Dziś tłusty czwartek! Sprawdź, jak świętuje się go za granicą!

Nareszcie nastał ten dzień, kiedy można bez wyrzutów sumienia spróbować wszystkich rodzajów pączków, jakie oferuje nam ulubiona piekarnia. To jedyny dzień w roku, kiedy słysząc prośbę o 5 pączków, sprzedawca pyta: „Na miejscu czy na wynos?” Dziś tłusty czwartek! Jeśli jesteście ciekawe, jak obchodzą go inni mieszkańcy Europy, przeczytajcie nasz artykuł! Koniecznie przy pączku i filiżance kawy!

tłusty czwartek na świecie

Ulicami niemieckich miast w „Schmotziger Donnerstag” maszerują defilady

Od kiedy tłusty czwartek jest tłusty?

Tłusty Czwartek

Pączki, oponki i faworki (zwane też „chrustami”) w wersji słodkiej pojawiły się w Polsce dopiero w XVI wieku. Wcześniej obchodzono Tłusty Tydzień nazwany mięsopustami, podczas którego jedzono głównie ciężkie mięsne potrawy. Trudno ocenić, co stało się źródłem tej ewolucji. Warto jednak zaczerpnąć z tej informacji inspirację i dodać do tłustoczwartkowego menu indywidualny akcent.

Sprawdź, jak świętuje się tłusty czwartek za granicą!

Olbrzymi rosyjski blin i szalony wyścig naleśników w Wielkiej Brytanii

dziś tłusty czwartek

Krawaty odcięte urzędnikom w Niemczech – fot. pixabay.com

Naleśnikowy wtorek, czyli tłusty czwartek na świecie

Koniec karnawału suto świętują również inne europejskie kraje – nie tylko Polska , a także odległe kontynenty. Tyle tylko, że w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Australii Tłusty czwartek wypada we wtorek i nazywa się Pancake Tuesday, czyli Naleśnikowy wtorek. Jak sama nazwa wskazuje, mieszkańcy tych krajów zajadają się wówczas naleśnikami. Żeby jednak być w pełni precyzyjnym należy dodać, że Pancake Tuesday wypada tuż przed Środą Popielcową, czyli wtedy, kiedy w Polsce obchodzimy Ostatki.

Koniec karnawału to nie tylko słodkości! Oto pomysły z innych krajów na celebrację końca karnawału.

  1. Mieszkańcy innych zakątków Europy wykazują się dużo większym poświęcenie dla ulubionych słodkości, niż pieczenie pączków lub kupowanie ich w cukierni. Brytyjczycy biorą udział w tzw. Pancake Race, czyli biegu połączonym z podrzucaniem naleśników na patelni. Smakowite placuszki z mąki są zaś na Wyspach jedzone w wersji na słodko i słono.
  2. Ulicami niemieckich miast w „Schmotziger Donnerstag” maszerują defilady. Niemki zabierają klucze do bram miasta, uprzednio obcinając urzędnikom krawaty symbolizujące ich władzę. Nastrój zabawy udziela się wszystkim – piekarze chętnie witają ludzi przebrani za diabły! Podobnie jak w Polsce, w Niemczech królują tego dnia pączki z różnorodnym nadzieniem.
  3. We Francji odpowiednik Tłustego Czwartku wypada we wtorek. Największą atrakcją tego dnia są korowody przebranych mieszkańców, spośród których jury wybiera najciekawsze stroje. Norwegowie świętują natomiast w niedzielę dzieci przebierają się, a dorośli zajadają drożdżówkami z cynamonem (kannelbullar) oraz semlor – pszennymi bułeczkami z masą migdałową i bitą śmietaną, które przypominają wyglądem nasze polskie ptysie.
  4. W Rosji prawosławne ostatki, czyli tzw. Maselnica, trwają przez cały tydzień. W czwartek pieczony jest zawsze monumentalny blin o powierzchni blisko 150 metrów kwadratowych!
15 najlepszych przepisów na pączki i faworki

15 najlepszych przepisów na pączki i faworki

Sprawdzone przepisy na pączki lub faworki - tego zwykle szukamy przed Tłustym Czwartkiem. Wszak to prawdziwe święto wielbicieli słodkości. Specjalnie dla Was przygotowałyśmy najlepsze smakowite receptury - w tym przepis na pączki bezglutenowe oraz dietetyczne.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (176 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  11 lutego 2021 21:26

    jak ja nie lubię tego święta 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany