Ekspert radzi: Kwas hialuronowy a typ skóry

Mamy różne typy skóry, w zależności od niego wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym wygląda inaczej. Podobnie, jak skóra such i tłusta wymagają innego rodzaju pielęgnacji, tak inaczej reaguje na procesy starzenia. Okazuje się, ze poddając się zabiegom medycyny estetycznej również musimy pamiętać o tyn jaka mamy cerę. Nasz ekspert, dr Marta Wilkowska-Trojniej, specjalista dermatolog tłumaczy ją zależność posiada kwas hialuronowy a typ skóry.

Kwas hialuronowy a typ skóry_zrodlo_123rf.com

Różnica między cerą tłustą i suchą zasadza się przede wszystkim na odmiennej pracy gruczołów łojowych – w przypadku cery tłustej znacznie intensywniejszej, innej wrażliwości na czynniki zewnętrzne oraz konieczności przestrzegania innych zasad pielęgnacji. Tym, co łączy wszystkie rodzaje skóry jest natomiast możliwość zastosowania w celu przeciwdziałania oznakom starzenia tych samych metod. Najpopularniejszy wciąż pozostaje kwas hialuronowy.

Polecamy również: Jak zapobiegać błyszczeniu się cery?

Kwas hialuronowy a typ skóry – Ilość preparatu

Czy zatem decydując się na zastrzyk z kwasu hialuronowego, musimy wziąć pod uwagę typ skóry? Czy od tego czynnika mogą zależeć ilość oraz rodzaj kwasu użytego w trakcie zabiegu?

Rodzaj i ilość kwasu za każdym razem dobierane są „na miarę”. Wraz z upływem lat w skórze dochodzi do szeregu procesów, które mają wpływ na jej wygląd w wieku dojrzałym. Niezależnie od tego, czy mamy skórę tłustą czy suchą, proces starzenia przebiega podobnie. Wraz z wiekiem maleje ilość włókien kolagenowych, następuje spadek prawidłowych funkcji skóry, nawodnienia oraz jędrności. Różnice można natomiast dostrzec po wyglądzie zmarszczek. W przypadku skóry tłustej mamy do czynienia z głębszymi ubytkami, podczas gdy skórę suchą częściej cechuje siateczka drobnych zmarszczek. Nawilżenie i wypełnienie potrzebne jest jednak bez względu na typ cery. Kwas hialuronowy sprawdza się w tej roli tak dobrze, ponieważ oprócz właściwości wypełniających, z którymi jest najczęściej kojarzony, wykazuje również silne cechy nawilżające, wiążące wodę – wyjaśnia ekspert.

Kwas hialuronowy a typ skóry – Rodzaje kwasu

Do rodzaju zmian zachodzących na powierzchni skóry, możemy bez problemy dobrać preparat z kwasem hialuronowym, który w pełni odpowie na nasze potrzeby. Kluczem do zadbanej i ładnej cery jest w tym przypadku dobór produktu, który został przebadany laboratoryjnie i jest polecane przez lekarza specjalistę.

U osób o skórze suchej wymagana ilość preparatu może być większa. W większości przypadków jest to jednak sprawa bardzo indywidualna. Do redukcji siateczki drobnych zmarszczek, szczególnie na początku, możemy użyć preparatów o mniejszym stężeniu kwasu, np. 20 mg/g, jakie jest w  Teosyal First Lines, a do wypełniania głębszych ubytków, czyli tych występujących z reguły u osób ze skórą tłustą, poleca się preparaty o większym stężeniu kwasu. Normą jest 25 mg/g. Pamiętajmy, że kwas hialuronowy za każdym razem uzupełniany jest zgodnie ze wskazaniami ocenianymi przez lekarza. Profesjonalny lekarz bez problemu dobierze preparat idealnie dopasowany do typu skóry.

 Co sądzicie o zabiegach kwasem hialuronowym?  Zdecydujecie się?

Kwas hialuronowy a typ skóry Dr_Marta_Wilkowska-Trojniel_STDERM dr Marta Wilkowska-Trojniel, specjalista dermatologa z gabinetu STDERM w Białymstoku

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (190 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  11 lutego 2015 06:23

  A myslalam kwas to kwas a tu proszę. Wszystko zależy od skóry.

  Odpowiedz
 2. martucha180  11 lutego 2015 11:06

  Nie wiem, czy się kiedykolwiek zdecyduję. teraz na pewno nie.

  Odpowiedz
 3. bbo  11 lutego 2015 12:05

  Ja kiedyś wygrałam krem z kwasem hialuronowym do… stóp. Był naprawdę bardzo dobry!

  Odpowiedz
 4. grażynka  15 lutego 2015 20:17

  ja wolę chyba krem anti aging Flosleka, na dzień świetnie odmładza i bardzo fajnie nawilża

  Odpowiedz
 5. karolina84  20 marca 2015 09:03

  Stosuję kosmetyki z kwasem hialuronowym i jestem bardzo zadowolona

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany