Ekspert dr n. med. M Słowińska wyjaśnia: Wszystko na temat nadmiernego pocenia

Pocenie to jeden z mechanizmów, które składają się na system schładzania organizmu człowieka, czyli proces termoregulacji. Niezależnie od bodźców temperaturowych, u każdego człowieka również silne bodźce emocjonalne np. stres mogą spowodować nadmierne wydzielanie się potu, widoczne w okolicy twarzy (czoła, wargi górnej) dołów pachowych, dłoni oraz podeszw.

Nadmierne pocenie

Natomiast nadmierne pocenie określa się jako nadpotliwość i jest to nadmierne (niewspółmierne do bodźca) niefizjologicznie (nie wynikające z termoregulacji) intensywne wydzielanie się potu przez gruczoły potowe. Dotyczy ono średnio 3% ogólnej populacji. Wyróżnia się m. in.: nadpotliwość pierwotną – o nieznanej przyczynie i wtórną – będącą skutkiem określonego zaburzenia.

Nadpotliwość pierwotna dotyczy typowych obszarów ciała, gdzie występuje największe nagromadzenie gruczołów potowych – dłoni, podeszw, dołów pachowych, a także głowy. U 60-80% osób z pierwotną nadpotliwością występuje ona rodzinnie. Nadpotliwość pierwotna jest spowodowana uwalnianiem hormonów kory nadnerczy i ujawnia się tylko podczas aktywności (np. godzin pracy). Chociaż jej dwa główne podtypy współwystępują ze sobą, najczęściej dominuje jedna z form: pachowa w 30-50% lub dłoniowo-podeszwowa w 50-60%. Większość pierwotnych form nadpotliwości rozwija się w dzieciństwie, jedynie postać pachowa ujawnia się w okresie dojrzewania. Ten typ nadmiernego pocenia bardzo niekorzystnie wpływa na jakość życia, gdyż zaburza kontakty społeczne, koleżeńskie, może być przyczyną depresji lub rezygnacji z uczestniczenia
w spotkaniach towarzyskich.

Nadpotliwość wtórna natomiast jest wynikiem: różnorodnych chorób np.: endokrynologicznych, metabolicznych lub neurologicznych.

Podstawowym zaleceniem w leczeniu nadpotliwości pierwotnej jest miejscowe stosowanie produktów zawierających sole aluminium. Mechanizm ich działania polega na zablokowaniu uwalniania potu z przewodów wyprowadzających gruczołów ekranowych. Sole aluminium mogą być stosowane zarówno w okolicy dołów pachowych jaki i dłoniowo-podeszwowej. Ważne by były stosowane zgodnie z informacją producenta dołączoną do produktu, by zapobiec wystąpieniu podrażnienia. W obrębie podeszw zastosowanie ma również preparat złożony, łączący w sobie wodorotlenek aluminium i urotropinę. Do pozostałych metod stosowanych przy nieskuteczności leczenia miejscowego zalicza się:

 • jontoforezę – zabieg wymagający regularnego powtarzania co 5-7 dni, wymaga zakupu urządzenia, ma zastosowanie w okolicach dłoni i podeszw,
 • iniekcje toksyny botulinowej, zabieg bardzo skuteczny, ale kosztowny i wymagający powtarzania co 3-6 miesięcy,
 • leki wykazujące wpływ na układ autonomiczny (przyjmowane doustnie),
 • zabieg chirurgiczny (endoskopowa symapatektomia piersiowa, zabieg głównie dla nadpotliwości dłoni),
 • zabieg laserowy, tylko w zakresie dołów pachowych, jest to nowa procedura, która wymaga jeszcze dalszych badań.

Należy pamiętać, iż z uwagi na role mechanizmu pocenia się, każda forma zaburzenia wydzielania potu (nadpotliwość/brak potliwości) jest nieprawidłowa i powinna zostać skonsultowana przez specjalistę dermatologa.

Dr n. med. Monika Słowińska jest absolwentką Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach i zdobyciu specjalizacji rozpoczęła pracę w obszarze dermatologii klinicznej. Obecnie pracuje w Klinice Dermatologii CSK MSWiA na stanowisku starszego asystenta. Specjalizuje się w nowoczesnych metodach terapeutycznych i diagnostycznych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (110 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  6 sierpnia 2014 07:48

  Idąc ulicą widać,że bardzo dużo osób przesadza z nadmiernym opalaniem.

  Odpowiedz
 2. bbo  6 sierpnia 2014 20:52

  Na nadmierną potliwość dobre jest picie szałwii.

  Odpowiedz
 3. lilka  4 czerwca 2016 18:03

  i ciezko jest tez dobrac dobry antyperspirant wiekszosc tak naprawde jest nieskuteczna i ostatnio zakupilam niebieski dezodorant z nivea i jest naprawde skuteczny

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany