?

Podejmując decyzję o wyborze wakacyjnego miejsca, nie warto jednak kierować się wyłącznie ilością hotelowych gwiazdek. Sposób ich przyznawania nie jest bowiem jednolity we wszystkich krajach, a ilość  gwiazdek zależy od wielu czynników. Bierze się tutaj pod uwagę między innymi lokalizację hotelu, wielkość i standard pokoi, jakość obsługi czy rodzaj wyposażenia hotelowego. , Bardzo ważnym czynnikiem jest  otoczenie, w którym dany hotel się znajduje. Na jakiej podstawie odznacza się hotele i czy hotelowe 3 gwiazdki wszędzie znaczą to samo?

hotelowe-3-gwiazdki

Czy gwiazdki są zawsze wyznacznikiem standardu?

Hotele podzielić można na turystyczne, apartamentowce wczasowe, hotele średniej klasy oraz luksusowe. Celem klasyfikacji przy pomocy gwiazdek jest pomoc turystom  w wyborze hotelu spełniającego ich oczekiwania. W 2009 roku większość państw europejskich dołączyła do inicjatywy o nazwie Hotelstars Union, której celem było stworzenie jednolitej klasyfikacji. Jednak wciąż istnieje grupa krajów, w których pod gwiazdkami nie kryją się jednakowe standardy. – W państwach takich jak Polska, Węgry czy Holandia ocena hoteli jest obowiązkowa oraz bardzo restrykcyjna – nawet wykładzina podłogowa musi spełniać określone standardy. Z kolei na przykład Niemczech, Austrii, Francji czy Wielkiej Brytanii jest kwestią indywidualną – mówi Damian Ozga, prezes sieci biur podróży MyTravel.pl. Jak wygląda to w innych częściach świata?

Hotele poza Europą – czy 3 gwiazdki wystarczą?

W większości państw stosuje się 5 stopniową skalę, jednak są też takie, w których hotelom przyznaje się od 2 do 5 gwiazdek (m.in. Malta). W wyjątkowych przypadkach hotel może otrzymać nawet 7 gwiazdek, jak na przykład luksusowy Burj Al Arab w Dubaju oraz Emirates Palace w Abu Zabi.

Choć system gwiazdkowy ma ułatwiać rozpoznanie poziomu oferowanych usług, to w praktyce nie zawsze 3 gwiazdki gwarantują wygodne i komfortowe warunki. – W niektórych kurortach, trzygwiazdkowe hotele często odbiegają poziomem od tych położonych w Europie. W przypadku państw takich jak Egipt czy Turcja, a czasem także krajów basenu Morza Śródziemnego, od podanej w ofercie ilości gwiazdek warto odjąć jedną lub dwie, biorąc pod uwagę fakt, że w różnych miejscach wysoki standard postrzegany jest inaczejradzi Damian Ozga, prezes MyTravel.pl. Nie bez znaczenia ma też rok budowy hotelu i czas funkcjonowania destynacji. – 3 gwiazdki na Cyprze w hotelu z 2012 roku będą zdecydowanie inaczej wyglądać niż 3 gwiazdki na Costa del Sol w hotelu z 1979 roku. Należy pamiętać, że w krajach Europy Zachodniej, w najstarszych kurortach takich jak Costa Brava w Hiszpanii, Rimini we Włoszech czy choćby El Arenal na hiszpańskiej Majorce, wiele obiektów hotelowych jest zbudowanych w starym stylu i mocno zużytych, mimo licznych renowacji i drobnych remontów – dodaje Ozga.

Czego oczekiwać w zależności od ilości gwiazdek?

hotelowe-3-gwiazdki-2

W większości miejsc na świecie przyznaje się od 1 do 5 gwiazdek.

 • ,,Jedynkę” otrzymują hotele spełniające podstawowe wymagania – pokoje posiadają łóżko, szafę czy umywalkę, a także łazienkę, która może jednak znajdować się poza pokojem.
 • Hotele dwugwiazdkowe z kolei są nieco lepiej wyposażone – każdy pokój musi mieć osobną łazienkę, w której goście znajdą podstawowe akcesoria, takie jak mydelniczka, szafka, lustro czy mydło. Do dyspozycji gości powinien być także telefon, telewizor czy restauracja.
 • Na 3 gwiazdki zasługują natomiast ośrodki, które zapewniają komfortowe warunki. W łazienkach znajdują się ręczniki, pokoje są zadbane i udekorowane, a hotel dysponuje restauracją, kawiarnią, salą spotkań i sprawnie działającym room servicem.
 • Hotele z 4 gwiazdkami wyróżniają się wysokim standardem – wykwalifikowana obsługa mówiąca w obcych językach, sale konferencyjne, restauracje, kluby, często także ośrodki spa, basen czy siłownia. Pokoje w takich ośrodkach powinny być doskonale wyposażone, wyciszone i z dostępem do internetu.
 • 5 gwiazdek przyznaje się natomiast tylko najlepszym hotelom. Goście mają tam do dyspozycji miejsca parkingowe, wysoko wykwalifikowany personel czy profesjonalne centrum biznesowe. Zdarzają się także hotele luksusowe, które mają więcej niż 5 gwiazdek. Są one zarezerwowane dla gości ceniących najwyższe standardy i dysponujących sporą sumą pieniędzy.

Warto pamiętać, że standard hoteli może się różnić w zależności od kraju, który odwiedzamy. Zazwyczaj 3 gwiazdki gwarantują dogodne warunki, jednak aby nie rozczarować się miejscem po przyjeździe na wakacyjny urlop, warto korzystać ze sprawdzonych ofert i rekomendowanych przez ekspertów czy przyjaciół ośrodków.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (177 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  4 sierpnia 2015 11:32

  Trzy gwiazdki to zazwyczaj dogodne warunki – i takie wybieram najczęściej.

  Odpowiedz
 2. scrabble  4 sierpnia 2015 11:55

  Ciekawy artykuł, o 7 gwiazdkach nie słyszałam 🙂

  Odpowiedz
 3. bbo  4 sierpnia 2015 11:56

  Ja nie jestem rozpieszczona. Trzy gwiazdki to już dla mnie wypas i nie brakuje mi niczego.

  Odpowiedz
 4. Gocha  4 sierpnia 2015 13:42

  Ciekawy artykuł. Ja lubię wypoczywać w miejscu gdzie jest schludnie, czysto i jest łazienka tylko do mojej (i mojej rodziny) dyspozycji. Reszta nie jest aż tak ważna 🙂

  Odpowiedz
  • AnnaKwasniak  5 sierpnia 2015 15:32

   Oj tak… Mam takie samo zdanie 😉

   Odpowiedz
 5. macierzanka  4 sierpnia 2015 13:56

  Ciekawe informacje ,warto się z nimi zapoznać.

  Odpowiedz
 6. martucha180  4 sierpnia 2015 14:33

  Gwiazdki sobie, a życie sobie.

  Odpowiedz
 7. lilkawodna  4 sierpnia 2015 16:35

  Dobrze wiedzieć takie rzeczy.

  Odpowiedz
 8. gusia.  4 sierpnia 2015 16:52

  Ciekawy artykuł,niektórych informacji nie wiedziałam.

  Odpowiedz
 9. martus2833  5 sierpnia 2015 20:18

  Ja wybieram zazwyczaj hotele trzygwiazdkowe. Zależy mi na smacznym jedzeniu, miłej obsłudze i czystym schludnym pokoju (kolejność przypadkowa).

  Odpowiedz
 10. Patriszia  5 sierpnia 2015 23:02

  Ciekawy artykuł 🙂

  Odpowiedz
 11. Agnieszka  28 października 2015 20:16

  Bardzo pomocny artykuł

  Odpowiedz
 12. nungal  9 marca 2016 21:55

  już niejednokrotnie przekonałam się ze 3 gwiazdki są czasem równoznaczne z warunkami co najwyżej akceptowalnymi, a jakoś specjalnie wybredna to ja nie jestem

  Odpowiedz
 13. efffciaa  17 marca 2016 12:36

  Standardy w każdym kraju są inne , tak , że na „gwiazdki” nie ma co patrzeć wyjeżdżając poza granicę Polski , mało tego nawet w Polsce jeden hotel nie jest równy drugiemu , mimo , że gwiazdek mają tyle samo .

  Odpowiedz
 14. Hidari11  31 sierpnia 2016 16:47

  Gwiazdki gwiazdkom nie równe. Do Egiptu lepiej jechać do hoteli 4- gwiazdkowych. Artykuł ciekawy, nie wiedziałam co kryje się pod gwiazdkami, jakie trzeba spełniać wymagania.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany