Ekspert radzi: objawy grypy – lecz ją świadomie

Przeczytaj, jak rozpoznać objawy grypy i leczyć się świadomie? Niektórzy z nas sięgają nawet po antybiotyk! A to błąd.

Jak pokazują badania przeprowadzone w ramach kampanii edukacyjnej „Zwalczmy grypę”, 62% Polaków twierdzi, że potrafi odróżnić grypę od przeziębienia. Nie jest to jednak optymistyczny wynik, ponieważ tylko 46% z nas jest w stanie poprawnie wymienić konkretne objawy grypy. Wiedza Polaków na temat obu infekcji wciąż jest niewystarczająca. Jak zatem rozpoznać objawy choroby i leczyć się świadomie?

grypa

fot. pexels-polina-tankilevitch-3873179

Obserwuj objawy – reaguj na czas

Grypa charakteryzuje się nagłym wystąpieniem wysokiej gorączki. Pojawiają się bóle kości, mięśni i stawów, dreszcze oraz uczucie ogólnego rozbicia. Grypie towarzyszyć mogą również rzadziej spotykane objawy, takie jak ból brzucha i biegunka. Jest to efekt zapalenia błony śluzowej żołądka i jelit wywołany przez wirusa.

W przypadku grypy trzeba być bardzo ostrożnym. U osób starszych objawy mogą przybrać zupełnie inną postać. Otępienie, zaburzenia świadomości i zaburzenia równowagi to objawy neurologiczne wynikające z zapalenia wyściółki naczyń krwionośnych, a także naczyń mózgowychdodaje dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Wirus grypy A/H1N1 posiada zdolność atakowania zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Zwiększa się wówczas niebezpieczeństwo wirusowego zapalenia oskrzeli lub płuc. W takich przypadkach, do typowych objawów dołączają duszność, bóle w klatce piersiowej, przyspieszony oddech czy uporczywy kaszel.

Gdy grypa zaatakuje… Lecz się świadomie!

Jak tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, mimo rosnącej wiedzy Polaków na temat przeziębienia i grypy, wciąż nie potrafiimy unikać niebezpiecznych błędów. Niepoprawne postępowanie, zamiast leczyć i łagodzić objawy, może wywołać dodatkowe, niekiedy poważniejsze dolegliwości.

Aby ich uniknąć, warto przestrzegać podstawowych zasad:

  • nie stosuj antybiotyków, ponieważ nie działają na wirusy grypy
  • nie łącz leków bez konsultacji z lekarzem – między niektórymi mogą zachodzić niepożądane interakcje
  • zawsze zwracaj uwagę na substancje czynne leku – w wielu produktach leczniczych o różnych nazwach mogą znajdować się te same substancje, które łatwo przedawkować
  • jeśli cierpisz na przewlekłe choroby, nie przyjmuj leków bez konsultacji z lekarzem
  • zawsze czytaj informacje zamieszczone w ulotce leku

Wciąż popularna jest nieprawdziwa opinia, że przyjęcie antybiotyku przy grypie to gwarancja szybkiego  powrotu do zdrowia. Tymczasem, działające na bakterie antybiotyki nie wyleczą wirusowej grypy – jedynie zniszczą fizjologiczną florę bakteryjną organizmu. Istnieje również przekonanie,  że jednoczesne stosowanie wielu leków objawowych przyspiesza powrót do zdrowia. W rzeczywistości to prosta droga do zatrucia i niepożądanych interakcji lekowych. Przekraczanie dozwolonych dawek i łączenie wielu leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych może skutkować uszkodzeniem błony śluzowej żołądka czy dysfunkcją nerek i wątroby.

Leczenie na własną rękę jest szczególnie przeciwwskazane u pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby np. astmę, cukrzycę czy choroby serca. Wówczas, przyjmowanie przeciwgrypowych leków objawowych może prowadzić do poważnych konsekwencji, związanych z niepożądanymi reakcjami leków – dodaje dr Paweł Grzesiowski.

Wiedza jest najważniejsza

Badania przeprowadzone w ramach kampanii edukacyjnej „Zwalczmy grypę” na zlecenie marki Theraflu pokazują, że 29% osób uważa Internet za wiarygodne źródło informacji. Ważne jest jednak, aby zawsze sięgać po sprawdzone materiały. Edukacyjna strona internetowa www.zwalczmygrype.pl zawiera eksperckie porady i tematyczne informacje o grypie i przeziębieniu. Na stronie dostępna jest również interaktywna mapa Polski, która na bieżąco wskazuje regiony zagrożone atakiem grypy.

Kampania edukacyjna „Zwalczmy Grypę”

Głównym celem kampanii jest poprawa stanu wiedzy Polaków na temat profilaktyki walki z grypą. W ramach kampanii, wspólnie z ekspertami, zostaną obalone mity dotyczące grypy oraz powstaną materiały poradnikowe, co robić kiedy grypa już zaatakuje. Kampania rozpoczęła się w listopadzie i potrwa do marca przyszłego roku. Pomysłodawcą akcji jest marka Theraflu.

W ramach akcji powstały bloki tematyczne poświęcone rozpoznawaniu objawów choroby, ich łagodzeniu i walce z grypą. Specjaliści do spraw zdrowia na dedykowanym serwisie kampanii www.zwalczmygrype.pl opracowali praktyczny poradnik walki z chorobą. Serwis ruszył w listopadzie, przed okresem największej liczby zachorowań na grypę. Ważnym elementem kampanii jest interaktywna mapa Polski pokazująca ogniska grypy w różnych regionach. Dzięki niej łatwo i szybko można dowiedzieć się, gdzie warto zwrócić szczególną uwagę swój stan zdrowia w związku ze zwiększoną możliwością zachorowania.

Na zlecenie marki Theraflu, Instytut badawczy Millward Brown przygotował badania obrazujące wiedzę Polaków na temat grypy. Główne punkty badania to najpopularniejsze sposoby leczenia grypy, rozpoznanie grypy i przeziębienia, profilaktyka i leczenie wśród osób aktywnych zawodowo. Ocenie została poddana również wiarygodność Internetu, jako źródła informacji o grypie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (208 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...