Dziwne wielkanocne tradycje z różnych krajów

Spis treści:

W czasie świątecznym takim jak Wielkanoc szczególnie wyraźnie zaobserwować można różnice w kulturach świata. Podczas gdy w Polsce pisanki zdobione są rozmaitymi kolorami i wzorami, w innych zakątkach świata mieszkańcy obrzucają się nimi, podnoszą dzieci za głowy lub udają się na zakrapiane imprezy. Przedstawiamy Wam dziwne wielkanocne tradycje z różnych krajów. 

Wielkanoc - Sewilla

Wielkanoc – Sewilla

Jak obchodzi się Wielkanoc w Hiszpanii ? Oto 5 powodów, dla których warto tam pojechać

Jak obchodzi się Wielkanoc w Hiszpanii ? Oto 5 powodów, dla których warto tam pojechać

Więc jak obchodzi się Wielkanoc w... Hiszpanii ? Na to pytanie odpowiadamy wspólnie z Travelplanet.pl. Sami Hiszpanie mówią, że prawdziwe oblicze tego kraju można odkryć właśnie podczas obchodów Wielkiego Tygodnia. Poznajcie 5 powodów, dla których

Wielkanocne tradycje z różnych krajów – Meksyk, Argentyna i Urugwaj

W wielu miastach Ameryki Łacińskiej mieszkańcy uczestniczą w uroczystych procesjach. Często bierze w nich udział jadący na osiołku, przebrany za Jezusa aktor. Dzieci natomiast mogą wyżyć się na kolorowej piniacie. Tak długo uderzają drewnianymi kijkami w wypełnioną słodyczami kukiełkę, aż wysypią się z niej wszystkie smakołyki.

Fot. Oscar Aragon on Unsplash

Wielkanocne tradycje z różnych krajów – Waszyngton D.C. (USA)

W ogrodach Białego Domu corocznie odbywa się Easter Egg Roll – odpowiednik krakowskiej Rękawki. Podczas zabawy dzieci stają w turnieju toczenia pisanek za pomocą długiej łyżki. Mały zwycięzca w nagrodę otrzymuje od prezydenta podpisaną przez niego drewnianą pisankę.

Wielkanocne tradycje z różnych krajów – Cancún (Meksyk) i Miami (Floryda, USA)

W tych dwóch kurortach Wielkanoc to nie tylko czas zadumy. Wielu amerykańskich studentów wybiera zamiast tego imprezy organizowane podczas ferii wiosennych, znanych również jako Spring Break. Z legendarnych zabaw tego typu najbardziej słyną Cancún i Miami.

Wielkanocne tradycje z różnych krajów – Chorwacja

W Chorwacji święta obfitują w pisanki, ciasta i wielkanocne ognie. W Niedzielę Palmową z zebranych kwiatów, palm i oliwkowych gałązek plecione są wielkanocne wianki. W Chorwacji, podobnie jak w Polsce, wielu wierzących zanosi swoje pokarmy do kościoła w celu ich poświęcenia.

Wielkanocne tradycje z różnych krajów – Francja

Od Wielkiego Czwartku aż do Wielkiej Soboty wszystkie dzwony we Francji milkną. Według legendy, ich brzmienie przemierza w tym czasie daleką drogę do Rzymu i papieża, by powrócić z powrotem w Niedzielę Zmartwychwstania. W drodze powrotnej dźwięk dzwonów rozrzuca pisanki, a gdy ponownie wybrzmi w kościelnych wieżach, kolorowe jajka mogą zostać zebrane przez dzieci.

Wielkanocne tradycje z różnych krajów – Irlandia

Kto w Wielki Piątek ma ochotę napić się piwa lub cydru, będzie miał pecha. Tego dnia wszystkie puby są bowiem zamknięte. W wielu miastach w Niedzielę Zmartwychwstania ma miejsce tradycyjne pogrzebanie śledzia, kiedy to ryba ta zostaje pochowana na znak zakończonego postu.

Wielkanocne tradycje z różnych krajów – Szwajcaria

W Szwajcarii obchodzi się zwyczaj przypominający dawną polską walatkę – jest to tak zwana Eiertütscha, podczas której dwoje rywali tłucze ugotowane na twardo pisanki uderzając je nawzajem ich czubkami. Oczywiście wygrywa ten, którego jajko pozostanie w całości.

Wielkanocne tradycje z różnych krajów – Grecja

Według tradycji, na wieczorną mszę w Wielką Sobotę Grecy przynoszą do kościoła zapalone białe świece. Punktualnie o północy zostają one następnie zgaszone – z wyjątkiem jednej. Symbolizuje ona Zmartwychwstanie Chrystusa. Jej światło przekazywane jest potem pozostałym zgromadzonym na mszy wiernym.

Fot. Despina Galani on Unsplash

Wielkanocne tradycje z różnych krajów – Szkocja

Każdego roku w Szkocji na pagórkach i wyżynach rozniecone zostają wielkanocne ognie. Rytuał pochodzi jeszcze z czasów celtyckich, kiedy to w ten sposób obchodzono tradycyjnie Święto Wiosny.

Wielkanocne tradycje z różnych krajów – Bułgaria

Zamiast chować pisanki, Bułgarzy wolą się nimi nawzajem… obrzucać. Zwycięzcą jest oczywiście ten, którego jajko się nie stłucze. Mówi się, że na takiego szczęściarza czeka rok pełen sukcesów i powodzeń.

Wielkanocne tradycje z różnych krajów – Filipiny

Wielkanocne zające i pisanki znane są też w dalekich Filipinach. Gdy w Niedzielę Zmartwychwstania zabrzmią kościelne dzwony, rodzice podnoszą swoje dzieci za głowę. Ten osobliwy zwyczaj ma sprawić, że ich milusińscy będą szybciej rosnąć.

A jakie Wy znacie wielkanocne tradycje i różnych krajów? Jakie tradycje obchodzi się u Wam w domach? 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (234 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  28 marca 2015 09:31

    Zwyczaj szkocki trochę mi przypomina palenie ognisk w sobótkę. A na mnie rodzice chyba stosowali zwyczaj filipiński 😉

    Odpowiedz
  2. egui  28 marca 2015 10:36

    A ja z innej beczki – te pisanki na zdjęciu są świetne 😀

    Odpowiedz
  3. bbo  28 marca 2015 18:16

    Miałabym problem z filipińskim zwyczajem, bo syn już przerósł mnie o pół głowy 😀

    Odpowiedz
  4. scrabble  28 marca 2015 18:29

    „Pochowanie śledzia” 😉 Ciekawe jak to wygląda w różnych krajach.

    Odpowiedz
  5. Kmakolagwa  29 marca 2015 19:22

    Filipiński zwyczaj przyprawia mnie o dreszcze.

    Odpowiedz
    • Magdalena  9 kwietnia 2023 00:28

      Mnie też…

      Odpowiedz
  6. edytka38  29 marca 2015 19:45

    co kraj to obyczaj 😉 jednak nasza polska tradycja i „śmingus-dyngus” najlepsza 😉

    Odpowiedz
  7. Anita  4 kwietnia 2015 18:43

    rzucanie jajkami? haha 😀

    Odpowiedz
  8. Magdalena  9 kwietnia 2023 00:29

    Nasze tradycje najpiękniejsze 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany