Ekspert radzi: jak wybrać prezent dla dziecka?

Podobno aż 70% osób szuka świątecznego prezentu dopiero w grudniu. Jeżeli Ty też zaliczasz się do tego grona i wciąż głowisz się nad upominkami dla małych dzieci, przeczytaj porady ekspertów: pedagoga, psychologa i specjalisty do spraw bezpieczeństwa, którzy podpowiadają, jak wybrać prezent dla dziecka, z którego zadowolony będzie zarówno maluch, jak i jego rodzice.

jak-wybrac-prezent-dla-dziecka_2

 

Ekspert radzi: jak wybrać prezent dla dziecka?

Sprawdź także: DIY: Drewniana kuchenka – prezent dla dziecka na Święta

 

Aby prezent był odpowiedni dla dziecka, musi spełniać kilka ważnych kryteriów: powinien być bezpieczny, mieć walory edukacyjne i ładnie wyglądać (by sprawiać radość także rodzicom). Najważniejsze jednak, by był dostosowany do stopnia rozwoju dziecka, jego potrzeb i możliwości. O jakich możliwościach mowa? Dowiecie się z dalszej części artykułu.

 

fot-kinderkraft-rowerki-biegowe-evo

 

 Ekspert radzi: jak wybrać prezent dla dziecka?

Po pierwsze: bezpieczeństwo

 

fot-kinderkraft-foteliki-samochodowe-1

 

Szukając produktu dla malucha, należy zwrócić uwagę przede wszystkim czy będzie on bezpieczny i sprawdzić jego jakość.

Wybierane produkty powinny być wykonane z odpowiedniej jakości materiałów, dlatego dobrze jest, gdy są przebadane pod kątem użytych tekstyliów. Przedmioty przeznaczone dla najmłodszych podlegają rygorystycznym normom obowiązującym na terenie Unii Europejskiej. Na przykład dla zabawek, rowerków biegowych czy mat edukacyjnych jest to seria norm EN 71 – mówi Tomasz Rutkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa marki Kinderkraft.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Przede wszystkim sprawdźmy czy rzecz, którą chcemy wybrać, jest oznakowana symbolem „CE” stanowiącym deklarację producenta, że towar spełnia wymagania dyrektyw Unii Europejskiej odnośnie bezpieczeństwa. Później zweryfikujmy, czy jest on przeznaczony dla właściwej grupy wiekowej. Sprawdźmy też czy zabawka czy gadżet nie ma ostrych krawędzi, wystających elementów, które mogą zranić czy zarysować skórę malucha lub drobnych ruchomych części, którymi dziecko mogłoby się zadławić. Na końcu zweryfikujmy, czy produktu dołączono instrukcja użytkowania bądź montażu w języku polskim. 

 

 Ekspert radzi: jak wybrać prezent dla dziecka?

Polecamy: Co wybrać na prezent dla noworodka?

Po drugie: edukacja

Kolejnym istotnym kryterium wyboru idealnego prezentu pod choinkę jest aspekt edukacyjny. Trafnie dobrane zabawki lub inne produkty dla dzieci (np.  bujaczki, leżaczki, foteliki, krzesełka itp.) powinny stymulować rozwój nowych umiejętności u malucha lub sprawiać, że będzie doskonalił te zdolności, które już posiada.

– Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy aby prezent jedynie „bawił” czy także „uczył”. A może dałoby się połączyć przyjemne z pożytecznym? Niewątpliwie należy  wziąć pod uwagę wiek dziecka oraz jego zainteresowania, bo to prezent zgodny z tymi kryteriami sprawi mu największą radość. Dobrze dobrany i ciekawy prezent może w nieoczekiwany sposób pomóc dziecku pokonać trudności edukacyjne, takie jak problem z liczeniem czy ortografią. Istotne jest również aby zabawka zostawiała dziecku przestrzeń na rozwój kreatywności i myśleniapodkreśla Marta Kondracka-Szala, pedagog.

Prezenty na Dzien Dziecka ik

 Ekspert radzi: jak wybrać prezent dla dziecka?

Zobacz także: Nie tylko komputer! Pamiętajmy o rysowaniu, malowaniu i plastelinie dla naszego dziecka

 

Po trzecie: wspólna zabawa

Eksperci zgadzają się co do tego, że dla dziecka najważniejsze jest, aby otrzymane prezenty umożliwiały spędzanie czasu z rodziną i umacniały więzi z bliskimi.

Należy pamiętać, że wspólne spędzanie czasu z rodzicami jest dla dziecka ważniejsze od posiadania kolejnych przedmiotów. Bez zaaranżowania okazji, w której maluch obserwuje, jak można używać zabawek, będą mu się one wydawać bezużyteczne. Starajmy się zatem wybierać te zabawki, które dają okazję do wspólnego spędzania czasu – zamiast kolejnej gry komputerowej wybierzmy raczej grę planszową, do której może zasiąść cała rodzina albo książkę, którą możemy czytać dziecku na głossugeruje Paulina Nowakowska, psycholog.

– Wartościowy prezent dla dziecka – niezależnie od tego, ile ma ono lat – to taki, który będzie przyczyniał się do spędzania czasu z rodzicami. Pomysłów w tej dziedzinie jest mnóstwo: gra planszowa, teatrzyk kukiełkowy, puzzle, różnorodne zestawy do zabaw tematycznych, kreatywnych czy kolorowanka podłogowa – dodaje Marta Kondracka-Szala.

 

Ekspert radzi: jak wybrać prezent dla dziecka?

Po czwarte: dostosowanie do rozwoju dziecka

Zabawki powinny być dobrane do wieku dziecka i odpowiadać jego faktycznym umiejętnościom, gdyż tylko wtedy przyniosą mu oczekiwaną radość, jednocześnie ucząc i rozwijając wyobraźnię. Warto pamiętać, że stawianie przed małym człowiekiem zbyt wielkich wyzwań może zrodzić frustrację i wywołać zniechęcenie.

– Razem z rozwojem zabawa dziecka nabiera funkcji symbolicznej – maluch zaczyna w twórczy sposób używać rekwizytów czy przedmiotów, które spotyka w codziennym życiu. Lepiej więc kupić mu takie zabawki, które rozwijają wyobraźnię – jak choćby lalki, zestawy mini produktów spożywczych, atrybuty wykorzystywane w rozmaitych zawodach. Im młodsze dziecko, tym bardziej forma zabawki powinna być zbliżona do rzeczywistych przedmiotów – mówi Paulina Nowakowska.

 

fot-kinderkraft-gino-z-kolekcji-seed

 

Ekspert radzi: jak wybrać prezent dla dziecka?

Prezenty dla niemowląt

Już od drugiego miesiąca życia dziecko zaczyna interesować się przedmiotami z otoczenia, przysłuchuje się dźwiękom i śledzi ruch. Od 4. miesiąca potrafi zaś łapać zabawki rączkami i zaczyna sukcesywnie wkładać je do buzi. W kolejnych miesiącach zaczyna aktywnie rozglądać się za rzeczami: może ich szukać, rzucać nimi o podłogę np. z wózka i wyciągać rękę, by na powrót je podnieść. Na tym etapie rozwoju doskonale sprawdzą się prezenty rozwijające zmysły dziecka – mogą to być np. bujaczki wyposażone w barwne karuzele, bezpieczne lusterka i akcesoria z różnymi melodyjkami. Trafne będą również miękkie pluszowe zabawki czy lalki z wyraźnymi, przyjaznymi twarzami.

 

Ekspert radzi: jak wybrać prezent dla dziecka?

Prezenty dla dzieci w okresie poniemowlęcym i starsze

W okresie poniemowlęctwa dziecko wchodzi w najintensywniejszy etap rozwoju emocjonalnego i ruchowego. Jeżeli zależy nam na zwiększeniu progresu, zainwestujmy wtedy w edukacyjne zabawki typu akcja-reakcja. Wymagają one układania, sortowania, budowania, łączenia ze sobą różnych komponentów, popychania czy ciągnięcia. Idealne będą również rowerki biegowe, którymi nasza pociecha będzie poruszać się poprzez odpychanie się nóżkami. Kilka miesięcy później doskonałymi zabawkami dla dziecka okażą się pojazdy, takie jak samochody, wywrotki, pociągi. Tuż po tym, jak maluch skończy 3,5 roku, zaczyna dociekliwie interesować się wszystkim w jego otoczeniu, co wiąże się z zadawaniem pytań. W tym okresie można sięgnąć po książeczki tematyczne z kolorowymi ilustracjami, które odpowiedzą na nurtujące przedszkolaka pytania. Ze względu na rozwój umiejętności manualnych, warto też wybierać na prezent produkty umożliwiające tworzenie: kredki, pisaki, plastelinę itp.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,27 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Aneta  8 grudnia 2016 10:31

  Właśnie jestem na etapie poszukiwania prezentu dla mojej 4-letniej chrześnicy – wybór jest naprawdę ciężki! Chyba skuszę się na piasek kinetyczny.

  Odpowiedz
  • mrowka  8 grudnia 2016 13:15

   Piasek kinetyczny jest bardzo trafnym prezentem dla 4-letniego dziecka. Rozwija wiele umiejętności ruchowych i umysłowych 🙂

   Odpowiedz
   • Aneta  8 grudnia 2016 13:23

    Dzięki za opinię, chyba faktycznie postawię na to 🙂

    Odpowiedz
    • mrowka  8 grudnia 2016 16:02

     Widziałam jak dzieci mojej kuzynki zabawiały się tym piaskiem i to wprawiło mnie w osłupienie, bo w dodatku nie naśmieci się a i w mieszkaniu można zorganizować dziecku małą piaskownicę czynną o każdej porze roku 😉

     Odpowiedz
 2. mrowka  8 grudnia 2016 13:14

  Obecnie na rynku jest przeciążenie zabawek i innych gadżetów dla dzieci. Sprawia to nie tylko problem rodzicom ale i bliskim, którzy myślą o uszczęśliwieniu maluszka. Zgodzę się z artykułem, że najważniejsze w doborze takiego prezentu jest przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka 🙂

  Odpowiedz
 3. Jaworka  8 grudnia 2016 22:58

  Dla swojego dziecka to wiemy co kupić gorzej jest w rodzinie dla dzieciaka ale zawsze można zapytać rodzica coby dla jego dziecka było najtrafniejsze ja zawsze tak robię i wtedy się nie martwię czy odpowiedni prezent kupiłam a o piasku kinetycznym pierwszy raz słyszę

  Odpowiedz
 4. bachacz  9 grudnia 2016 07:27

  Tyle na rynku zabawek, że wybranie tej najwłaściwszej jest prawdziwym problemem. Zresztą czasami coś mało wymyślnego okazuje się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Najlepiej obserwować dziecko, rozmawiać z nim a jeśli to nie własny potomek to skonsultować się z rodzicami.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany