Ekspert medycyny estetycznej radzi: skóra wokół oczu – jakie zabiegi warto stosować

Bardzo cienka, delikatna, niemal pozbawiona gruczołów łojowych. Taka jest skóra wokół oczu. Nic dziwnego, że to właśnie na tym obszarze szybciej niż gdzie indziej pojawiają się oznaki starzenia. O tym, jak sobie radzić z najczęstszymi mankamentami skóry okolic oczu opowiada dr Przemysław Styczeń, lekarz medycyny estetycznej.

skora-wokol-oczu-jak-ja-pielegnowac

1. Zmarszczki mimiczne 

Mięśnie twarzy cały czas pracują, wyrażają nasze emocje, kiedy się uśmiechamy, intensywnie myślimy czy złościmy. Na początku są to zmarszczki dynamiczne, czyli takie, które widać, gdy mięśnie mimiczne kurczą się. Z czasem przechodzą one w zmarszczki statyczne, czyli takie, które widać nawet wtedy, gdy mamy całkowicie rozluźnioną twarz. Zmarszczki mimiczne pojawiają się nawet u młodych osób. Najczęściej są to tzw. kurze łapki (zewnętrzne kąciki oczu), lwie zmarszczki (między brwiami) i poziome zmarszczki na czole. Najpopularniejszym zabiegiem likwidującym zmarszczki mimiczne jest toksyna botulinowa (zwana popularnie botoksem). Preparat podaje się cienką igłą, najczęściej bardzo płytko pod skórę lub nawet śródskórnie. Dzięki temu nie powstają siniaki, zaczerwienienia czy widoczne ślady po ukłuciach. W miejscu podania botoksu dochodzi do rozluźnienia mięśni, przez co skóra nie marszczy się już i ma czas na odpoczynek oraz regenerację. Pełny efekt zabiegu widać po kilku lub kilkunastu dniach.

Oprócz toksyny botulinowej na zmarszczki mimiczne warto stosować także zabiegi, które wzmacniają skórę, takie jak np. mezoterpia igłowa, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, dermarollery medyczne i peelingi medyczne.

2. Dolina łez

Dolina łez powstaje w wyniku zapadnięcia się skóry w środkowej części policzka. Czasami dolna część doliny łez biegnie równolegle do fałdu nosowo-wargowego. Za jej powstawanie odpowiedzialne są procesy starzenia, w wyniku których podskórna tkanka tłuszczowa zanika, a skóra wiotczeje. Osoby z doliną łez odbierane są jako smutne, zmęczone i przygnębione. Dolinę łez najskuteczniej likwiduje się przez podanie w tę okolicę kwasu hialuronowego, który ma postać bardzo plastycznego i elastycznego żelu. Preparat podaje się za pomocą igły lub kaniuli. Zabieg trwa ok. 30 minut, wykonuje się go po znieczuleniu skóry kremem Emla, jest więc bezbolesny. Rezultat złagodzenia doliny łez jest natychmiastowy, co decyduje o bardzo dużej popularności tego zabiegu. Innym preparatem stosowanym do wypełniania doliny łez jest hydroksyapatyt wapnia. Również daje natychmiastowy efekt wypełnienia, a dodatkowo stymuluje produkcję włókien kolagenowych. Kiedy po kilku miesiącach hydroksyapatyt znika, jego miejsce zajmuje nowy kolagen wyprodukowany przez fibroblasty. Dzięki temu skóra staje się grubsza i bardziej elastyczna.

 

3. Cienie pod oczami

Cienie pod oczami to kolejny mankament delikatnej skóry, który sprawia, że osoba postrzegana jest jako nieustannie zmęczona lub smutna. Za cienie pod oczami najczęściej jest odpowiedzialna zbyt cienka skóra, przez którą prześwitują naczynia krwionośne, a także mięsień okrężny oka, który ma czerwony kolor. Mogą pojawiać się wraz z wiekiem, a także być wynikiem alergii, złej diety albo skłonności genetycznych. Zabiegi medycyny estetycznej, których celem jest likwidacja cieni pod oczami, zmierzają do wzmocnienia, pogrubienia i zwiększenia napięcia skóry. Dobrze sprawdza się mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, gdyż poprawia napięcie i gęstość skóry oraz ujednolica jej kolor. Skóra zrewitalizowana tym zabiegiem mniej prześwituje, przez co lepiej maskuje zasinienia i cienie pod oczami. Zabieg polega na pobraniu krwi, odwirowaniu jej tak, aby oddzielić osocze z płytkami krwi od  pozostałych elementów, i podania preparatu w skórę techniką mezoterapii. Oprócz osocza bogatopłytkowego dobrą metodą zwiększającą grubość skóry są derma rollery medyczne. Zabieg polega na intensywnym, bardzo gęstym nakłuwaniu skóry, którą chcemy poddać regeneracji. Powstają dziesiątki tysięcy drobnych nakłuć, które stymulują naturalne reakcje samoodnowy skóry.

Każdy z wymienionych zabiegów powinien być wykonywany przez lekarza medycyny estetycznej. Ważne jest również to, że im bardziej zadbana i wypielęgnowana skóra, tym lepszy będzie efekt końcowy.  Na skórę wokół oczu ma negatywny wpływ wiele czynników zewnętrznych, jak na przykład promieniowanie UV, długa praca przed ekranem komputera, mała ilości snu, zanieczyszczenia środowiska, źle dobrane kosmetyki, używki czy niewłaściwe odżywianie. Dlatego oprócz wizyty w gabinecie medycyny estetycznej warto zwrócić uwagę na eliminację lub przynajmniej znaczące ograniczenie tych negatywnych czynników.

Dr Przemysław Styczeń

***

Inforamcja o ekspercie

Dr-Przemyslaw-StyczenDr Przemysław Styczeń

lekarz medycyny estetycznej, autor wielu artykułów prasowych z zakresu medycyny estetycznej, słuchacz Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Prowadzi stronę internetową www.drstyczen.pl , jest też ekspertem na profilu Facebook “Piękno przez cały rok” https://www.facebook.com/DrStyczen

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (144 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  10 grudnia 2014 08:47

    Ja mam odwieczny problem z sińcami i workami pod oczami:-(

    Odpowiedz
  2. martucha180  10 grudnia 2014 15:09

    Tak się czasem zastanawiam… czy nie można by się zestarzeć z godnością, a nie wszytsko sobie poprawiać, naciągać, ulepszać…?

    Odpowiedz
  3. bbo  11 grudnia 2014 12:36

    Popieram, przecież wygląd to nie wszystko.

    Odpowiedz
  4. sienna  22 grudnia 2014 14:37

    ja zamiast zabiegów kosmetycznych wolę stosować same kosmetyki. akurat pod oczy świetnie może się sprawdzić żel pod oczy flosleka

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany