Ekspert wyjaśnia: co to jest refleksoterapia?

Spis treści:

Co to jest refleksoterapia? Metodą leczniczą? Działem medycyny naturalnej?  Szukając wyjaśnienia słowa „refleksoterapia”  natrafiamy na dość odmienne definicje. Pojęciem tym określa się zarówno metodę leczniczą, dziedzinę nauki, jak i dział medycyny naturalnej. Czym naprawdę jest refleksoterapia?

refleksoterapia

Odmienne definicje refleksoterapii łączy jeden cel tego sposobu leczenia – terapia odruchowa. Terapia ta koncentruje się na stymulowaniu stref reflektorycznych, przez innych zwanych refleksami, czyli punktów wrażliwych na ucisk, odpowiadających określonym częściom ciała (łac. reflex – odruch). Zwolennicy tej metody twierdzą, że poprzez stymulację konkretnych punktów (stref) na ciele (głównie na stopach, dłoniach, małżowinie) można wpływać na przepływ energii w meridianach. Refleksoterapia mimo skupienia na strefach, charakteryzuje się więc holistycznym spojrzeniem na organizm człowieka.

Niektóre osoby zajmujące się refleksoterapią twierdzą, że dzięki doświadczeniu i wiedzy, a także poprzez odpowiednie badanie można na podstawie stanu określonych punktów nie tylko leczyć, ale diagnozować, a nawet prognozować stan zdrowia pacjenta. Swoją wiedzę opierają oni na doświadczeniu czerpanym z lat praktyki.

Co to jest refleksoterapia – Źródła

Metoda ta jest bardzo stara. Jej źródeł upatruje się już 2500-2320 lat p.n.e. Świadczyć o tym ma datowany na ten okres relief z egipskiego grobowca wezyra Ankhma-Hora. Przedstawia on sylwetki dwóch osób uciskających ręce i stopy dwóch innych. Tak jak każdy sposób oddziaływania na organizm ludzki, tak i refleksoterapia doczekała się wielu kontynuatorów. Są wśród nich również Polacy.

Co to jest refleksoterapia – Wskazania

Według praktyków tej metody jej spektrum oddziaływania jest bardzo szerokie. Osoby wykonujące refleksoterapię są zdania, że poprzez odblokowanie meridian, można przyczynić się do prawidłowego przebiegu energii w organizmie, a co za tym idzie, zapobiec lub wyleczyć wiele chorób. Na liście dolegliwości, z którymi można zwrócić się do refleksoterapeuty, znajdują się między innymi: stany depresyjne, silne bóle, problemy ze snem, dolegliwości związane z menstruacją, czy menopauzą. Według opinii niektórych specjalistów korzystając z tej metody można wpływać na praktycznie każdy układ człowieka.

Co to jest refleksoterapia – Przeciwwskazania

Jako przeciwwskazanie do zabiegów refleksoterapii podaje się stan po przeszczepie narządów, gdyż stymulowanie układu odpornościowego może przyczynić się według niektórych źródeł do odrzucenia przeszczepu. Nie stosuje się również refleksoterapii w stanach infekcyjnych, zapaleniu żył i układu limfatycznego, złamaniach.

refleksoterapia

Skuteczność refleksoterapii

Mówi się, że o gustach się nie dyskutuje. Prawdą jest oczywiście fakt, że jeśli jakakolwiek metoda przynosi korzyści, to nie można jej lekceważyć, ani marginalizować. Należy jednak pamiętać, że fascynacji refleksoterapią powinien towarzyszyć zdrowy rozsądek. Warto więc znaleźć prawdziwego specjalistę zajmującego się tą metodą, posiadającego odpowiednie doświadczenie i  zaangażowanego w proces leczenia, a nie eksperymentować ze swoim zdrowiem, oddając się w ręce ?pseudonaukowców?, którzy nie tylko nie pomogą, ale marnując czas pacjenta mogą uniemożliwić lub utrudnić proces powrotu do zdrowia. Decydując się na refleksoterapię, jak przy każdej innej metodzie leczenia, warto poszukać osoby kompetentnej i przygotowanej do prowadzenia tego typu zabiegów.

mgr Anna Ogrodniczak

Klinika Rehabilitacji Nowy Dwór

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (160 głosów, średnia: 4,13 z 5)
zapisuję głos...