Ekologiczna uprawa oliwek oraz oliwa bio

Produkcja w sposób ekologiczny jest alternatywą dla uprawy konwencjonalnej. Ten sposób uprawy staje się coraz bardziej powszechny na całym świecie. W ten sposób uprawiane są również niektóre oliwki, z których wytwarza się oliwę najwyższej jakości, czyli extra vergine. O różnicach w uprawie i oliwach ekologicznych przeczytacie poniżej.

Ekologiczna uprawa oliwek oraz oliwa bio

Ekologiczna uprawa oliwek w znacznym stopniu różni się od uprawy konwencjonalnej. Przede wszystkim stosuje się odmienne sposoby nawożenia gleby  wykorzystuje się kompost lub nawóz zwierzęcy, co sprawia, że gleba jest żyźniejsza i bogata w azot. Rośliny podlewa się jedynie wodą nieskażoną. Różnice między uprawą konwencjonalną a ekologiczną wynikają także z odmiennych metod zwalczania szkodników i chwastów. Do tego celu stosuje się tylko naturalne metody : uprawę ręczną, płodozmian, chwastożerne zwierzęta, a także ściółkowanie. Rośliny uprawiane w sposób ekologiczny cechują się przede wszystkim doskonałą jakością. Inną korzyścią wynikającą z tego typu upraw jest ograniczenie szkodliwej dla środowiska chemizacji lub całkowita rezygnacja z niej. Ekologiczne uprawy przyczyniają się więc do ochrony gleby i wody.

Na świecie sześć krajów ma 93 procent ekologicznych upraw oliwy. Są to Włochy, Hiszpania, Tunezja, Grecja, Portugalia i Hiszpania.

Przykładem oliwy ekologicznej są produkty Monini, jako jedna z pierwszych na świecie, wprowadziła ekologiczny produkt do kategorii oliw i olejów. To oliwa extra vergine Bios, wytwarzana z oliwek pochodzących wyłącznie z upraw ekologicznych. Bios otrzymała certyfikat od ICEA, czyli Włoskiego Instytutu Etycznej i Ekologicznej Certyfikacji, który jest jednym z najważniejszych organów potwierdzających jakość produktów ekologiczno-organicznych we Włoszech i w Europie. Tak więc produkt ma renomowaną jakość uznaną na międzynarodowym rynku.

Oliwa ta charakteryzuje się przyjemnym zapachem świeżej trawy i owocowym smakiem z lekko gorzką i pikantną nutą. Stosuje się ją do doprawiania oraz grillowania potraw. Docenią ją wszyscy konsumenci  nie tylko ze względu na właściwości zdrowotne oliwy extra vergine najwyższej jakości, lecz także z powodu surowca: oliwek uprawianych w 100% w sposób ekologiczny. Chętnie sięgną po nią smakosze, którzy preferują niezbyt agresywny, aczkolwiek wyraźny smak oliwy.

Warto pamiętać, że na jakość i smak oliwy Bio wpływają wszystkie etapy produkcji, a zwłaszcza ekologiczna uprawa samych oliwek.

Oczywiście wybór dotyczący tego, czy zakupimy produkt pochodzący z upraw konwencjonalnych, czy ekologicznych należy wyłącznie do nas – konsumentów. Warto jednak robić zakupy w sposób świadomy, biorąc pod uwagę nie tylko smak nabywanych produktów, lecz także sposób ich wytworzenia.

 

5 najpopularniejszych mitów na temat zdrowego odżywiania

5 najpopularniejszych mitów na temat zdrowego odżywiania

W dobie Internetu możemy znaleźć bardzo wiele teorii i porad na temat zasad zdrowego odżywiania. Przekładają się one również na powstawanie często nieprawdziwych przekonań, które z biegiem czasu zaczynają, niestety, funkcjonować jako oczywisty fakt. Jak

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (297 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Masza  22 lipca 2013 12:44

    Uwielbiam oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia.Monini kupuję od dawna,przyznaję,że jest łagodna i rewelacyjnie nadaje się do marynat.

    Odpowiedz
  2. Anna Turek  11 grudnia 2016 17:38

    Ciesze sie, że są ludzie którzy zajmują się ekologiczną uprawą oliwek. My tylko musimy znaleźć tą ulubioną, zdrową oliwe z oliwek.

    Odpowiedz
  3. Agnieszka  5 maja 2017 20:33

    Fajnie, że są takie ekologiczne uprawy i że komuś się po prost chce. Wiadomo, zdrowie przede wszystkim! Chętnie wypróbuję takie produkty.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany