Ekologiczne pakowanie prezentów – kilka łatwych pomysłów

Ekologiczne pakowanie prezentów łączy w sobie dbałość o środowisko i oszczędność oraz dowodzi, że jesteśmy na bieżąco z designerskimi trendami. Sprawdź, jak wdrożyć je w życie bez szczególnego wysiłku i stworzyć spektakularnie piękne opakowania świątecznych upominków!

Ekologiczne pakowanie prezentów to świetny sposób na to, by w Święta zatroszczyć się o naturę. W szale prezentowych zakupów łatwo zresztą stracić rachubę i przekroczyć wcześniejsze założenia budżetowe. Wówczas myśl o pakowaniu prezentów do eleganckich pudełek za kilkanaście złotych staje się tylko dodatkowym kłopotem. Z naszym poradnikiem dowiesz się, jak zapomnieć o stresie związanym z pakowaniem i przygotować upominki z klasą bez żadnych dodatkowych kosztów!

Cloris Ying Unsplash.com

Ekologiczne pakowanie prezentów – kilka łatwych pomysłów

Użyj starych map i papieru nutowego z dna szuflady

Przydadzą się stare szkolne atlasy i mapki miast, które dostaliście od przewodników na wycieczkach. Możesz okleić nimi pudełko albo po prostu owinąć w nie prezent. Jeśli obdarowujesz kogoś kawą, winem czy innym przysmakiem z zagranicy, możesz oznaczyć na mapce miejsce, w którym wyprodukowano daną rzecz.

 

Podobnie możesz postąpić z papierem nutowym ze szkolnych podręczników do muzyki. Szczególnie jeśli jesteś pewna, że już nigdy nie zagrasz „Małej studzienki”, „Dla Elizy” ani fragmentu „Czterech pór roku” Vivaldiego! Oprócz owijania papierem z nutami drobnych upominków, wykonaj z niego efektowne wizytówki do prezentów!

 

Prezenty dla dziadków opakuj w rysunki swoich dzieci

Prawda, że to urocze rozwiązanie? Wyobraźcie sobie miny dumnych dziadków, wyciągających broszkę czy szafeczkę na klucze z papieru zarysowanego ich postaciami albo zupełnie przypadkowymi obrazkami, niekoniecznie z choinką czy bałwankiem! Możesz też odbić stópki lub dłonie Twojej pociechy na szarym papierze pakowym lub białych kartkach i samodzielnie dorysować świąteczne akcenty.

 

Ekologiczne pakowanie prezentów

Ozdoby do prezentów przynieś ze spaceru

Wystarczy krótka przechadzka po parku czy lesie. Suche gałązki, szyszki, sosnowe igły, czerwone owoce z krzewów… Skupiska drzew i drobnych roślin są niczym kwiaciarnia z gotowymi, darmowymi ozdobami! Musisz tylko pamiętać, że takie materiały najlepiej sprawdzają się przy pakowaniu prezentów last minute. Zielone igły mogłyby zwiędnąć i się osypać, a owoce krzewów nieładnie skurczyć. Naturalne dekoracje świetnie prezentują się w zestawieniu z gładkim papierem (na przykład pakowym), a także np. z czarno-białym papierem gazetowym. Idealnymi dodatkami będą czerwone wstążki, kawałki wełny odciętej z motka, pierniczki świąteczne, a nawet czerwone gumki recepturki!

 

Wykorzystaj niepotrzebne materiały

Skracałaś u krawcowej piękną sukienkę i został Ci spory kawałek kwietnego materiału? Masz dużo starych obrusów, prześcieradeł, swetrów lub bluzek w ładne, choć już starte motywy i myślisz o ich wyrzuceniu? Spróbuj pakowania w japońskim stylu furoshiki! Owiń prezenty w kawałki materiału odcięte z niepotrzebnych już tkanin. Na starym prześcieradle możesz wcześniej odbić zamoczone w farbce drobne przedmioty, a nawet swoje dłonie. Gotowe pakunki dobrze wyglądają też owinięte kawałkami wstążek czy sznurka. Ponadto warto ozdobić je koralikami, guzikami czy pojedynczymi kolczykami, które pozostały po zagubionych kompletach.

 

Ekologiczne pakowanie prezentów

Daj starym książkom nowe życie

Oczywiście nie namawiamy nikogo do niszczenia ciekawych powieści czy wartościowych podręczników. Istnieją jednak książki, które prawdopodobnie nigdy się już nam nie przydadzą. Choćby stare instrukcje obsługi od dawno wyrzuconych sprzętów i zbiory wskazówek dla użytkowników starych komputerowych systemów. Do tego dochodzą jeszcze książki częściowo zalane napojami, a ponadto porozklejane, z których sypią się kartki. Te z czystym sumieniem można zamienić na piękny pakowy papier! Do opakowań możesz dołączyć niepotrzebne drewniane klamerki, kawałki sznurka, stare fotografie wycięte z czasopism, a nawet foremki na świąteczne ciasteczka!

 

Niezależnie od tego, jakimi materiałami dysponujecie, przy odrobinie wysiłku i kreatywnej zabawy z pewnością uda się Wam stworzyć wyjątkowe opakowania i dać starym przedmiotom nowe życie. A może macie własne sposoby na ekologiczne pakowanie prezentów? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się nimi z naszą redakcją! Co roku staramy się wprowadzać kolejne pomysły do własnych świątecznych przygotowań!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (215 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...