Ekologiczny znicz? Zrób go sama przed nadejściem Święta Zmarłych i pomóż ograniczać zaśmiecenie planety!

Święto Zmarłych to piękna tradycja, którą z chęcią kultywujemy. Niestety przyczynia się ona jednak także do rosnącego zaśmiecenia planety. Ilość zniczy, jakie każdego roku stawiamy na grobach zmarłych bliskich jest ogromna, a żaden z nich nie nadaje się do recyklingu. Nawet szklane znicze wykonywane są bowiem ze szkła o innym niż butelki składzie chemicznym, które na dodatek często jest zanieczyszczone trudną do usunięcia parafiną. Smutne, prawda? Jedyne rozwiązanie to używanie jednego znicza wielokrotnie dzięki kupowaniu wkładów albo… wykonanie samodzielnie w pełni ekologicznej lampki. Podpowiadamy jak to zrobić, by świętować bez wyrzutów sumienia!

ekologiczny znicz

www.pixabay.com

Ekologiczny znicz? Zrób go sama przed nadejściem Święta Zmarłych i pomóż ograniczać zaśmiecenie planety!

Ekologiczny znicz to coś, czego nie znajdziemy w sklepie na cmentarzu. Nawet gdyby jakimś cudem udało się nam kupić lampkę w szklanym opakowaniu przeznaczonym do recyklingu i tak byłby on wypełniony parafiną, powstającą z ropy, bo naturalny wosk znacząco podniósłby koszty. Na szczęście kupowane pojedynczo elementy składowe wcale nie są kosztowne. Bez problemu znajdziecie na przykład naturalny pszczeli wosk w sklepach internetowych. Jeśli więc wybieracie się w najbliższym czasie na groby swoich bliskich, spróbujcie przygotować własne znicze. To zajmie tylko chwilę, a Twoja satysfakcja będzie ogromna, bo tak wykonany znicz może stać się nie lada ozdobą w minimalistycznym stylu. Przedstawiamy krótką instrukcję, krok po kroku!

 

Ekologiczny znicz DIY

Co będzie potrzebne:

 • mała gliniana doniczka lub szklany pojemnik po świeczce zapachowej,
 • gruby sznurek (z juty, lnu lub konopny),
 • wosk pszczeli,
 • puszka aluminiowa (do roztapiania wosku),
 • patyczek, ołówek lub łyżeczka do potrzymania knota.

Jak zrobić ekologiczny znicz?

 1. Wrzuć wosk do puszki aluminiowej i postaw ją bezpośrednio na palniku. Możesz też włożyć puszkę do kąpieli wodnej z gorącą wodą.
 2. Mieszaj wosk aż do całkowitego rozpuszczenia. Uwaga, łatwo się przypala!
 3. Wrzuć do płynnego wosku pocięte na kawałki sznurki, które będą służyły za knoty.
 4. Namoczone tak sznurki wyjmij, a wosk przelej do doniczki (lub innego naczynia).
 5. Sztywne sznurki zanurz teraz w doniczce z woskiem mniej więcej do 3/4 jej głębokości w miejscach, gdzie chcesz, aby były knoty. Ustaw je pionowo i oprzyj na patyczku przełożonym przez naczynie, tak by wosk zastygł, a knoty nie zatonęły.
 6. Poczekaj aż wosk całkowicie zastygnie. Po tym czasie znicz będzie gotowy do użycia.

Gotowe! Prawda, że ekologiczny znicz wymaga naprawdę niewiele pracy? Jakby tego było mało tak wykonany znicz możesz uzupełniać wielokrotnie. Wystarczy po zużyciu zakupić nowy wosk i zalać doniczkę z knotami ze sznurka ponownie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (145 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...