Ekologiczna moda. Polskie marki, które postawiły na naturalne tkaniny i recykling

Nacisk na ograniczanie generowanych przez siebie odpadów jest coraz silniejszy. Ekologia, różnie pojmowana, w obecnych czasach nie jest wyłącznie kwestią wyboru czy ideologii. Coraz bardziej jest to konieczność, którą stara się uregulować prawnie i ustawowo. Zarówno zwykli obywatele, jak i przedstawiciele różnych branż decydują się zatem, podejmować stosowne działania.

Jedną z branż, której działania proekologiczne są z każdym rokiem coraz bardziej widoczne, jest świat mody. Zarówno wielcy projektanci (na przykład Stella McCartney), jak i maleńkie manufaktury zaczynają tworzyć swoje projekty i produkty z poszanowaniem dla środowiska. Decydują się na tkaniny ekologiczne bądź przywracają drugie życie materiałom już użytym. Ekologiczna moda staje się zatem faktem i nie jest tylko i wyłącznie fanaberią czy niszowym aktem proekologicznej postawy. Ten pozytywny trend zatacza coraz szersze kręgi, w związku z tym postanowiłyśmy przybliżyć Wam marki, które dbając o przyrodę, wybrały naturalne tkaniny oraz zamknięty obieg mody.

Ekologiczna moda

Źródło: unsplash.com

Ekologiczna moda. Polskie marki, które postawiły na naturalne tkaniny i recykling

Codziennie podejmujesz małe kroki, by chronić naszą planetę? Segregujesz śmieci, pijesz przefiltrowaną wodę z dzbanka, starasz się ograniczać ilość odpadów. Ciągle zadajesz sobie pytanie – co jeszcze mogę zrobić? Otóż możesz zostać świadomym konsumentem, który wie od kogo może kupić naturalne, certyfikowane produkty. Wybierając sprawdzonych producentów, którzy wytwarzają swoje ubrania czy akcesoria w duchu zero waste propagujesz proekologiczne postawy i jednocześnie dbasz naturalne środowisko. Czy jednak wiesz, które marki wyznają zasadę „ecofriendly”? Jeśli nie, spójrz na nasz redakcyjny przegląd polskich twórców modowych, którym możesz zaufać.

 

 

1. Trashki

Jest to krakowska marka, która działa od 2010 roku. Swoją działalność opiera na trzech hasłach: upcycling, zero waste i fair trade. Materiały, z których szyją torby pochodzą z odzysku: są to banery kulturalne i reklamowe, pasy samochodowe czy dętki rowerowe – w ten sposób marka realizuje założenia upcyclingu. Wykorzystując maksymalnie zużyte materiały Trashki dążą do osiągnięcia ideii zero waste. Zasadę sprawiedliwego handlu zaś wyrażają poprzez budowanie relacji z ludźmi, z którymi pracują i współpracują na różnych etapach produkcji. Ich produkty – torby, futerały na tablety i laptopy i inne – nie dość, że ekologiczne, to zdecydowanie unikatowe.

 

2. Urychynn

Polska marka, która w  kreatywny sposób wykorzystuje stare skóry naturalne. Projektantka – Martyna Rokicińska -przerabia stare skórzane ubrania bądź akcesoria znalezione w second handach w upcyclingowe torby. Poszukując swoich materiałów kieruje się ciekawymi kolorami i interesującymi fakturami. Dzięki temu powstają proste w formie, lecz zdecydowanie niepowtarzalne (bo robione ręcznie po jednym egzemplarzu), unikatowe torby.

 

3. Freeme Yoga

Poszukujesz ekologicznych ubrań do gimnastyki? Marka Freeme Yoga nie lubi jak się coś marnuje i wytwarza swoje produkty z poliestru pozyskiwanego z używanych plastikowych butelek.  Dzięki produkcji tkanin i włókien z recyklingu zużywają mniejsze ilości wody i energii. Do tego dbają, by dostawcom, z którymi współpracują również zależało na ochronie środowiska.

 

4. Wearso.organic

Ich ubrania powstają z bawełny organicznej, pozyskiwanej z upraw ekologicznych (posiada ona certyfikat GOTS). Tworzą projekty wielofunkcyjne, proste w wyrazie. Wygodna, przewiewna i stonowana konfekcja w sam raz dla wielbicielek zarówno ekologii, jak i minimalizmu. Także dla tych, którzy stawiają na ponadczasowość i starają się realizować założenia szafy kapsułowej.

 

Poznaj polskie marki, które tworzą w duchu zero waste i ecofriendly

 

5. Nago

W swoich kolekcjach Nago wykorzystuje proekologiczne tkaniny: bawełną organiczną, tencel z celulozy drzewnej, cupro (włókno z celulozy zawartej w nasionach bawełny) albo EcoVero – ekologiczną wiskozę. „Ecofriendly” podejście przejawia się również w dbałości o detale – jeśli guziki, to z kokosa, orzecha crudo albo metalu bez dodatku niklu. Przy wysyłce ubrania pakowane są w ekologiczną bibułę i kopertę z recyklingu. Wszystko po to, by nie wykorzystywać plastiku. Nago tworzy ubrania uniwersalne i ponadczasowe, które pasują do wszystkiego i przetrwają lata.

 

6. Looks by Luks

W ofercie marki Looks by Luks znajdziesz turbany dedykowane dziewczynkom i ich mamom. Założyciele marki starają się żyć ekologicznie, stąd swoje akcesoria postanowili wytwarzać z bawełny organicznej z certyfikatem GOTS. Każdy turban jest uszyty ręcznie, a zakup któregokolwiek produktu z asortymentu wspiera lokalny biznes.

 

7. Slogan

W ofercie marki znajdziecie ekologiczne ubrania:  sukienki z bawełny organicznej czy kurtki z poliestru z recyklingu; a także wegańskie buty z materiałów „cruelty free”  wykonane ze skóry wegańskiej. Tworzone są one w etycznym procesie produkcji i z dbałością o środowisko naturalne. Wszystkie produkty są certyfikowane przez Peta Vegan Approved lub Vegan Society.

 

8. Aleksadra K

Specjalizuje się w wegańskich i przyjaznych środowisku torebkach i akcesoriach. Torebki szyte są ręcznie w Polsce z tkanin innowacyjnych. Tkaniny są nie tylko wegańskie, ale również ich produkcja jest ekologiczna. W procesie tworzenia poszczególnych projektów wykorzystuje skóry z jabłek, ananasa czy kukurydzy. Najważniejszymi wartościami, którymi kieruje się marka jest jakość oraz weganizm.

 

9. Lelen

Majestatyczna postać tajemniczego Lelenia była inspiracją do stworzenia kolekcji lnianych sukienek o prostym kroju. Oprócz sukienek znaleźć można również wegańskie buty, lniane narzuty czy wiklinowe torebki. Naturalne tkaniny, leśne motywy, rzemieślnicza produkcja w poszanowaniu środowiska i ludzkiej pracy – to główne założenia pomysłodawczyni. Wszystko pakowane w papier i karton. Na życzenie również w opcji zero waste, czyli kartony i papier z odzysku.

 

Czy znałyście te marki? A może znacie projektantów, lokalny biznes, który warto byłoby dopisać do listy?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (146 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...