Dzisiaj Dzień Uśmiechu – poznaj 10 sposobów na uśmiech Hollywood!

Dzień Uśmiechu – radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora – nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój! Należy jednak pamiętać, że bez zadbanych zębów nasz uśmiech nie będzie już tak samo czarujący – jak o nie dbać? Mycie, szczotkowanie, prawidłowa dieta… o czym jeszcze należy pamiętać? Oto 10 rad, które pomogą nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.

Dzien Usmiechu

1. Myjemy zęby rano i wieczorem, ale najlepiej po każdym posiłku. Pamiętamy o około godzinnej przerwie po spożyciu pokarmów kwaśnych np. – owoców, soków, napojów gazowanych.

2. Szczotkujemy tak długo aż będziemy pewni że oczyściliśmy wszystkie powierzchnie wszystkich zębów.

3. Prawidłowa dieta- unikajmy słodzonych napojów gazowanych oraz zbyt dużej ilości cytrusów gdyż negatywnie wpływają na szkliwo zębów.

4. Używajmy nici dentystycznej lub mikro szczoteczek interbrush które rewelacyjnie oczyszczają trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe.

5. Bardzo pomocne jest stosowanie płukanek do jamy ustnej – piękny uśmiech idzie w parze ze świeżym oddechem.

6. Przy płukaniu pomoże nam irygator, który pod ciśnieniem w łagodny sposób usunie pokarm ze szczelin pomiędzy zębami.

7. Przegląd stomatologiczny – dorośli co 6 miesięcy, a młodzież co 3 miesiące. Pozwólmy stomatologowi dostrzec na czas małą próchnicę . Wyleczyć ją łatwiej i szybciej. Wskazane jest korzystnie z usług higienistki lub lekarza w zakresie profilaktyki higieny jamy ustanej.

8. Regularnie wymieniamy szczoteczkę –ona naprawdę się zużywa. Rozczapierzone włosie rani dziąsło a przytępione końcówki włosia nie zbierają osadów należycie. Jeżeli zużycie szczoteczki następuje szybciej niż w ciągu jednego miesiąca prawdopodobnie szczotkujemy zbyt agresywnie.

9. W celu dokładnej diagnostyki co 6 miesięcy należy wykonać zdjęcie RVG skrzydłowo-zgryzowe. Pomaga to wykryć próchnicę powierzchni stycznych.W badaniu klinicznym jest ona często nie do wykrycia przez dentystę.

10.  Pijmy dużo wody mineralnej nie gazowanej. Nie tylko usuwa resztki pokarmu między zębami ale także neutralizuje kwasy w jamie ustnej.

Życzymy dużo uśmiechu w ten radosny dzień.

Artykuł został zredagowany przez  dr n.med. Cezarego Turostowskiego przy wykorzystaniu ogólnych zaleceń NHS z Wielkiej Brytanii 

 

cezary-turostowski_2Dr n.med. Cezary Turostowski
Dentysta Szczecin Absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, w której później także pracował jako pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Ortodoncji. 
Od 1993 roku prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną „Dentus” w Szczecinie

W 2009 roku ukończył podyplomowe studia implantologiczne pod patronatem PSI-ICOI-DGOI. Praktyka stomatologiczna Cezarego Turostowskiego „Dentus” jest praktyką implantologiczną autoryzowaną przez Polskie Stowarzyszenie Implantologiczne.

 www.smk-turostowski.plwww.dentus.pl

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (97 głosów, średnia: 4,19 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  5 października 2013 10:31

  Myślę, że najważniejsze, aby uśmiech był szczery.

  Odpowiedz
 2. Masza  6 października 2013 18:06

  Cenne porady,aczkolwiek zgadzam się z bbo,nie ma to,jak szczery uśmiech.

  Odpowiedz
 3. marrika  13 maja 2016 14:20

  Znam jeden sposób – pieniądze. Jak je masz stać cię na wizyty prywatne, bo państwowo robią tak, że plomba wypada po tygodniu.

  Odpowiedz
  • xtina120  2 czerwca 2016 09:12

   Oj zgadzam sie całkowicie;) Jeżeli za coś zapłacimy to wiadomo, że będzie trwalsze i ładniejsze. Ja robiłam kiedyś państwowo i może jeszcze nie wypadły ale dostałam szare plomby. Teraz wybrałabym białe ale wtedy nie było mnie na nie stać, a niestety darmowe są tylko te ciemne ;(

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany