Ekspert radzi: Co i jak pić i jeść, by osiągnąć dobre wyniki podczas uprawiania sportu?

Bieganie, slow jogging, nordic-walking, triathlon, jazda na rowerze.  Czy jest teraz ktoś, kto nie trenuje lub właśnie planuje rozpocząć trenowanie? Joga, aerobic, cross fit. Moda na sport  jako część codzienności stała się powszechnie znana i stosowana. Część z nas podejmuje nawet wysiłek długodystansowy, oparty na kilometrach biegu czy pływania. Wymaga on dobrej formy, wielu miesięcy treningów, a przede wszystkim dobrego odżywiania i nawadniania organizmu. Mięśnie nie dadzą rady bez dobrego paliwa. A paliwo dla sportowców, szczególnie tych długodystansowych to przede wszystkim cukier, białko, woda, elektrolity. Sporo tego, ale na szczęście najważniejsza jest dobrze zaplanowana logistyka, aby sprostać potrzebom organizmu.

biegacz

Co i jak pić i jeść, by osiągnąć dobre wyniki podczas uprawiania sportu – trening trwający do godziny

Przed treningiem trwającym do godziny wystarczy pić wodę mineralną. Jeśli jednak wysiłek jest dłuższy, koniecznie trzeba zaopatrzyć mięśnie w cukier, a organizm w minerały, w tym antyoksydanty. Prostym rozwiązaniem jest bidon, a w nim płyny węglowodanowo-elektrolitowe, zwane potocznie izotonikami. Wsparcie suplementami dla sportowców podczas treningów czy zawodów jest niezmiernie korzystne dla formy i ułatwia życie – gotowe produkty są świetnie zbilansowane, mają dobry smak, no i można je przyrządzić dosłownie wszędzie. Najczęściej są dostępne w formie saszetek z proszkiem, który rozpuszcza się w wodzie. Wygoda na basenie, na trasie czy w lesie. A ciało skorzysta i odwdzięczy się lepszym wynikiem, mniejszą podatnością na zmęczenie i jakiekolwiek zapalenia. Wynik lepszy,
a możliwości na kolejnym treningu większe.

Co i jak pić i jeść, by osiągnąć dobre wyniki podczas uprawiania sportu – trening trwający powyżej 2 godzin

Poziom wyżej, czyli podczas treningów trwających powyżej 2h sam cukier nie wystarczy, konieczne jest jeszcze białko. Jak przygotować posiłek, który będzie lekkostrawny np. podczas treningu rowerowego, gdy jesteśmy już mocno zmęczeni po kilku godzinach pedałowania, a jednocześnie należycie zbilansowany, czyli mający dobrą proporcję pomiędzy białkami i węglowodanami? Można sięgnąć po gotowe rozwiązania, po specjalne formuły dla uprawiających sporty wytrzymałościowe, wystarczy rozpuścić w wodzie i wypić z bidonu, który jest przymocowany do naszego roweru. Organizm dostaje to, czego potrzebuje na kolejnych kilometrach biegu, mięśnie mają siłę pracować, zmniejsza się ryzyko przemęczenia, a zwiększa tempo regeneracji. Wystarczy tylko poszukać suplementów, które pasują nam smakowo, które mają proporcje pomiędzy węglowodanami i białkami w granicy od 3:1 do 10:1, które powinny mieć nawet do 200 kcal i bogactwo elektrolitów. Nie trzeba długo czekać na efekty.

Co i jak pić i jeść po treningu?

Również po wysiłku ważne jest, aby zjeść mądrze, a w tym przypadku – jak najszybciej. Im dłużej odwleka się posiłek po treningu, tym mniejsza jest szansa na regenerację organizmu. Ciało potrzebuje natychmiastowej odbudowy. Trzeba dostarczyć mu kalorii w postaci białek i węglowodanów, ale warto uwzględnić również L – glutaminę, L karnitynę, BCAA – to wszystko wspomoże regenerację i zwiększy zapasy glikogenu w mięśniach na kolejny trening.

Warto wiedzieć, że są specjalne odżywki dla sportowców, które posiadają dobrą proporcję pomiędzy wymienionymi składnikami i wystarczy je zmieszać z wodą i mieć gwarancję, że ciało dostało wszystko co było mu potrzebne. Zatem namawiam do korzystania z suplementów dla sportowców, ponieważ skracają czas przygotowywania posiłków okołotreningowych, co daje możliwość spokojnego przyrządzenia i delektowania się posiłkami „talerzowymi”.

 

Autorka: Agata Ziemnicka-Łaska,
Konsultantka Herbalife ds. Odżywiania

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (273 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...