Ekspert wyjaśnia: Cellulit – co jeść , by ograniczyć jego występowanie?
Czy możliwe jest całkowite wyeliminowanie cellulitu? Mówimy bardziej o regeneracji, zminimalizowaniu rozwoju i widocznych konsekwencji lipodystrofii, czyli zmniejszeniu grudek, wgłębień czy uwypukleń, dzięki odpowiednio dobranej diecie, ćwiczeniom fizycznym i zabiegom kosmetycznym. Aspekt diety w walce z cellulitem omawia Sylwia Leszczyńska, dietetyk kliniczny, psychodietetyk. Z pewnością znacie większość z tych zaleceń, ale na początku sezonu wiosennego, który uwrażliwia nas na walkę z cellulitem przypominamy główne zasady.
Cellulit – co jeść , by z nim walczyć skutecznie?
Jak jeść by wspomóc działanie zabiegów kosmetycznych przeciw cellulitowi? Nadmierna ilość cukrów prostych, tłuszczu oraz sodu w diecie nie jest wskazana. Sód powoduje gromadzenie się wody pozakomórkowej powodując w ten sposób obrzęki. Nadmierna ilość węglowodanów prowadzi do wzrostu biosyntezy kwasów tłuszczowych i trójglicerydów, wzrostu objętości komórek tłuszczowych, nie działa korzystnie na stężenie insuliny.
Dobrze jeśli w twoim menu zamiast białego pieczywa znajdą się pełnoziarniste produkty zbożowe (kasze gruboziarniste, płatki owsiane, gryczane, z amarantusa), nasiona roślin strączkowych, warzywa, umiarkowane ilości owoców, chudego mięsa, produktów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu, zdrowych tłuszczów (olej lniany, oliwa z oliwek), orzechów i nasion oraz ryb. Korzystnie działa zwiększenie błonnika pokarmowego w diecie (stopniowo zwiększaj ilość warzyw, produktów z pełnego ziarna). Pamiętaj, że błonnik działa tylko wtedy kiedy ma dostęp do wody – wypijaj przynajmniej 8 szklanek wody dziennie, co wspomoże regulację pracy przewodu pokarmowego.
Będąc w sklepie wybieraj produkty o wysokiej wartości odżywczej w przeliczeniu na kalorie: ciemne, zielonolistne warzywa, melony, czerwoną paprykę i zielony groszek, cukinię, brokuły, jogurty, kefiry o obniżonej zawartości tłuszczu (alternatywnie mleko sojowe wzbogacane w wapń). Optymalnie skonsultować się z dietetykiem w celu ustalenia zbilansowanej diety o właściwym ładunku glikemicznym, w której nie zabraknie potrzebnych składników.
Pamiętaj, jak rozwija się cellulit
Czynniki genetyczne, styl życia, w tym brak aktywności fizycznej, źle zbilansowana dieta mogą powodować problem z cellulitem. Okazuje się, że w głównej mierze czynnikiem wywołującym chorobę są hormony, głównie estrogeny, zaburzenie proporcji między estrogenami a progesteronem, czy nadmiar insuliny. Estrogeny to hormony, które odpowiadają za rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz limfatycznych, obrzęk tkanek i zaburzenia metabolizmu tłuszczów powodującego ich gromadzenie się w tkance podskórnej oraz metabolizmu toksyn w adypocytach (komórkach tłuszczowych). Procesy te osłabiają ukrwienie tkanek i osłabiają metabolizm w podskórnej tkance tłuszczowej. Zwykle to właśnie zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, w trakcie ciąży, menopauzy w połączeniu z siedzącym trybem życia i nieprawidłową dietą, predysponują do pojawienia się objawów cellulitu.
Znając mechanizm tworzenia się cellulitu i sposoby walki z nim – także przy pomocy diety, będzie nam z pewnością łatwiej walczyć systematycznie na wielu frontach z tą niedoskonałością naszej skóry.
Autor: Sylwia Leszczyńska – dietetyk kliniczny, psychodietetyk, właścicielka Sanvita – Instytut Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej, redaktor prowadząca Współczesna dietetyka. Specjalistyczne czasopismo dla dietetyków i profesjonalistów żywienia.